26. október 2011

Celkové výsledky a správa ICF z MS-maratón Singapur

CELKOVÉ VÝSLEDKY - click

V neskoršom termíne, ako je zvykom sa 21.-23.10.2012 uskutočnili Majstrovstvá sveta v maratóne v ázijskom Singapure, počas ktorého prevládalo slnečné počasie s ideálnymi podmienkami.

Vo výsledkoch potvrdilo Maďarsko svoju dominanciu, vyhralo oba preteky žien v K1 seniorky a K2 juniorky, zatiaľ čo juhoafrický pretekár Hank McGregor si pripravil perfektnú stratégiu, aby získal prvé miesto v K1 muži.

Tridsaťtriročný Hank McGregor, v roku 2003 majster sveta v K1 muži v maratóne, prekvapil všetkých, keď si vytvoril pred súpermi minútový náskok už v polovici prvého kola. Tak zrušil všetky šance na dostihnutie Josemu Ramalhovi (POR), Matemu Petrovicsovi (HUN), Ivanovi Alonsovi (ESP) a 10-násobnému víťazovi maratónskych MS,  Manuelovi Bustovi (ESP).

McGregor takticky zámerne spomalil vo štvrtom kole, kde umožnil Alonsovi (ESP), Shaunovi Rubensteinovi (RSA) a Ramalhovi (POR) dohnať rozdiel, a zaútočiť na striebornú pozíciu.

"Táto vzdialenosť  nie je pre mňa veľmi náročná, doma v Južnej Afrike sme mali preteky na 250 km, v porovnaní s týmito pretekmi s dĺžkou 30,1 km, je to o veľa ťažšie. Moje prvé miesto a Shaunove Rubensteinove štvrté miesto je fantastický výsledok pre Južnú Afriku, "povedal víťazoslávne McGregor, zlatý medailista,  s časom 2:16:11.

Petr Jambor (CZE) získal striebornú medailu a Mate Petrovics (HUN) bronz. Busto (ESP) pre vyčerpanie predčasne skončil preteky v piatom kole. Ben Brown (GBR), minuloročný majster sveta, neudržal tempo vedúcej skupiny a skončil 12ty.

Deväťnásobná víťazka v maratóne Renata Csay (HUN) vystrelila od štartu, nechala za sebou tretiu a štvrtú pretekárku a pádlovala 1:40 minúty pred nasledujúcou súperkou Annou Alberti (ITA).

"Je to veľmi dobrý pocit, je to pre mňa náročné víťazstvo, veľmi veľa som trénovala. Každé zlato je dôležité, odkedy som začala pretekať na medzinárodných pretekoch v roku 1998, ale toto víťazstvo v Singapure je najnáročnejšie" hovorí Csay (HUN), matka dvoch detí, ktorá vyhrala s časom 2:05:55.

Strieborná medailistka Anna Alberti (ITA), ktorá sa oddelila od skupiny bojovala vysokým tempom aj proti poludňajšej horúčave. "Tá strieborná medaila je o to ťažšia, že som pádlovala sama. Ťahala som vo vysokom nasadení, pretože som sa neustále obávala, že skupina za mnou ma doženie."

V pretekoch C1 muži  líder prvého kola Peter Nagy (HUN), klesol späť po druhom kole za maďarského kolegu Atillu Vajdu, dvojnásobného olympijského medailistu v rýchlostnej kanoistike C1 1000 m, pokračoval na svojej pozícii v treťom a štvrtom kole. Predbehol Matthiasa Ebhardta (GER) a Španielov Antonia Camposa, Davida Manuela Mosquera a ujal sa vedenia s náskokom 400 metrov. V polovici piateho kola však Španieli zaútočili na druhé a tretie miesto, zatiaľ čo Ebhardt (GER), neuveriteľným zrýchlením dotiahol čelo a prevzal vedúcu pozíciu. Vajda (HUN) neudržal nasadenie a prepadol sa na nižšie miesta. "Pádloval som vzadu na 12tej pozícii po prvom kole, ale povedal som si,  že musím zostať mentálne silný. Toto je moja prvá zlatá medaila v C1 muži v mojej 20 ročnej kariére. Víťazstvo je pre mňa veľmi dôležité, "komentoval Matthias Ebhardt svoju prvú zlatú medailu s časom 2:13:12.

Majstrovstvá sveta v maratóne sa končili disciplínami K2 a C2 muži a K2 ženy , kde tituly získalo Maďarsko a Španielsko.

V kategórii K2 muži, majstri sveta Alvaro Fernandez a Walter Bouzan (ESP), úspešne obhájili svoj titul s víťazným časom 2:05:46, pred Romainom Marcaudom a Edwinom Lucassom (FRA) a Michaelom Odvarkom a Jakubom Adamom (CZE ).

Dvojnásobný zlatý medailista K2 Fernandez: "Naša stratégia na dnes bola, ísť tak rýchlo, ako je to možné, čo sa nám podarilo. Som veľmi rád, že som vyhral svoju druhú zlatú medailu na majstrovstvách sveta. "

Intenzívna vlhkosť mala vplyv na výsledky niektorých dvojkajakov žien. V K1 ženy - strieborná medailistka Anna Alberti a tímová kolegyňa, Susanna Cicali z Talianska ukončili preteky ešte v prvom kole. Ďalšie tri lode - RSA, GBR a ESP skončili v treťom kole, keď nezvládli veľkú horúčavu. Naopak niektoré lode z horúčavy ťažili. Maďarky, vedúca Renata Csay a Ramona Farkasdi, s ďalšou maďarskou loďou Krisztinou Bedocs a Alexandrou Bara, si vytvorili náskok, ktorý udržali až do konca. Ich pôsobivý výkon viedol k prvým dvom miestam pre Maďarsko a španielske duo Maria Perez a Naiara Gomez pridali do svojho „zoznamu" bronzovú medailu. "Boli to veľmi ťažké preteky, vládali sme s Ramonou zrýchliť a získať moju desiatu zlatú medailu. Budúci rok sa vrátim." povedala Csay, ktorá sa desiatym víťazstvom vyrovnala Španielovi Manuelovi Bustovi, ktorý počas svojej kariéry získal 10 zlatých medailí na Majstrovstvách sveta v kanoe maratóne.

Maďarsko takisto zvíťazilo v C2 muži. Attila Gyory a Marton Kover porazili na druhom mieste dopádlujúcich Eduarda Shemetylo a Oleka Shpak (UKR) a treťom Mateusza Kaminského a Plawsku Bartosza (POL) s víťazným časom 2:01:57.

19. ročníka ICF Majstrovstiev sveta v maratóne, ktoré sa prvýkrát konali v Ázii, sa zúčastnilo 39 národov. "Singapurská  kanoistická federácia po prvýkrát ako hostiteľ Majstrovstiev sveta odviedla dobrú prácu pri organizácii tohto podujatia. Marina Bay v samom srdci mesta, zasadená do nádhernej panorámy mesta Singapuru je ideálnym miestom pre vodné športy, ako sú preteky v kanoistike. V Singapure sme si užívali skvelej pohostinnosti a dúfame, že sa v blízkej budúcnosti vrátime, "povedal Istvan Vaskuti, 1. viceprezident Medzinárodnej kanoistickej federácie, ktorý bol v Singapure na majstrovstvách sveta.

20. ročník ICF Majstrovstiev sveta v maratóne sa bude konať v Ríme, v Taliansku, 18 - 23 septembra 2012.