14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

17. december 2008

Podpora 11 bývalým športovcom od nadácie SOV


Dovedna jedenásť olympionikov zo Slovenska prevažne v dôchodcovskom veku sa môže v predvianočnom čase tešiť z jednorazového finančného príspevku od Nadácie SOV

 

BRATISLAVA 15. decembra (SOV, SITA) - Dovedna jedenásť olympionikov zo Slovenska - prevažne v dôchodcovskom veku - sa môže v predvianočnom čase tešiť z finančného príspevku od Nadácie Slovenského olympijského výboru (SOV). „V roku 2008 aj v celom uplynulom olympijskom cykle sa nám pomerne darilo, čo platí aj pre marketing. Vďaka tomu môžeme aj finančným príspevkom od našej nadácie oceniť váš bohatý osobný vklad do rozvoja slovenského športu a nášho olympijského dedičstva,“ prihovoril sa prezident SOV František Chmelár v spoločnosti predsedu Slovenskej asociácie olympionikov (SOA) Antona Tkáča prítomným šiestim z jedenástich olympionikov pri ich pondelňajšom prijatí na pôde SOV. V mene všetkých pozvaných sa za príspevok poďakoval najstarší žijúci slovenský olympijský víťaz Ján Zachara, ktorý triumfoval v boxe na OH 1952 v Helsinkách.
   Výkonný výbor SOV na svojom novembrovom zasadnutí rozhodol o pridelení jednorazovej finančnej podpory z prostriedkov Nadácie SOV vo výške 45 000 Sk Jánovi Zacharovi a vo výške po 25 000 Sk Ladislavovi Čepčianskemu, Janovi Matochovi (obaja rýchlostná kanoistika), Jánovi Franekovi (box), Ondrejovi Hekelovi (vzpieranie), Anne Chmelkovej, Eve Šuranovej (atletika), Vladimírovi Krajňákovi (zjazdové lyžovanie), Jozefovi Labudovi (volejbal), Vladimírovi Padrtovi (basketbal) a Antonovi Urbanovi (futbal).
   Z tejto jedenástky sa piati môžu pochváliť ziskom olympijskej medaily a ďalší traja cennými kovmi zo svetových či európskych šampionátov. Deviati sú v dôchodkovom veku, pričom poberajú zväčša nízke dôchodky, viacerí majú vážne sociálne či zdravotné problémy.
   Bronzová medailistka v atletike z OH 1972 v Mníchove Eva Šuranová v debate prezradila smutno - smiešnu kuriozitu. Za zisk olympijskej medaily dostala v časoch ČSSR štátne vyznamenanie Za vynikajúcu prácu. „V tom čase platilo, že nositelia štátnych vyznamenaní budú dostávať zvýšený dôchodok. Keď mne pred niekoľkými rokmi vymerali nízky dôchodok a bola som to reklamovať aj s vyznamenaním, na úrade mi povedali, že keď tam mám podpisy Husáka a Štrougala, nech som rada, že dostanem vôbec nejaký dôchodok...,“ povedala Eva Šuranová.
   Kapitán strieborného tímu futbalistov ČSSR z OH 1964 v Tokiu Anton Urban si zaspomínal, že keď členovia olympijskej výpravy z tých čias chceli, aby im zostalo nejaké olympijské oblečenie, museli si to zaplatiť: „Ale urobili sme to radi, pretože sme chceli mať nejakú pamiatku. A vôbec nikto z nás vtedy ani len nepomýšľal na nejakú odmenu. Teraz však SOV musí riešiť práve opačný problém...“
   František Chmelár informoval olympijských medailistov pri neformálnom posedení o príprave návrhu zákonnej normy na doživotné vyplácanie finančného príspevku vo výšku trojnásobku minimálnej mzdy mesačne, ktorý by mali poberať slovenskí olympijskí medailisti, paralympijskí víťazi a majstri sveta v olympijských disciplínach. Vyjadril nádej, že aj na budúci rok bude SOV z prostriedkov svojej nadácie schopný finančne podporiť ďalších olympionikov z radov tých, ktorí to naozaj potrebujú.

 

bp

   

« späť