14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

04. august 2009

Slovenská mužská K4 na MS na 1000 aj 200 m


Komárňanský štvorkajak si na blížiacich sa MS v rýchlostnej kanoistike v kanadskom Dartmouthe trúfa na prvú šestku, medaila by bola bonusom navyše


   KOMÁRNO 3. augusta (SITA) - Jedným z najhorúcejších slovenských želiezok na medailové umiestnenie na blížiacich sa majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v kanadskom Dartmouthe by mal byť mužský štvorkajak s posádkou Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr. Mužská K4 v slovenských farbách v rôznych zostavách od roku 2001 pravidelne vozí z vrcholných podujatí medaily. Tentoraz sú však ich ambície skromnejšie. „Myslím, že majú na to, aby na kilometrovej trati skončili do šiesteho miesta. Po minuloročnej olympiáde si totiž naozaj dopriali väčší oddych a tréningy neboli také intenzívne, ako predtým. Nie, nie sú to prehnane skromné ciele. Ja sa priznám, že mňa ziskom striebra na majstrovstvách Európy v Brandenburgu veľmi príjemne prekvapili. To bol pre nich veľký úspech. Teraz je prvá šestka reálnym odhadom ich súčasných možností. K majstrom Európy Bielorusom sa môžu pridať Maďari, Nemci, ale aj ďalší. Preto nečakajte automaticky medailu, tá je tentoraz dosť vysoko,“ naznačil ambície svojich zverencov tréner Tibor Soós. „Každý túži po medaile. My nie sme výnimkou. Naozaj však tentoraz nejdeme do Kanady v pozícii top favoritov. Patríme v našej hlavnej disciplíne na tisíc metrov medzi kandidátov na stupeň víťazov, ale to nič neznamená. Ja sám som zvedavý, v akej fazóne prídu Bielorusi. Tí zvíťazili na olympiáde v Pekingu, stali sa majstrami Európy, ale titul majstrov sveta im zatiaľ chýba. Súhlasím s trénerom, že máme na to, aby sme boli v prvej šestke. Nižšie by už bolo sklamaním,“ pridal sa „hovorca“ posádky Richard Riszdorfer.
   V Kanade prežijú skúsení borci z komárňanskej liahne jednu premiéru. Na svetovom šampionáte ešte nikdy neštartovali na 200 m trati. „V minulosti sme ju jazdili, potom sme sa už sústredili iba na olympijský kilometer a päťstovku. Tú nám teraz zrušili. To je veľká škoda, pretože v nej sme si verili najviac. V dvojstovke nie sme celkom doma,“ priznáva už šesťnásobný seniorský majster sveta. Podľa neho im dvojstovka pomáha najmä v skvalitnení štartov, pretože tam každé zaváhanie znižuje šancu na dobrý výsledok. „Krátky šprint je lotériou. My sme radi, že sme na majstrovstvách Slovenska vo Zvolene, ktoré boli zároveň aj kvalifikáciou do Dartmouthu, dokázali, že vieme jazdiť aj túto trať. V Kanade by sme chceli postúpiť do finále. Uvidíme, či sa nám to podarí,“ pokračoval mladší z bratov Riszdorferovcov.
   Od kontinentálneho šampionátu, ktorý sa uskutočnil v závere júna v nemeckom Brandenburgu, neabsolvovali s výnimkou majstrovstiev Slovenska žiadny súťažný štart. „Sústredili sme sa na tréning. Využili sme optimálne vysokú hladinu Váhu doma v Komárne na kvalitnú prípravu. Na začiatku sme sa sústredili na vytrvalosť. Jazdili sme veľa dlhých úsekov. Postupne sme ich skracovali a pridávali na intenzite, rýchlosti. Trikrát do týždňa sme jazdili spolu, aby sme sa ešte lepšie zohrali. Teraz je to už len také dolaďovanie. Po príchode do Kanady bude veľmi dôležité dobre sa aklimatizovať na tamojšie podmienky a časový posun. Nie sme začiatočníci. Aj keď ideme do pre nás neznámeho prostredia, veď v Kanade bol z nás zatiaľ iba môj brat Michal, verím, že to zvládneme,“ v optimistickom tóne dodal jeden z najlepších „háčikov“ sveta.
   Loď, v ktorej absolvujú súťaže na majstrovstvách sveta, už po európskom šampionáte poslali do Dartmouthu. Tréningy v záverečnej príprave absolvovali v štvorkajaku, ktorý je veľmi podobný. Do dejiska MS odlietajú vo štvrtok predpoludním. „Bude to dosť komplikovaná cesta. Letíme z Budapešti do Zürichu, odtiaľ do Montrealu a potom do Halifaxu, ktorý tvorí s Dartmouthom akési súmestie. Držte nám palce,“ zakončil Richard Riszdorfer.


   Prehľad umiestnení slovenského štvorkajaka na MS a OH od roku 2001:


   2001 - MS v Poznani (Poľ.):
   Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Bača - 3. miesto na 500 m, 6. miesto na 1000 m
   2002 - MS v Seville (Šp.):
   Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Bača - 1. miesto na 500 m, 1. miesto na 1000 m
   2003 - MS v Gainesville (USA):
   Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Bača - 1. miesto na 500 m, 1. miesto na 1000 m
   2004 - OH v Aténach (Gréc.):
   Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Bača - 3. miesto na 1000 m (preteky na 500 m neboli olympijskou disciplínou)
   2005 - MS v Záhrebe (Chorv.):
   Michal Riszdorfer, Juraj Tarr, Andrej Wiebauer, Róber Erban - 2. miesto na 500 m
   Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Róbert Erban - 2. miesto na 1000 m
   2006 - MS v Szegede (Maď.)
   Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Róbert Erban - 1. miesto na 500 m, 5. miesto 1000 m
   2007 - MS v Duisburgu (Nem.)
   Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr - 1. miesto na 500 m, 3. miesto 1000 m
   2008 - OH v Pekingu (Čína):
   Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr - 2. miesto 1000 m, (preteky na 500 m neboli olympijskou disciplínou)

 

bp

   

« späť