28. júl 2011

Vypádlovať si olympijskú radosť

V pätnástke slovenských reprezentantov na majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v maďarskom Szegede (17. - 21. augusta) budú podľa očakávania dve ženy. Martina Kohlová a Ivana Kmeťová, olympioničky z Pekingu 2008, sa predstavia medzi dvojkajakmi na 500 metrov.

Nemrzí vás, že ste si uplynulý víkend nemohli vyskúšať práve túto olympijskú disciplínu na majstrovstvách Slovenska v Piešťanoch, kde nepriazeň počasia „zrušila“ všetky súťaže na polkilometrovej trati? - oslovili sme bratislavskú rodáčku Martinu Kohlovú (nar. 16. 11. 1984).

Ani nie, hoci sa právom hovorí, že súťaž je najlepší tréning. V prvý deň sme bez problémov vyhrali dvojstovku a štartovali sme v rámci prípravy na MS v individuálnych disciplínach.“

V oboch, na 200 aj 1000 metrov, vás opäť predstihla partnerka z lode Ivana Kmeťová. Nechceli by ste ju už aj vy zdolať?

Čoby nie! Veď každý športovec rád vyhráva. Nedarí sa mi však ju ,obehnúť’, keďže je na tom výkonnostne lepšie ako ja, navyše patrí aj z medzinárodného hľadiska medzi špičkové kajakárky. Ale pozerám sa na to pozitívne. Ak je Ivana rýchla a ja som blízko nej, tak nám to môže iba pomôcť v K2.“

Ako hodnotíte vaše tohtoročné spoločné medzinárodné vystúpenia na olympijskej trati?

V máji v Račiciach sme boli spokojné. V pretekoch Svetového pohára sme síce obsadili 5. miesto, ale pri dojazde do cieľa to vyzeralo, že sme dopádlovali tretie. Napokon nás od bronzu delili tri desatiny sekundy. Následne v Duisburgu bola Ivana chorá, brala antibiotiká, preto sme súťaž Svetového pohára ani nedokončili. Jej choroba, keďže viac dní nemohla vôbec trénovať, ovplyvnila aj naše vystúpenie na majstrovstvách Európy v Belehrade, kde sme boli ôsme. Vzhľadom na všetky okolnosti to však ani nebolo zlé.“

Do Szegedu pôjdete s túžbou postúpiť na olympiádu do Londýna. Aké umiestenie vám ho zabezpečí?

Musíme skončiť do 6. miesta, čo nebude jednoduché. Ale veríme, že to vyjde takisto ako na svetovom šampionáte v Duisburgu 2007, odkiaľ sme do Pekingu postúpili ako štvrté. Povzbudzuje nás tiež, že vlani sme boli na MS v Poznani siedme, hoci nás pribrzdili lekná v nečistej vode. Inak by sme útočili na medailu. Pravda, pre jednu loď ostane olympijská šanca ešte aj na ME 2012.“

Čo na vás ešte čaká do odchodu na majstrovstvá sveta?

Tento týždeň obe trénujeme doma, Ivana v Novákoch, ja v Bratislave. V pondelok pôjdeme znova spolu do rakúskeho Linzu, kde sme už boli od 10. júla desať dní. Teraz na rovnako dlhý čas. Je výborné, že tam dlhodobo trénujú i Rakúšanky Yvonne Schuringová a Viktoria Schwarzová pod vedením maďarského odborníka Nándora Almásiho. Navzájom si pomáhame v príprave na majstrovstvá sveta.“

Aké máte skúsenosti s dráhou v Szegede? Vyhovujú vám tamojšie podmienky?

Hovorievalo sa, že v Maďarsku, vzhľadom na veľkú silu tamojšej kanoistiky, nemožno zvíťaziť. A my sme tam v roku 2007 vyhrali súťaže Svetového pohára na troch tratiach, dve v K2 a jednu v medzinárodnej štafete. Na to rady spomíname. Škoda, že teraz nebudeme môcť súťažiť aj na 200 metrov, keďže prednosť má olympijská trať. Veríme však, že nám prinesie radosť.“

OLYMPIJSKÉ DISCIPLÍNY

Po zmenách z roku 2009, ktoré ICF (Medzinárodná kanoistická federácia) na podnet MOV pripravila v olympijskom programe, budú ženy v Londýne súťažiť na hladkej vode v štyroch disciplínach: