14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

18. november 2009

Štvorkajak neodriekol Ameriku pre financie


Štvorkajak neodletel na prípravu do Ameriky. Podľa Komárňanov preto, že na ňu nemali peniaze. To nie je pravda, tvrdí športový riaditeľ SOV.

 

BRATISLAVA. Namiesto desiatich rýchlostných kanoistov odleteli v pondelok do Spojených štátov len šiesti. Strieborný štvorkajak z pekinskej olympiády ostal doma.

„Slovenský olympijský výbor nám škrtol z rozpočtu 20 percent. Do nového rozpočtu sa so sústredením v USA jednoducho nezmestíme," citovala Erika Vlčeka agentúra SITA. „Je zlé, že už nie sú peniaze ani na úspešných reprezentantov. Nezobrali totiž iba nám, ale všetkým TOP-športovcom," dodal Michal Riszdorfer.

„Neviem, prečo štvorkajak neodcestoval na plánovanú prípravu do Chula Visty, ale určite nie preto, že by na ňu nemal peniaze," reagoval športový riaditeľ SOV Roman Buček. „Aj do kráteného rozpočtu by sa s ňou absolútne pokojne zmestil - dokonca i s dlhším pobytom než plánoval."

 

Majú o 60 percent viac

 

Michal Riszdorfer sa sťažoval na financovanie už viackrát. Po jeho najnovšom vyjadrení sa olympijský výbor zbavil rozpakov hovoriť otvorene na tému peňazí pre vlajkovú loď slovenskej kanoistiky.

„V tomto roku, hoci ide o poolympijský, relatívne voľnejší, menej významný, má štvorkajak k dispozícii o 60 percent viac peňazí, ako mal rok pred pekinskou olympiádou. A to hovorím o stave po znížení rozpočtu," konštatoval generálny sekretár SOV Jozef Liba.

 

K4-chula-09-1.JPG

 

 

Po presné cifry nás poslal za športovým riaditeľom. Ten práve študoval ročný plán komárňanských kajakárov a jeho plnenie v projekte Slovenský olympijský toptím Londýn 2012. Z porovnania vyplynulo, že americké sústredenie nie je prvé, ktoré odriekli.

„Výcvikové tábory sme im nezoškrtali ani o jediný deň," tvrdí Buček. „Momentálne mali mať za sebou 35 dní sústredení a pred sebou ešte 30-dňové v USA. Cez nás však absolvovali iba 20 dní, lebo dva pobyty v Taliansku zrušili. Len tým ušetrili takmer 20-tisíc eur."

 

Neprimerané nároky

 

Peniaze na Slovenský olympijský top tím dostáva SOV od štátu: na projekt Londýn 2012 sľúbil 2,040 milióna eur a na Vancouver 2010 ešte 852-tisíc.

Z londýnskeho mešca mala byť pôvodne financovaná príprava 72 športovcov (A-tím 18, B-tím 54) a troch kolektívov. Po pripomienkach z hnutia, z ktorých najhlasitejšie sa týkali tenistky Cibulkovej, výkonný výbor  SOV udelil výnimku z kritérií jej aj ďalším jedenástim. Zároveň rozhodol, že z balíka dostanú dokopy 5 percent. O to bolo treba znížiť rozpočty pôvodnej zostavy.

„U každého sme šli od položky k položke," vysvetľuje Buček. „Vytriedili alebo redukovali sme len neakceptovateľné či neprimerané, prípadne náklady na akcie po vrchole sezóny. V prípade štvorkajaku napríklad odmeny realizačnému tímu, nákup notebooku s tlačiarňou za 5980 eur a výživové doplnky za 19 700 eur."

Štvorkajaku sa rozpočet scvrkol zo 146-tisíc na 119-tisíc, čiže o 18,5 percenta.

„Zredukovali sme ho aj iným: Hochschornerovcom asi o 7-tisíc z pôvodných 87 500, Štefečekovej o šesť a pol tisíca zo 45-tisíc," uvádza Buček iné príklady.

 

Šéftréner: Je mi to ľúto

 

„Športovci by sa nemali starať o peniaze, v prípade štvorkajaku je tu na to generálny sekretár zväzu," myslí si šéftréner kanoistického zväzu Pavol Blaho.

Práve on zložito vybavoval a napokon na poslednú chvíľu rušil sústredenie K 4 v americkom olympijskom stredisku, ktoré by podľa jeho odhadu „pri troche skromnosti vyšlo na 12-tisíc eur".

Aj Blaho vie, že dôvod nebol vo financiách. V čom teda? V tom, že dvaja z posádky - Richard Riszdorfer a Juraj Tarr - sa 7. októbra, presne pred šiestimi týždňami, podrobili artroskopickej operácii ramena?

„V takom prípade mohli cestovať aspoň dvaja zdraví," odpovedá Blaho. „Ja si však myslím, že aj rekonvalescenti by vo skvele vybavenom centre vďaka kalifornskej klíme i regeneračným linkám lepšie rehabilitovali a koncentrovane sa pripravili na nábeh do plného tréningu. Doma je zima, chrípka a iks iných rušivých momentov."

Šéftréner je očividne nešťastný: „Možno sú už niektorí z nich unavení aj Chula Vistou, hoci o nej donedávna básnili, možno chcú byť pri rodinách, to dokážem pochopiť, ale nech to nezvádzajú na financie."

Napokon si otvoril dušu: „Ja ich strašne ľúbim, takých pracantov už možno nenájdeme, dosiahli úžasné výsledky a verím, že ešte aj dosiahnu. Som ochotný im vybaviť, čo si zmyslia. Ak si to rozmyslia, aj to aby mohli prísť za nami. Je mi však ľúto, že neuváženými vyjadreniami kazia imidž nielen sebe, ale aj rýchlostnej kanoistike. To nám škodí pri presadzovaní strategických vecí, ako je vybudovanie infraštruktúry kanála v Jarovciach či investičné nákupy."

 

Chula Vista

Arco Olympic Training Center leží 20 míľ od San Diega v susedstve Mexika a je jedným z najchýrnejších multišportových stredísk v portfóliu Olympijského výboru USA. Jeho súčasťou je aj umelé jazero Lower Otay Lake. Od tohto týždňa sa na ňom pripravuje náš elitný ženský dvojkajak Ivana Kmeťová a Martina Kohlová, kanoisti Marián Ostrčil, Matej Rusnák, Vincent Farkas a kajakár Gábor Farkas. Ako tréneri sú s nimi Filip Petrla a Pavel Blaho.

 

bp

   

« späť