14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

08. november 2008

Na sklonku roka sa u strieborných olympionikov z Pekingu opäť ozval pocit finančného nedocenenia


 

Kanoisti komárňanského štvorkajaku sa cítia nedocenení. Koketujú s myšlienkami o prestupe do Česka.

 

 

Členovia strieborného štvorkajaku (zľava) Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Tarr.

 

 

BRATISLAVA. Sklamanie, smútok, krivda. Aj takéto pocity prejavovali členovia strieborného štvorkajaku. Olympijskí medailisti z Atén i Pekingu vyslovili dokonca úvahy o zmene reprezentačného dresu.

„Je to chúlostivá vec. Nevylučujeme to. Nie je správne, ako Slovenský olympijský výbor schvaľuje veci,“ povedal Michal Riszdorfer.

Tridsaťjedenročný člen štvorkajaku tvrdí, že pred dvoma rokmi dostali ponuku z Česka. Nie však od českého zväzu.

 

Ponuka z Česka

„Oslovil nás český klub Dukla Praha. Bolo už neskoro, olympiáda sa blížila. Slovenský olympijský výbor by už prestup nepovolil a my sme nechceli riskovať štart v Pekingu,“ tvrdí Michal Riszdorfer.

„Ak jazdíte v českom klube, môže štartovať na českých majstrovstvách. A po určitom období môžete zmeniť štátnu príslušnosť a reprezentovať. Momentálne je otvorené obdobie. A mohli by sme prestúpiť. Dva roky pred olympiádou sa to však zablokuje,“ vysvetľuje dvojnásobný olympijský medailista.

Dukla Praha by naozaj slovenský štvorkajak brala. Ale na to nemá.

„Hovorili sme o tom, ale bolo to skôr v teoretickej rovine. Bavili sme o tom len pri brehu kanála. Bolo to skôr zo žartu. Povedal som im vtedy, chalani, vás by som bral. No konkrétne sme o žiadnej ponuke nehovorili,“ hovorí Vratislav Odvarko, vedúci tréner kanoistov Dukly Praha.

V českom klube v minulých rokoch v skutočnosti pôsobili dvaja Slováci Mário Ostrčil a Martin Chorvát.

„Chorvát k nám prišiel po aténskej olympiáde. Prvý rok jazdil slušne, na majstrovstvách sveta v Záhrebe bol dokonca dvakrát šiesty, so štvorkajakom aj v singli. Potom jeho výkonnosť klesala.“

Odvarko si však nemyslí, že by došlo k hromadnému odchodu našich kanoistov do Česka.

 

Nezaplatili by ich

„O takých podmienkach aké majú doma slovenskí kanoisti a vodní slalomári, môžu naši športovci iba snívať. U vás je to na oveľa vyššej úrovni,“ dodáva Odvarko.

Komárňanci dlhší čas nie sú spokojní s odmenami od olympijského výboru. To je dôvod, pre ktorý zvažovali odchod zo Slovenska.

Odmeny pre kolektív sú polovičné v porovnaní s hodnotením pre jednotlivcov. „Odmenu si musíme deliť štyria. Vždy sme ukrátení.“ Riszdorfer si myslí, že férovejšie by bolo, ak by ich odmenili každého samostatne.

„Strieborná priečka pre športovca, čo súťaží individuálne, má hodnotu 600­tisíc, no my sme dostali len polovicu. Práve v tomto období to vnímame veľmi intenzívne. Prvýkrát nastal problém po aténskej olympiáde, kde sme získali bronz. Podobne nám vydelili peniaze. Upozornili sme ich, aby s tým niečo robili. Nič sa však za štyri roky nezmenilo. Teraz sa to zopakovalo. Cítime potrebu na to upozorniť.“ Výšku odmien zverejnil olympijský výbor s predstihom. Reprezentačný tréner Pavel Blaho hovorí, že sa tým nechceli hneď vtedy zapodievať a skôr sa sústredili na tréning.

„Rokovali sme o tom aj s olympijským výborom. Odmeny boli schválené vopred. Pred olympiádou sme to nenapádali, nechceli sme to riešiť. Koncentrovali sme sa na výkon a nie na financie. Nie je to adekvátne a snažíme sa to vyriešiť. Verím, že sa to dá do poriadku,“ povedal Pavel Blaho, dlhoročný tréner kanoistickej reprezentácie.

Kanoisti však dúfajú, že sa s olympijským výborom dohodnú. Zo Slovenska by nechceli odísť­.

 

Chmelár neustúpil

„Najradšej by sme zostali a neriešili to. Máme tu zázemie a každý nás pozná. Odísť do zahraničia by bolo krajným riešením. Reagovali sme, pretože nebola s nimi reč. Na margo toho sme aj vyhlásili, že existujú aj iné štáty. Pán prezident olympijského výboru František Chmelár odpovedal, že keď chcete, tak choďte,“ tvrdí M. Riszdorfer.

 

 

 

8. 11. 2008 | Pavol Spál, Miloslav Šebela
Tento článok bol uverejnený v tlačenom vydaní denníka SME.
© 2008 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

zdroj:www.sme.sk

bp

   

« späť