14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

13. máj 2013

Hodnotenie SP v Szegede očami Roberta Petrisku + NOVÉ FOTO

Po úvodnom Svetom pohári v Szegede sme sa zhovárali s prezidentom Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Robertom Petriskom.

Čo ste od prvého Svetového pohára očakávali?

Chceli sme vidieť, ako na tom sme na začiatku poolympijskej sezóny. Čakali sme, že sa obe K4 dostanú do finále, stalo sa. Medaila z toho nebola, aj keď to tak dlho vyzeralo. Výkon mladej posádky bol veľmi slušný. Seniorská olympijská posádka bola sklamaná, pretože túžila po stupni víťazov. Bohužiaľ, opäť nezvládla záver.

Chalani si to vynahradili aspoň v K2 na 500 m a Tarr s Jankovcom získali medailu. Dokázali, že keď sa posadia spolu, vedia urobiť výborný výsledok. Majú aktuálne dobrú formu. Aj Vlček s Gellem aj Tarr s Jankovcom budú ako doplnok ku K4 určite jazdiť aj K2. Ak im to program podujatí dovolí. Chceli sme zistiť, ako obstoja mládežnícki reprezentanti v seniorskej konkurencii a ako to s nimi vyzerá smerom k juniorským ME a MS. Mladí kanoisti určite nesklamali, zlepšujú sa.

Nezabudnime na „šprintérov" na 200 m. Aký výkon predviedli?

Miroslav Zaťko v K1 dokázal, že jeho špecializácia na 200 metrovú trať je správna. Medzi seniormi sa nestratil. Po minulom roku, keď skončil na 5. mieste na ME do 23 rokov sú jeho tohtoročné ambície jasné, skončiť na ME a MS juniorov a pretekárov do 23 rokov ešte vyššie. Ukázal však aj to, že je schopný vytvoriť aj dobrú posádku v K2. Črtá sa mu viacero parťákov do lode. Senior Ľubomír Beňo ale aj mladší Martin Vajda či Balász Lörinc. Uvidíme k akým rotáciám a kombináciám týchto pretekárov pristúpime, budeme zodpovedne zvažovať viacero kombinácií, tak aby výsledky boli vždy čo najlepšie.

Dievčatá sa po prvý raz predstavili iba v singlových disciplínach. Ako sa vám páčil ich výkon?

Zo ženského pohľadu nás zaujímajú hlavne disciplíny na 500 m a 200 m. Uvidíme aké budú ich výkony v Račiciach na druhom Svetovom pohári. V Szegede bola určite spokojnejšia Martina Kohlová, ale všetko je otvorené. Dievčatá zvolili stratégiu oddychu od K2, chcú sa trošku odblokovať a nakopnúť a určite to nie je na škodu. Veríme, že v druhej časti súťažnej sezóny, na MS v Duisburgu, si spolu do lode sadnú a ukážu, že majú na to, aby urobili dobrý výsledok. Ak nie, bude to len a len na nich akým smerom sa uberú.

Z kanoistov ukázal najlepšiu formu Matej Rusnák. Získal medailu na „päťkiláku", na kilometrovej trati skončil na 5. mieste a aj na 500 metrov sa dostal do finále. Mohol by priniesť z ME, alebo MS medailu?

Na Svetových pohároch nikdy nie je plná konkurencia, takže takéto odhady sa nedajú potvrdiť ani vyvrátiť. Ale v každom prípade si Matej poistil miesto v špičke a má na to, aby vždy bojoval o A-finále. Tam už je všetko otvorené, lebo jeho odstupy od najlepších nie sú až tak veľké.