05. jún 2014

Marián Tesárik: Pochvalu si zaslúži každý, kto získal medailu

S Mariánom Tesárikom (na snímke s víťaznou trofejou pre najúspešnejšiu krajinu Medzinárodnej Regaty Piešťany v hodnotení krajín), predsedom realizačného tímu juniorov, sme sa zhovárali o slovenských výsledkoch na Medzinárodnej Regate Piešťany a o nadchádzajúcich kvalifikačných pretekoch juniorov v Račiciach, ktoré rozhodnú o nominácii na ME juniorov (26. 6 - 29. 6., Mantes - Francúzsko)

Slovensko získalo na Medzinárodnej Regate Piešťany 41 medailí v kvalitnej konkurencii 15 krajín, stalo sa najúspešnejšou krajinou. Ste spokojný s takýmto výsledkom?

Tie medaily získali hlavne mladšie ročníky a to je veľmi pozitívne. Sú to ročníky narodenia 1999, 1998 a 1997, ktoré sú dosť početné. Potvrdilo sa, že kde je početnosť, sú aj výsledky. Rovnako dobrou správou je, že medaily sme získali naprieč celého spektra disciplín. Tieto ročníky sú naša budúcnosť v juniorskej kategórii. Hoci niektoré krajiny v Piešťanoch chýbali, vôbec to neznížilo kvalitu pretekov. Niektoré krajiny prišli s veľmi početnou výpravou, takže boje boli tvrdé a každá medaila bola poctivo vybojovaná.

Treba pripomenúť, že na Slovensku už zopár rokov funguje tzv. Slovenský mládežnícky tím (SMT), ktorý má podporiť mládež. Sú niektorí pretekári, ktorí teraz získali v Piešťanoch medaily produktom tohto projektu?

Projekt SMT sme začali práve s ročníkom narodenia 1999, takže sú a ukazuje sa že to bol dobrá nápad. Je to početný ročník, ktorý sme dobre podporili a teraz nám to prináša ovocie. Menovite by som nevyzdvihoval nikoho, pretože pochvalu si zaslúži každý, kto získal medailu. Rovnako by som sa chcel poďakovať klubovým trénerom, pretože sú to oni, ktorí vychovávajú týchto budúcich reprezentantov, niekedy v ťažších podmienkach, ale robia to so srdcom a vedia ich sfanatizovať. Takisto si pochvalu zaslúžia organizátori, ktorí z roka na rok robia lepšiu regatu. V kategórii kadetov a juniorov je určite najkvalitnejšia akú poznám.

V Piešťanoch sa rozhodovalo aj o nominácii na kvalifikačné preteky juniorov, ktoré sa uskutočnia tento víkend v Račiciach...

Právo štartu si vybojovalo prvých 6 slovenských lodí z Piešťan. V Račiciach budú bojovať o právo štartu na majstrovstvách Európy (26. 6 - 29. 6., Mantes -  Francúzsko). Do Francúzska postúpi vždy víťazná loď. Samozrejme, musíme prihliadať aj na konkurencieschopnosť v medzinárodnom meradle, takže v niektorých disciplínach sa budeme musieť zamyslieť, či ju vôbec obsadíme. Po víkende budeme múdrejší, návrh nominácie potom ešte podlieha schvaľovaniu prezídia SZRK.