14. december 2011

Anketa Rýchlostný kanoista roka 2011

Dnes sa uskutočnilo v bratislavskom Carltone v Olympic Casino vyhlásenie ankety Rýchlostný kanoista roka 2011.

Výsledky v jednotlivých kategóriách (za oddielom je počet bodov v ankete a počet víťazstiev v anketových lístkoch):

Najlepším kajakárom roka je Vlček, Kmeťová triumf obhájila

O najlepšej slovenskej posádke v roku 2011 nebolo žiadnych pochybností. Peter Gelle s Erikom Vlčekom v ankete jasne triumfovali pred štvorkajakom.

BRATISLAVA. Víťazmi ankety Rýchlostný kanoista roka 2011 na Slovensku sa stali kajakár Erik Vlček, kanoista Matej Rusnák, kajakárka Ivana Kmeťová a junior Viktor Demin. Honor najlepšej posádky patrí mužskému dvojkajaku v zostave Peter Gelle - Erik Vlček.

Výsledky slávnostne vyhlásili v stredu v Bratislave.

V porovnaní s predchádzajúcim rokom si pozíciu na tróne udržala iba Ivana Kmeťová. Tá triumfovala v ankete už šiestykrát v rade. Dvadsaťšesťročná (nar. 30. januára 1985 v Bojniciach) odchovankyňa KRK Nováky v tejto sezóne už v drese ŠKP Bratislava zvíťazila suverénne pred svojou oddielovou kolegyňou Martinou Kohlovou.

Dve najlepšie kajakárky tvoria spolu posádku úspešného dvojkajaka, ktorý si ôsmym miestom v K2 žien na 500 m na majstrovstvách sveta v maďarskom Szegede vybojoval miestenku na budúcoročné olympijské hry do Londýna. Na ME v srbskej metropole Belehrad boli na rovnakej trati takisto ôsme.

Na pódiu pre medailistov si spoločne vychutnali svoje minúty slávy na pretekoch Svetového pohára v českých Račiciach, kde v K2 na 200 m skončili tretie.

Ivana Kmeťová v sezóne nenašla na domácej vode premožiteľku. Na M-SR vyhrala všetky singlové disciplíny od 200 až po 5000 m, spolu s Kohlovou potvrdzovali svoju kvalitu aj v deblových disciplínach. Na Nováckej 500-ke si vypádlovala päť zlatých medailí, na Trenčianskej regate triumfovala v troch disciplínach.

Poradie na "medailových" pozíciách v ankete bolo presnou kópiou vlaňajších, keď bronzová priečka aj tento rok patrila Simone Šamkovej z Piešťan.

Vlčekov rok

Siedme anketové prvenstvo v kariére zaznamenal Erik Vlček. Po ročnej pauze je opäť kráľom kajakárov, keď mu predtým pozícia najlepšieho patrila nepretržite od roku 2004 do 2009.

Čoskoro tridsiatnik (nar. 29. decembra 1981 v Komárne) má za sebou nečakane úspešný rok. Všetko to začal prvenstvom v K1 na 1000 m na kvalifikačných pretekoch slovenských pretekárov v Račiciach, keď zvíťazil pred Petrom Gellem. Na polovičnej trati si vtedy pozície vymenili.

Práve tam skrsla myšlienka skúsiť to spoločne v dvojkajaku. Pri prvom vážnom teste svojej výkonnosti získali na kontinentálnom šampionáte v Belehrade na 500 m striebro, raketový prienik medzi absolútnu elitu v deblovkách potom vyšperkovali ziskom titulu majstrov sveta v Szegede na olympijskom kilometri.

Nečudo, že práve medzi nimi dvoma sa rozhodovalo o víťazovi ankety v kategórii kajakárov. Nakoniec o poradí rozhodli dva body. Z 21 hlasujúcich dalo Erika Vlčeka na prvé miesto jedenásť, zvyšných desať uprednostnilo Petra Gelleho.

"Bola to náročná a zlomová sezóna. Keby sa nám nepodarilo vybojovať olympijskú miestenku v K4 alebo K2, rok 2012 by bol výrazne ochudobnený. Už by sa človek ťažšie motivoval a možno by prišli úvahy o konci kariéry. S Peťom Gellem sme verili, že by sa nám mohlo podariť prebojovať na olympiádu, hoci ja som v kádvojke už dlho nesedel a on zasa nemal také skúsenosti s kilometrom. Veľa som riskoval tým, že som skĺbil K2 z K4. Mohol som získať všetko alebo nič. Som rád, že to všetko dobre dopadlo," povedal Vlček.

Tretí v ankete už s výrazným odstupom za touto dvojicou skončil zadák štvorkajaku Juraj Tarr.

Rusnák bez konkurencie

Najlepším kanoistom je podľa očakávania Piešťanec Matej Rusnák (nar. 5. mája 1988 v Trnave). Na 5000 m nemá momentálne na Slovensku konkurenciu.

Na pretekoch Svetového pohára v poľskej Poznani skončil v C1 na neolympijskej päťtisícke druhý. Na medailu siahal v C1 na 5000 m aj na majstrovstvách sveta v Szegede, nakoniec skončil štvrtý. Na ME pretekárov do 23 rokov v chorvátskom Záhrebe skončil na 1000 m siedmy.

Zdá sa, že v ňom vyrastá dôstojný nástupca Mariána Ostrčila, ktorý z ostatných siedmich ročníkov ankety vyhral šesť. Keďže Slovensko nemá v kategórii kanoistov vybojovanú zatiaľ ani jedinú miestenku na OH v Londýne, má stále šancu aj tento talentovaný pretekár bratislavského ŠKP.

Gelle a Vlček najlepšou posádkou

V kategórii juniorov triumfoval Viktor Demin z Komárna. Člen zlatého dvojkajaka z juniorských šampionátov Európy v Záhrebe aj sveta v nemeckom Brandenburgu na 500 m a majiteľ strieborných medailí z oboch podujatí na dvojnásobnej trati potvrdil pozíciu slovenskej juniorskej jednotky singlovými prvenstvami na kvalifikačných pretekoch v Račiciach či na Veľkej cene Komárna.

O najlepšej slovenskej posádke v roku 2011 nebolo žiadnych pochybností. Peter Gelle s Erikom Vlčekom v ankete jasne triumfovali pred štvorkajakom, ktorý si takisto na MS v Szegede štvrtým miestom na 1000 m vybojoval miestenku do Londýna.