14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

20. jún 2012

ME v Záhrebe – nominácia, program, história

Už len zopár hodín ostáva do štvrtkového večerného otváracieho ceremoniálu XIV. Majstrovstiev Európy v rýchlostnej kanoistike po obnovenej premiére v roku 1997. Od piatku sa už bude v areáli na jazere Jarun, v centre chorvátskej metropoly Záhreb naplno zarezávať a bojovať o európske tituly. Európska elita sa do Záhrebu schádza druhýkrát v histórii. V roku 1999 tam boli II. ME, Slováci si vtedy vybojovali päť medailových pozícií.

História

Slovenskí rýchlostní kanoisti si na predchádzajúcich trinástich kontinentálnych šampionátoch vybojovali už 34 medailí, z toho 15 zlatých, 12 strieborných a 7 bronzových. V historickom rebríčku krajín im patrí 7. priečka, čo je dôkazom, že Slovensko patrí do absolútnej európskej špičky. Jediný raz vyšli naprázdno. V roku 2004 v poľskej Poznani ani raz nestúpala na stožiar slovenská vlajka. Vtedy sa ale na ME bojovalo predovšetkým o posledné miestenky na OH v Aténach a z toho pohľadu boli slovenskí reprezentanti úspešní.

Vlaňajší šampionát v srbskom Belehrade bol pre Slovensko čo sa týka počtu získaných medailí chudobnejší. O jedinú sa v K2 mužov na 500 m postarala dvojica Peter Gelle - Erik Vlček, ktorí skončili druhí.

Program ME v Záhrebe (22. - 24. 6. 2012)

Súťaže v multifunkčnom športovo-rekreačnom areáli Jarun sa začínajú v piatok rozjazdami na 1000 a 500 m. Prvé medaily sa budú rozdeľovať v sobotu predpoludním vo finálovom bloku pretekov na 1000. Záver šampionátu bude v nedeľu popoludní tradične patriť vytrvalcom na 5000 metrovej trati.