Aktuality

03. júl 2018

Marián Tesárik po návrate z ME juniorov/U23: Boli sme jeden tím

Tri zlaté a dve strieborné medaily, šestnásť umiestnení v A-finále. Celkovo 6. miesto v medailovej bilancii krajín medzi juniormi a 5. v kategórii pretekárov do 23 rokov. S takou bilanciou sa vrátili domov slovenskí rýchlostní kanoisti z majstrovstiev Európy juniorov/U23 z talianskeho strediska Auronzo. So šéftrénerom juniorskej reprezentácie Mariánom Tesárikom sme sa o tomto veľkom úspechu Slovenska porozprávali.

Pred odchodom do Talianska ste ciele výpravy formulovali skromne, vraveli ste o jednej medaile a čo najväčšom počte finálových umiestení. Čomu pripisujete, že sa takto roztrhlo vrece s poprednými umiestneniami?

„Pred šampionátom sme nechceli nahlas prezentovať naše očakávania. Išli sme tam s pokorou, ale v kútiku duše som očakával, že pretekári, ktorí v Auronze s nami budú, by mohli siahnuť na finálové umiestnenia, a hlavne medailové pozície. Mňa osobne najviac prekvapilo, že A-finálových umiestnení bolo až 16 plus 5 v B-finále. Môžeme to pripísať tomu, že máme široký záber a silný generačný ročník, s veľmi dobrou výkonnosťou jednotlivých pretekárov. Pozitívne je, že sa nám rozširuje spektrum disciplín, už aj kanoistky, či už je to Gabriela Ladičová v kategórii U23 alebo Lucia Valová medzi juniorkami, dokážu urobiť finále vo svojich kategóriách. Samozrejme, od kajakárov sa popredné umiestnenia očakávali. Či už to bol Tibor Linka so Samuelom Balážom, štvorkajak., Matúš Jedinák... Aj kádvojka Marko Ujvári a Zsolt Libai išla dobre, v semifinále skončili štvrtí, veľa im nechýbalo do A-finále. Mali sme tam široké spektrum kajárok i kanoistiek, a z toho sa dá niečo poskladať."

Úspešná bilancia sa zrodila aj vďaka tomu, že pretekári, ktorí už prešli k seniorom, kde zbierajú skúsenosti i úspechy, ale vek im ešte umožňuje štart na podujatí tejto vekovej kategórie, mohli cestovať do Talianska. Prispeli aj inak než výkonmi k vydarenej misii tímu?

„Som rád, že zväz si vybral takúto cestu a umožnil im štart. Predštartová nervozita z nich opadá, skúsenosti sa prejavujú. Sú nápomocní mladším kolegom, tí veľa vecí odpozorujú od nich. Bol som svedkom toho, ako Tibor Linka, ale aj Csaba Zalka dávajú rady mladším kolegom, upokojovali ich pred štartom, podobne aj Samo Baláž či Milan Fraňa, ktorí sa presadzujú už aj medzi seniormi. Bolo to veľmi prospešné. Cítil som, ako sme tam všetci boli, že sme vytvorili jeden spoločný tím. Pretekári, tréneri, realizačný tím, boli sme väčšinu času spolu. Pobyt pre pretekárov bol zabezpečený na 100-percentnej úrovni, vrátane masérskej a fyzioterapeutickej bázy. Súčasťou výpravy bol Michal Jánsky, ktorý odviedol v tomto smere obrovský kus práce, vždy bol k dispozícii."

Predtým ste nemali žiadne skúsenosti so strediskom v Aurenze. Ako na vás zapôsobilo, zvládli organizátori takéto veľké podujatie?

"Pre mňa to bola veľká neznáma. Keď som zbieral informácie z internetu a videl som na záberoch, že ide o údolie medzi horami, nechcel som si ani predstaviť, že z ničoho nič príde silný vietor, dážď... Moje obavy však boli zbytočné, počasie prialo. Na to, že tam bolo skromné zázemie, aj pre pretekárov, rozhodcov a trénerov, dovolím si tvrdiť, že to bolo zorganizované na vysokej úrovni."

Koncom mesiaca budú majstrovstvá sveta juniorov a U23. Aj na nich chcete využiť pretekárov, ktorí už súťažia za seniorov?

„Áno, aj dohoda so športovým riaditeľom Filipom Petrlom je taká, že by sme ich v plnej miere využili, pričom výber by mal posilniť aj Adam Botek."