14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

06. máj 2013

Maratónci boli na nominačnom výjazde v Zbraslavi

KOMPLETNÉ NOMINAČNÉ KRITÉRIÁ PRE MARATÓNCOV

V sobotu 4. mája sa v českej Zbraslavi uskutočnili maratónske preteky, ktoré boli prvé na zozname nominačných pretekov pre záujemcov o maratónsky reprezentačný dres. Pôvodne tam síce nefigurovali, no na základe organizačnej zmeny napokon nahradili pôvodne plánované medzinárodné preteky v Maďarsku (18. - 19.5.2013). Slovensko reprezentovali 4 pretekári, dvaja muži dve ženy. Jazdilo sa na silnejšie tečúcej rieke Vltava, cca 8 km po prúde od centra mesta Praha. Počasie bolo zamračené, s občasnými prehánkami, ktoré postupne ustupovali. Teplota vzduchu cca 12 až 16 stupňov.

Výsledky Slovákov

Tomáš Stano - K1 muži - 29km (7 kôl) - 7. miesto (2:28:20)

Filip Sprušanský - K1 muži - 25km (6 kôl) - 6. miesto (2:24:47)

Mária Bandžáková - K1 ženy - 25km (6 kôl) - 2. miesto (2:17:52)

Judita Kecskemétiová - K1 ženy - 25km (6 kôl) - 3. miesto (2:27:48)

HODNOTENIE

Marián Lachkovič, reprezentačný tréner maratónu

Muži: Chalani odštartovali veľmi pekne, na prvú prenášku prišli v druhej skupinke spolu. Na prvej prenáške Tomáš zle vyskočil a vykúpal sa. Druhá skupina mu odišla aj s Filipom. Filip svoj prvý väčší seniorský maratón išiel celkom rozumne, a pekne si rozložil sily. Až na posledný prebeh keď mu jeho skupinka odišla a už ju nedokázal dobehnúť. Tomáš išiel v tretej skupinke (cca 4 kolá) a potom sa rozhodol pre sólo jazdu (cca 3 kolá). Vyhral Martin Kucián z USK Praha (2:18:37), Filip Sprušanský skončil na šiestom mieste z dvanástich štartujúcich časom 2:24:47. Tomáš Stano bol na 7. mieste (2:28:20).

Ženy: Štartovali iba štyri ženy. Mária Bandžákova, skúsená pretekárka sa zhruba 4 kolá zo šiestich držala neskôr víťaznej českej reprezentantky Lenky Hrochovej. Tá mimochodom skončila minulý rok na 8. mieste na MS v Ríme. Mária išla veľmi sviežo, rovnako pôsobila aj na prenáškach, dlho bola víťazke zdatnou súperkou, no napokon sa s pribúdajúcimi kilometrami ukázalo, že jej chýba vytrvalosť, čo vidieť aj na časovom odstupe od víťazky (cca 7 minút). Judita Kecskemétiová absolvovala svoj prvý väčší maratón a zvládla ho. Judite ešte chýba vytrvalosť a skúsenosti z maratónu, ale potenciál na takéto trate má. Išla svojim tempom a ku koncu predbehla aj českú pretekárku.