29. jún 2013

Štvorkajak do 23 rokov suverénne zlatý na 1000 m – hlas Jakubík, Masár, Tesárik

KOMPLETNÉ VÝSLEDKY TU

Slovensko sa dočkalo prvej veľkej medaily na ME juniorov a pretekárov do 23 rokov v poľskej Poznani. Kvarteto Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík a Viktor Demin zvládli úlohu favoritov a vo finále zvíťazili pred Španielskom a Ruskom. Zverenci trénera Felixa Masára tak potvrdili svoju výbornú formu, ktorú majú už od začiatku sezóny.

Po výkone štvrtkovej rozjazde, kde zvíťazili a postúpili priamo do dnešného finále s najlepším časom (2:54,093) sa dostali do pozície absolútneho favorita na víťazstvo. V bojoch o medaily dokázali svoj čas ešte vylepšiť na 2:52.813. Druhé Španielsko zaostalo o 1.052 sekundy, tretie Rusko o 2.008 sekundy. Pre našu štvoricu to je v tejto zostave už tretia medaila z ME za sebou. Vlani bola bronzová v portugalskom Montemore, predvlani rovnako tretia v Záhrebe.

Gábor Jakubík (člen K4): Vyhrali sme vlastne systémom štart cieľ. Už na 250 metroch sme boli vpredu, na 500-ke sme zrýchlili a to už som veril, a mal pocit, že zvíťazíme. Všetko bolo ideálne, vietor do chrbta, jazda nám sadla výborne. Po priamom postupe do finále sme získali psychickú pohodu, včera sme si boli zajazdiť a večer na prechádzke v meste. Bola to pre nás nová situácia, zvládnuť úlohu favoritov, ale tak sme to chceli, pracovali sme na tom tvrdo a napokon sa nám to vyplatilo.

Felix Masár (tréner K4): Sprevádzal som chalanov popri brehu na bicykli a bolo vidieť, že od začiatku majú všetko pod kontrolou. Taktika bola vyraziť dopredu, držať čo najvyššiu frekvenciu až do 800 m a potom ak bude treba ešte ju zvýšiť. Cieľom bolo „utaviť" nebezpečných a silných Španielov. Chalani do poslednej bodky dodržali všetko, čo sme si povedali, musím ich pochváliť. Všetci sú veľmi zodpovední, cieľavedomí a ochotní tvrdo pracovať. V príprave išli za svojim cieľom naplno, ich devízou je, že všetci sú v dobrej forme a individuálne veľmi vyrovnaní.

Marián Tesárik (vedúci slovenskej výpravy): Po takom skvelom výkone sa mi aj ťažko hľadajú slová. Bola to veľmi vydarená jazda. Chlapcom blahoželám a musím vyzdvihnúť ich skvelý prístup. Od utorka boli sústredení na jeden cieľ, ku všetkému pristupovali veľmi zodpovedne a profesionálne a vyplatilo sa im to.

VÝSLEDKY

V sobotnom predpoludňajšom bloku finále na kilometrovej trati sa zo Slovákov predstavil ešte kanoista Adam Gavenda, ktorý v kategórii juniorov dopádloval v B-finále štvrtý, celkovo mu teda patrí 13. priečka.

MUŽI DO 23 ROKOV:

K4: 1. Slovensko (Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin) 2:52,813 min, 2. Španielsko (Inigo Pena Arriola, Rodrigo Germade Barreiro, Oscar Carrera Amandi, Ruben Millan Rodriguez) 2:53,865, 3. Rusko (Alexander Sergejev, Maxim Spesivcev, Alexej Vostrikov, Nikolaj Červov) 2:54,812

1000 m

JUNIORI:

C1: 1. Pavlo Altuchov (Ukr.) 3:57,274, ... v B-finále 4. (celkovo 13. miesto) Adam Gavenda (SR) 4:08,119