14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

13. jún 2013

Robert Petriska: skromné ciele v poolympijskom roku


Od piatka 14. júna do nedele 16. júna sa v portugalskom stredisku Montemor-o-Velho približne 200 km severne od hlavného mesta Lisabon uskutočnia XV. majstrovstvá Európy po ich obnovenej premiére v roku 1997. Prvýkrát v histórii sa európska špička zíde v Portugalsku. Do areálu smeruje podľa organizátorov bezmála 800 športovcov a členov ich realizačných tímov z 29 krajín starého kontinentu.

Slovensko vysiela na šampionát skromnú, iba deväťčlennú výpravu. Sú v nej piati kajakári, dvaja kanoisti a dve kajakárky. Predstavia sa celkovo v deviatich disciplínach. Peter Gelle, Martin Jankovec Erik Vlček a Juraj Tarr budú štartovať v K4 na 1000 m, Ľubomír Beňo v K1 na 200 m a 500 m, na Mateja Rusnáka čaká C1 na 1000 m a 5000 m, Rastislav Kohút nastúpi v C1 na 500 m a 200 m, Martina Kohlová v K1 na 200 m a Ivana Kmeťová bude skúšať šťastie v K1 na 500 m.

"Majstrovstvá Európy sú síce akýmsi prvým stropom v sezóne, ale v tomto poolympijskom roku nie sú našou prioritou. Chcem, aby sa pretekári viac zamerali na majstrovstvá sveta, ktoré sa na prelome augusta a septembra uskutočnia v nemeckom Duisburgu. Pre juniorov a pretekárov do 23 rokov bude zasa vrcholom svetový šampionát v Kanade začiatkom augusta," vysvetľoval v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi poriadne zredukovanú nomináciu na šampionát prezident Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky (SZRK) Robert Petriska.

Slovensko je v historickom rebríčku krajín z hľadiska zisku medailí na ME na lichotivom 7. mieste, znamená to, že patrí k absolútnej špičke. Iba raz sa jeho reprezentanti vracali z kontinentálneho šampionátu bez vzácneho kovu. V roku 2004 v poľskej Poznani si nevyskočili na pódium pre elitné trio, ale vybojovali si tam vtedy miestenky na aténsku olympiádu, čo bolo úspechom rovnajúcim sa zisku vzácneho kovu. Celkovo od spomenutého roku 1997 priviezli domov 36 medailí, z toho 15 zlatých, 12 strieborných a 9 bronzových. Najúspešnejším zberateľom je Michal Riszdorfer, ktorý má vo svojej zbierke 16 medailí s bilanciou 11 - 4 - 1. Rovnaký počet, ale o niečo nižšej hodnoty (10 - 5 - 1), má aj Erik Vlček.

"Aj teraz myslíme na medaily," naznačil ambície slovenskej výpravy Petriska. Reálne sa dívajúc na zostavu a výkonnosť pretekárov je však zrejmé, že každé umiestnenie v deväťčlennom A-finále bude pre malú výpravu veľkým úspechom. "Najväčšie šance máme stále v posádkach."

Po londýnskej olympiáde si do spoločnej lode nesadli kajakárky Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou. "Dievčatá boli desať rokov spolu, potrebujú si aj od seba navzájom oddýchnuť. Je rok po olympiáde, kedy je čas na vypustenie napätia. Dievčatá sa rozhodli pre singlové disciplíny. Uvidíme, ako sa im bude dariť. Obe majú vo svojich disciplínach na to, aby sa dostali do finále. Mojím želaním je, aby na majstrovstvách sveta štartovali opäť v deblovke," dodal Robert Petriska.

Na vlaňajších ME v Záhrebe získalo Slovensko dve medaily. Bronz patril v K2 na 1000 m dvojici Peter Gelle Erik Vlček a v C1 na 5000 m skončil Matej Rusnák bronzový.

ZDROJ: SITA, szrk

   

« späť