26. september 2003

Malá rekapitulácia 33. MS Gainesville, USA 2003

Jazero Lake Lanier, na ktorom sa v dňoch 10. – 14. septembra uskutočnili MS v rýchlostnej kanoistike, nám ukázalo ideálne podmienky pre rýchlostnú kanoistiku a prinieslo aj rýchle časy . Podobne ako na predošlých MS, preukázala sa dominancia krajín strednej a východnej Európy. Napriek tomu možno konštatovať, že výkony mimoeurópanov naznačili nárast kvality aj v ostatných častiach sveta.

Spomeňme si niektoré význačnejšie fakty MS 2003:

- 25 krajín sa kvalifikovalo so 77 loďami a 143 športovcami na OH 2004 Atény. Poľsko získalo najviac miest – 18, nasledujú Nemecko a Maďarsko so 16 miestami.
- Najviac medailí získalo Maďarsko – 13 z toho 9 zlatých. Ale Nemci a Poliaci si vybojovali viac lodí (8) na OH 2004 Atény ako Maďarsko (7). Nasledujú Kanada a Španielsko so 6 loďami.
- Na maďarskej žatve medailí sa podpísal hlavne neuveriteľný výkon žien, ktoré vybojovali zlaté medaily vo všetkých disciplínach okrem K1 200m, kde vyhrala Kanaďanka Caroline Brunet.
- Prvýkrát v histórii MS sa nepostavil na stupeň víťazov v disciplíne K1 muži 1000m ani jeden Európan (vyhral Novozélanďan Ben Fouhy, druhý bol Kanaďan Adam van Koeverden a tretí Austrálčan Nathan Baggaley), a iba druhýkrát v histórii túto disciplínu nevyhral Európan (v r. 1987 Greg Barton)