14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

10. január 2013

Slovenské kluby V. – Kanoistický klub Inter


Na jar 1960 sa medzi stredoškolákmi, deťmi „slovnaftárov", rozšírila informácia, že Slovnaft zakladá vodácky oddiel a hľadá záujemcov. Toho sa chytila šestica športovo založených žiakov strednej všeobecnovzdelávacej školy. Na prvej výročnej schôdzi ustanovili družstvo pretekárov: Peter Hlavačka, Laco Kirchner, Milan Májek, Kristína Chudíková (neskôr úspešná vodná lyžiarka), Konštantín Alexejenko - všetci z jednej triedy - pribudli Hubert Sýkora, Milan Beňadik a Ján "Dundo" Babinčák. „Stali sme sa pretekármi, ale vodu, ani lode sme ešte ani nevideli," spomína na stránke klubu na ranné obdobie Konštantín Alexejenko. Práve sa začala písať história klubu, ktorý udržiava vodácku tradíciu až dodnes.

Prioritou bola lodenica

Oddiel podporovaný Slovnaftom sa usídlil na ľavom brehu Dunaja, keďže tam sa tento veľký podnik nachádza. Oblasť nazývaná Vlčie hrdlo je dodnes domovom všetkých „interákov", no cesta k lodenici, ktorá by im dala aj zázemie nebola vôbec jednoduchá. Dušou celého snaženia bol Vladimír Čelko, vodáci začínali na zelenej lúke a prvé kroky robili len svojpomocne. Odpracovali tisíce brigádnických hodín. „Lodeničný výbor si predsavzal dokončiť výstavbu lodeničného objektu do 1. augusta 1963, čo sa mu v podstate aj podarilo," píše sa v starej kronike klubu, ktorá mapuje nielen stavbu lodenice, ale aj rozrastajúci sa počet členov, prvé výjazdy na splavy, prvé úspechy pretekárov. Je až na neuverenie, že Vladimír Čelko bol od roku 1962 až do roku 1996 jediným predsedom klubu. Po ňom prevzal štafetu Konštantín Alexejenko (1997 - 2005), po ňom Marta Šidlíková (2005 - 2011), od roku 2011 vedie klub mladý, len 26-ročný Ľubomír Nebeský.

Dôvera, ktorá zaväzuje

„Moja cesta do Interu bola zaujímavá, pretože ja som sa kanoistike venoval najprv v Slávii UK Bratislava. V roku 2004 som ešte štartoval na ME a potom dostala prednosť škola. Po čase mi však šport začal chýbať, a tak som si hľadal klub čo najbližšie k môjmu bydlisku. Inter bol z tohto pohľadu ideálny, keďže bývam vo Vrakuni. Pod vedením Milana Kelleho som sa ešte nakrátko vrátil do vrcholovej kanoistiky, ale potom som končil vysokú školu a zasa sa dostal šport do úzadia," vysvetľuje genézu svojho príchodu do Interu Ľubomír Nebeský. „Keďže som občas prišiel s nejakým nápadom a zaujímal som sa o dianie v klube, dostal som od predošlej predsedníčky klubu ponuku stať sa prezidentom. Bola to pre mňa pocta a zároveň výzva, ktorá zaväzuje. Chcem nadviazať na jej dobrú prácu, udržať Inter životaschopný, vytvoriť také podmienky, aby u nás mohli vyrastať dobrí pretekári."

Všetci sú tu, lebo chcú

Udržať akýkoľvek športový klub „nad vodou" je v dnešnej dobe ťažké. „Bez podpory zväzu by sme si len ťažko udržali trénerov, treba sa riadne oháňať, aby sme zabezpečili telocvičňu, plaváreň, skrátka slušné podmienky pre našich pretekárov. Mládeži sa skvele venuje Imrich Bugár, starším pretekárom zasa Milan Kelle, ktorý z nich dokáže dostať maximum. Veľmi nám pomáhajú rodičia. Každý ako vie a môže. Všetci sme tu preto, lebo chceme a máme radi kanoistiku. Fungovanie klubu nemôžeme postaviť na komerčnú bázu, lebo sa bojím, že by sme sa o chvíľu dopracovali k členskej základni nula." Aby počet členov neklesal, ba naopak, komunikuje klub s riaditeľmi škôl v Ružinove, v Podunajských Biskupiciach a vo Vrakuni. „Musíme na tom pracovať neustále, aj keď zlanáriť deti na kanoistiku je náročné. Napriek tomu sa o to musíme pokúšať."

Vždy sa nejaký talent objaví

Hlavným podujatím klubu je každoročný Pohár Interu, ktorý tento rok napísal jubilejnú 40-tu kapitolu. Vďaka zaradeniu do série Slovenského pohára sa na Štrkoveckom jazere predstavili tí najlepší pretekári z celého Slovenska a spolu s nimi aj majstri sveta Erik Vlček s Petrom Gellem.

„Máme radosť, že aj z toho mála pretekárov dokážeme vždy nejaký talent objaviť. Naposledy to bol Marek Krajčovič, ktorý dosahoval skvelé výsledky v juniorských kategóriách a už sa dostal aj medzi mužskú slovenskú špičku a na olympiádu. Len nedávno k nám prišiel talentovaný Michal Rudišin, ktorý po necelom roku tréningu dosiahol zopár dobrých výsledkov. Je to kajakár, má potenciál na šprint, uvidíme, možno raz aj on bude štartovať na olympiáde, alebo sa presadí v medzinárodnej konkurencii," dodal Ľubomír Nebeský.

SZRK, Prokop Slováček

FOTO - Kanoistický klub Inter, viac historických informácií na www.askinter.sk

(Výber klubov je náhodný)

 


   













« späť