27. máj 2014

Rudno Cup priniesol pozitívny vietor do kalendára domácich pretekov

KOMPLETNÉ VÝSLEDKY TU

V sobotu 24. mája sa v Nitrianskom Rudne uskutočnili úplne nové preteky v kalendári domácich podujatí - Rudno Cup 2014. Ich organizátorom bol Klub rýchlostnej kanoistiky Nováky, v spolupráci občanmi a poslancami obce Nitrianske Rudno. Na trati 2000 m bojoval 224 pretekárov všetkých vekových kategórií.

„Hovorí sa že každý začiatok je ťažký. Keď sme na začiatku tohto roku uvažovali o usporiadaní pretekov v Nitrianskom Rudne bol už kalendár rýchlostnej  kanoistiky na rok 2014 pripravený. I napriek tomu, že sme nemali skúsenosti s usporiadaním pretekov mimo Novák, okrem jedného ročníka Nováckej päťstovky asi pred tridsiatimi rokmi, rozhodli sme požiadať o dodatočné zaradenie týchto pretekov do kalendára. Brali sme to ako možnosť popularizácie nášho športu, ale i ako vďaku rodičom a pretekárom nášho klubu, pochádzajúcim z Nitrianskeho Rudna. Nevedeli sme aká bude účasť na týchto pretekoch zo strany klubov ale i pretekárov. Predpokladali sme slabšie zastúpenie v ročníkoch dospelých, čo je trvalý jav v našej kanoistike aj na iných pretekoch. I napriek týmto pochybnostiam sme pripravili ocenenie pre dvadsaťsedem kategórii. Vďaka aktivite našich rodičov z Nitrianskeho Rudna boli získané prostriedky na tieto ceny od europoslankyne pani Záborskej, obce Nitrianske Rudno ale i iných sponzorov. KRK Nováky poskytol a presunul do Nitrianskeho Rudna na realizáciu pretekov všetok potrebný materiál na stavbu trate ako i zabezpečenie štartu a cieľa, ozvučenia ale i tribúnu pre divákov. Riaditeľ pretekov pán Peter Iliaš zabezpečil otvorenie bufetov, WC, elektriny.  Prípravy a samotnej realizácie pretekov sa zúčastnilo zhruba dvadsať usporiadateľov. Na vode boli dva záchranné člny. Trať bola netradične vybójkovaná a to z dôvodu krytia štartovného poľa pred prípadným vetrom ako i vylúčenia stretu s dojazdom pretekárov do cieľa. Ukázalo sa to ako veľmi vhodné riešenie, nakoľko štart aj cieľ boli v jeden zóne, viditeľnej pre všetkých účastníkov. Dostatočný bol aj priestor pre umiestnenie prívesov s loďami ako i automobilov,“ začal svoje hodnotenie prezident Klubu rýchlostnej kanoistiky Nováky Milan Oršula.

Jeho zástupcovia sa zároveň stali najúspešnejším klubom v súťaži o pohár, ktorý venovala obec Nitrianske Rudno. Z 27 lodných a vekových  kategórii zvíťazili v ôsmich, čo ich  aj s ďalšími dobrými umiestneniami pretekárov v celkovom hodnotení vynieslo na prvé miesto pred Šamorín a Komárno.

„Na preteky sa prihlásilo 14 klubov a 224 pretekárov, čo nás príjemne prekvapilo. Priebeh pretekov bol v zmysle časového harmonogramu bez akýchkoľvek problémov. Do programu pretekov boli vložené i preteky neregistrovaných detí s kratšou traťou ako mali ostatní pretekári. Z hľadiska organizátora sme nezaznamenali negatívne ohlasy prítomných účastníkov. Preteky hodnotíme ako pozitívne spestrenie tradičných miest v ktorých sa preteky organizujú s propagáciou rýchlostnej kanoistiky a čo nie je zanedbateľné v prekrásnom prírodnom prostredí. Zároveň týmto ďakujeme všetkým účastníkom pretekov, organizátorom a sponzorom podujatia. V prípade pozitívneho ohlasu uvažujeme o ďalších ročníkoch," dodal Oršula.