27. jún 2013

Štvorkajak do 23 rokov a K2 Krajčovič – Jakubík postúpili priamo do finále

KOMPLETNÉ VÝSLEDKY TU

Zo slovenských lodí, ktoré sa predstavili v rozjazdách počas štvrtkového úvodného dňa na majstrovstvách Európy juniorov a pretekárov do 23 rokov v rýchlostnej kanoistike v poľskej Poznani, sa dve kvalifikovali priamo do finále. Štvorkajak do 23 rokov na 1000 m v zložení Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík a Viktor Demin potvrdil úlohu favorita, suverénne zvíťazil v predpoludňajšej II. rozjazde časom 2:54,093 min a druhých Španielov zdolal o vyše dve sekundy. Čas nášho štvorkajaka bol najrýchlejší aj v porovnaní s druhou rozjazdou. Dvaja zo spomenutého kvarteta Krajčovič s Jakubíkom triumfovali aj podvečer v disciplíne K2 na 500 m v II. rozjazde časom 1:33,821 od druhých  reprezentantov Ruska boli lepší o takmer 1,5 sekundy.

Na 1000 m trati len tesne uniklo finále juniorskému štvorkajaku. Jerguš Jacko, Filip Valo, Denis Myšák a Tibor Linka dopádlovali na druhom mieste o 848 tisícin sekundy za víťazným Českom. Priamy postup si vybojovala len prvá posádka. Slováci budú bojovať o miestenku do medailovej jazdy v semifinále. Do tejto fázy pretekov sa z rozjázd na 1000 m dostali aj Adam Gavenda v C1 juniorov, Vincent Farkaš v C1 mužov do 23 rokov, Simona Šamková v K1 do 23 rokov a dvojkajak junioriek Patrícia Drieňovská, Nikola Zatlkajová.

V podvečernom bloku na 500 metrov mali blízko k postupu do finále Denis Myšák a Tibor Linka, ktorí obsadili v II. rozjazde v K2 juniorov druhú priečku s odstupom 0,400 s za Maďarskom. Účasť v semifinále im však neušla, rovnako ako ďalším našim reprezentantom po absolvovaní rozjázd na polkilometrovej trati. Zabojovať o účasť vo finále ešte skúsia v kategórii do 23 rokov Martin Vajda a Simona Šamková v K1, medzi juniormi to budú Pál Horváth v K1, Jakub Ďuriš v C1 a štvorkajak dievčat v zložení Patrícia Drieňovská, Nikola Zatlkajová, Veronika Mokrá a Patrícia Skovajsová. Semifinálové brány sa zo Slovákov zatvorili iba pre Csabu Orosza, ktorý skončil svoje účinkovanie v C1 do 23 rokov.