24. jún 2012

Druhá medaila nepribudla – ohlasy pretekárov: Kmeťová, Kohlová, Jankovec, K4

V dnešnom doobedňajšom finálovom bloku zasiahol ako prvý do boja o medailu Martin Jankovec. Na neolympijskej trati K1na 500 metrov bojoval v prvej dráhe a skončil na skvelom 5. mieste.

Našou druhou medailovou nádejou bol štvorkajak (Tarr, Vlček, M. a R. Riszdorfer). Skončil na 6. mieste, zvíťazilo Dánsko, pred Rumunskom a Srbskom a to je v K4 na 1000 m pomerne prekvapujúca medailové zloženie.

Doobedňajší finálový bloku zo slovenského pohľadu uzavrel ženský dvojkajak Martina Kohlová - Ivana Kmeťová. Vo svojom prvom A-finále na týchto majstrovstvách, na olympijskej trati K2 na 500 m dopádlovali na 9. mieste.

Simona Šamková nastúpila v B-finále K1 na 500 metrov, kde skončila na 8. mieste.  Celkovo skončila sedemnásta. V B-finále K2 na 500 metrov skončil dvojkajak Ľubomír Beňo - Tomáš Martinek druhý, čo znamená celkové 11. miesto v európskej konkurencii.

Po skončení finálového bloku na trati 200 m dostanú príležitosť aj vytrvalci na 5000 m. V K1 najprv zasiahne do bojov Dana Ivanovová, potom v C1 Matej Rusnák a napokon v K1 Juraj Danko.

HLASY PRETEKÁROV

K2 na 500 m - 9. miesto

Ivana Kmeťová: Na štart sme išli s tým, že vieme aká silná je tu konkurencia. Chceli sme si vyskúšať, ako na tom sme, pretože formu na tieto preteky sme nevylaďovali, podobne ako iné lode. Bohužiaľ sa nám nešlo najlepšie, štartovali sme pri brehu na deviatej dráhe a mali sme problémy s leknami, ktoré sa nám plietli do cesty. Musela som sa sústreďovať na to, aby sme ich nenabrali, a nie na preteky, tak ako by som mala. Aj preto to nedopadlo najlepšie. V žiadnom prípade sa nemôžeme uspokojovať s tým, že sme nemali vyladenú formu a že tento výsledok je nepodstatný. Ale vieme, že problém nebol len v nás a dúfam, že na olympiáde nám bude šťastie priať trochu viac, ako na týchto pretekoch."

Martina Kohlová: Deviate miesto nás mrzí, pretože si myslím že máme veľa natrénované a zaslúžili sme si lepší výsledok. V cieli takýchto pretekov máme byť unavené a vyšťavené, ale nebolo to tak. Bojovali sme hlavne s leknami a malý problém bol aj so sedením v lodi. Jedno s druhým sa spojilo a výsledok je takýto. Čo je pozitívne, vieme že môžeme byť o dosť lepšie, že to v nás je."

Martin Jankovec - K1na 500 metrov - 5. miesto

„Je to pre mňa zatiaľ najcennejšie seniorské umiestnenie. V tejto sezóne som sa zameriaval hlavne na kilometrovú trať, aj vzhľadom na to že, som náhradníkom do K4 pre OH v Londýne, ale lepší výsledok som nakoniec dosiahol na polovičnej trati. Ostávam v plnom tréningu, aby som bol nachystaný čo najlepšie, ak by som musel pomôcť štvorkajaku. Aj pre mňa by bolo dobré, aby sa rozhodlo čo najskôr."

K4 na 1000 m - 6. miesto

Juraj Tarr: Ťažko hľadať chybu okamžite po pretekoch, možno malá chybička bola, že sme mali spočiatku nízku frekvenciu a celé pole nám utieklo. Ale pocitovo sa nám nešlo zle. Prvá polovica trate bola z našej strany pomalšia ako obvykle a to musíme zlepšiť, lebo keď nám súperi ujdú na rozdiel lode, lode a pol, tak to sa ťažko dobieha. Prekvapením je víťazstvo Dánska, i tretie miesto Srbska, Nemci boli zo štvrtého miesta naozaj sklamaní. Tento rok sme absolvovali prvé vážne preteky v tejto sezóne a to nebývalo u nás predtým zvykom. Neprišli sme do Záhrebu s vyladenou formou, pretože vrchol sezóny nás ešte len čaká. Olympiáda bude o niečom inom. Pribudnú ďalšie silné posádky, bude to ťažšie, ale keď budeme v Londýne v prvej šestke, bude to dobrý výsledok. Budúcnosť? Čaká nás testovanie, stará posádka, nová posádka, potom už dúfam bude definitívne jasno."

Michal Riszdorfer: V prvej polovici trate sme si strážili tempo, aby sme to príliš nenapálili, v druhej časti sme zrýchľovali. Taká bola taktika a napokon to nebola zlá jazda. Konkurencia je vysoká, Dáni Rumuni i Srbi išli veľmi dobre a boli prekvapením pre všetkých. Tento rok sme sedeli v lodi spolu po prvý raz na vážnych pretekoch, príprava nebola optimálna, tak ako po iné roky, nebola ani psychická pohoda a to všetko hovorí v náš neprospech. Musíme sa upokojiť, povedať si čo bude ďalej, dobre potrénovať a potom by sme mohli na olympiáde znova urobiť dobrý výsledok."

Erik Vlček: Jazde nebola zlá, dodržali sme koncept, ktorý sme si stanovili. Začiatok nenapáliť, udržať tempo, od polovice zrýchliť a napáliť záver. Lenže ukázalo sa, že posádky nám v prvej polovice trate ušli, ku koncu sme niekoľko z nich stiahli, ale už sa nedalo dostať nižšie. Teraz vieme, ako na tom sme v starom zložení. Bez ohľadu na to, ako to dnes dopadlo, boli sme rozhodnutí vyskúšať aj novú posádku, s Martinom Jankovcom, aby sme mali definitívne jasno čo je pre nás najlepšie."