14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

30. október 2013

Kanoistiek je ako šafranu, ale máme ich aj na Slovensku


Byť kanoistkou na Slovensku sa príliš nenosí. V zahraničí áno, no aj tam je to trend iba posledných rokov. Počet žien na Slovensku, ktoré jazdia na kanoe by sa dal zrátať na jednej ruke, zatiaľ nedosahujú svetovú úroveň, ale pracujú na tom. Aby napredovali, v septembri sa zúčastnili týždňového medzinárodného kempu vo francúzskom Boulogne, ktorý im mal v tomto ich úsilí napomôcť. Každá z troch kanoistiek si účasť na ňom pochvaľovala. V spoločnosti pretekároch z 15 krajín sa toho veľa naučili.

Kemp kanoistiek - na nezaplatenie

"Bolo nás tam 20 báb, z viacerých, aj exotických krajín a mne osobne to veľa dalo. Jazdili sme na vode, na trenažéri, C4 aj C2, na Slovensku nemáme takú možnosť," povedala Nina Pálešová, 17-ročná členka Športového gymnázia Trenčín.

Michaela Šefranková (18 rokov) tiež pôsobí v Trenčíne, v klube TTS, takže si s Ninou Pálešovou dokážu pri tréningu na vode pomôcť a potiahnuť sa. "Kemp bol aj pre mňa veľkým prínosom, na záver sme mali ostré preteky, zažila som, aké to je súťažiť v širšej konkurencii. Aj som mala drobnú trému, veď na Slovensku je nás tak málo, že si pozície na stupňoch máme isté."

Aj Hana Mikéciová (16 rokov) z Piešťan si pochvaľovala. „Ja nemám nikoho do partie na tréning, takže som ocenila, že tu tá možnosť bola. Spoločnosť mi prišla vhod. Vylepšovali sme techniku, aj pomocou videa, čo je výborná pomôcka. Ukázalo mi to, kde robím chyby a čo musím zlepšiť."

Kam až dopádlujú?

Kajak, zdá sa, je pre začínajúcich rýchlostných kanoistov lákavejší ako kanoe. Platí to aj medzi chlapcami a o to viac medzi ženami. "U mňa to bolo presne naopak. Kajaky ma vôbec nezaujímali, ja som sa v kanoe vždy cítila lepšie a stabilnejšie," vysvetľuje Michaela Šefranková, ktorá tento rok maturuje a chystá sa na vysokú školu. "Uvidím, ako sa môj život zmení po nástupe na vysokú školu, verím však, že trend zlepšovania bude pokračovať a budem sa môcť kanoe venovať aj naďalej."

Otec Niny Pálešovej bol úspešný slovenský reprezentant v kanoe na svetovej úrovni, je to jeho zásluha, že aj jeho dcéra zakľakla do kanoe? "Vôbec nie, k ničomu ma netlačil. Ja som začala preto, aby som si zhruba pred troma rokmi vyplnila leto. Skúsila som to, hoci som nemala ani potuchy, čo môžem čakať. Ale chytilo ma to a som odhodlaná vytrvať. Mám vodu kúsok od domu, mám s kým trénovať a doma mám dobrého radcu, ktorý mi vie poradiť keď potrebujem."

Tretia do partie Hana Mikéciová jazdí tretí rok a aj ona spočiatku chodila na vodu v Moravanoch nad Váhom iba pre radosť a zábavu. "Bola to kamarátka, ktorá ma k tomu pritiahla. Od malička som sa hýbala, venovala viacerým športom a kanoe sa mi veľmi zapáčilo. Verím, že sa mi raz podarí štartovať a dosiahnuť dobrý výsledok na Svetovom pohári či majstrovstvách sveta, ale bude to ťažké, lebo svetová konkurencia sa rýchlo rozrastá."

SZRK, Prokop Slováček

 

   

« späť