14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

06. február 2012

Kam sa ponáhľame?


Momentálne máme piatich kajakárov svetovej úrovne. Sú to Michal Riszdorfer, Richard Riszdorfer, Juraj Tarr, Erik Vlček a Peter Gelle. Keďže je to už dosť veľká skupinka, pozrel som sa, ako sa ich kariéra vyvíjala v minulosti, keď boli mládežníci. Výsledky sú dosť prekvapivé. V tabuľke nižšie sú výsledky Slovenského pohára chlapcov kajakárov 11 a 12 ročných.

Komárňanci začali všetci chodiť do lodenice vo veky 7 - 8 rokov a Peter Gelle vo veku 12 rokov. Mená Michal Riszdorfer, Erik Vlček sa v tejto tabuľke neobjavujú vôbec, pričom obidvaja už v tomto veku pretekali. Tarr bol tretí v chlapcoch jedenásťročných a druhý v chlapcoch dvanásťročných a Richard Riszdorfer bol tretí v chlapcoch jedenásťročných. Vo vekovej skupine 13 a 14 ročných sa nevyskytuje nikto, v kadetoch Richard Riszdorfer a v junioroch Tarr, neboli však najlepší. Peter Gelle vo veku 11 resp. 12 rokov ešte nepretekal, jeho meno sa objavilo v hodnotení Slovenského pohára až v kategórii dospelých. Treba tu však poznamenať, že vekové skupiny juniorov a dospelých nie sú z hľadiska hodnotenia výkonnosti pomocou Slovenského pohára relevantné, pretože do nedávna sa započítavali všetky výsledky a tí, ktorí mali reprezentačné povinnosti boli handicapovaní.

Celkovo teda môžeme konštatovať, že všetci piati naši súčasní svetoví kajakári začali dosahovať dobrú výkonnosť až v juniorskom veku, dovtedy boli buď dobrí, ale vôbec nie najlepší (Richard Riszdorfer, Tarr), alebo dokonca priemerní (Michal Riszdorfer, Vlček, Gelle).
Naopak, z tabuľky je zrejmé, že skoro stále sa nám objavujú tzv. žiacke hviezdy, ktorí boli najlepší aj vo veku 11, aj 12 rokov. Boli to Sivák Daniel (PIE), Medve Viktor (ŠTU), Ochaba Marek (HLO), Csépy Tomáš (KOM), Tóth Zoltán (ŠAM) a Janech Tomáš (PIE). Do špičkovej výkonnosti v dospelosti to však ani jeden nedotiahol. Výnimkou možno bude Demin Viktor (KOM), ten však práve vchádza do vekovej skupiny dospelých, takže je predčasné ho z tohto pohľadu hodnotiť.
Z vyššie uvedeného porovnania jednoznačne vychádza, že predčasné akcelerovanie výkonnosti v mladom veku nemá žiadnu koreláciu (skôr naopak) s výkonnosťou v dospelosti.

Takže sa vraciam k titulku tohto príspevku. Ak chceme byť aj v budúcnosti popredný športový zväz, viac ako na predčasné pretekanie mládeže by sme sa mali zamerať na juniorskú vekovú skupinu, kde sa evidentne láme chlieb z hľadiska výkonnosti v dospelom veku a kde sa nám stráca najviac talentov a tým aj prostriedkov do nich investovaných. Nechcem týmto vyháňať našich najmenších z lodeníc. Len si myslím, že by sme sa mali pri ich výchove viac zamerať na všeobecný rozvoj, napr. hry a turistiku, ako na ich pretekanie.
tabuľka SP 11.-12.r. 1989 - 2010

Ing. Miroslav Haviar



   

« späť