08. október 2012

V sobotu sa rozdalo 40 rozlúčkových tort + FOTO

Rozlúčkové preteky na Zlatých pieskoch (60. ročník), posledné kanoistické podujatie pod holým nebom v tejto sezóne, mali tento rok šťastie na počasie. V sobotu bolo slnko ešte poriadne cítiť a teplota sa šplhala k 26-tim stupňom. A tak si okolo 400 pretekárov mohlo naplno užiť s najväčšou pravdepodobnosťou posledný teplý jesenný deň. Súťažilo sa na dvoj a štvorkilometrových tratiach v kategóriách od detí až po veteránov. Tradičnou súčasťou Rozlúčkových pretekov boli aj vložené súboje krajov, pretože účastníkmi boli okrem Slovákov aj Česi a Maďari a napokon aj obľúbené štafetové preteky. Víťazi si pochutnali na tortách, ktoré sa už stali takou tradíciou, že sa dostali aj do hovorového názvu pretekov. Športová verejnosť ich totiž vníma aj pod označením „tortové preteky"

„Je to tradícia, ktorá vznikla už pred viac ako polstoročím. Kedysi boli v názve klubu aj Bratislavské pekárne a odmenou pre pretekárov boli rôzne sladké pekárenské výrobky. Keď sme pred časom zaradili do programu podujatia netradičné štafetové preteky, rozhodli sme sa oživiť aj túto sladkú tradíciu a víťazom štafiet sme dávali poschodové torty," hovorí riaditeľ pretekov Jaroslav Ostrčil z klubu KRK Vinohrady Bratislava, ktorý Rozlúčkové preteky organizuje. A cukrári sa pred pretekmi museli riadne zapotiť, pretože na sobotňajšiu akciu pripravili 40 tort rôznych veľkostí.