14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

14. jún 2014

ME v maratóne v Piešťanoch – po protestoch sa menil majster Európy

KOMPLETNÉ VÝSLEDKY TU

Druhý deň ME v kanoistickom maratóne sa niesol v znamení súbojov juniorských debloviek a potom si to v boji o medaily rozdali už aj seniori v K1 žien a mužov a C1 mužov. Absolútnu dominanciu dnes potvrdili maďarskí reprezentanti, ktorí získali dovedna 5 zlatých medailí.

Svoju druhú zlatú medailu získal maďarský reprezentant Máté Györgjakab. V piatok sa stal majstrom Európy v K1 juniorov, v sobotu triumfoval spoločne s Kristófom Pillerom v K2 juniorov (22,5 km). Slováci Ivan Prpič - David Dorička obsadili 11. miesto. Medzi juniorkami v K2 (18,7 km) bola najrýchlejšia maďarská posádka Lilla Bánki - Csenge Gyöngyvirág Rekop. Tretie maďarské zlato získala dvojica Zoltán Koleszár - Mark Aurél Török v C2 juniorov (18,7 km). Zlatú zbierku rozšírila aj Maďarka Renáta Csay, ktorá triumfovala v kategórii K1 žien (26,2 km). Simona Šamková obsadila 13. miesto, Lucia Kvetáková skončila štrnásta.

Protest Portugalska uznali

Až v poslednej disciplíne sobotňajšieho programu nevyhral maďarský reprezentant. Ale bola to naozaj veľká dráma. Po 30-tich kilometroch v K1 mužov bol prvý v cieli Španiel Iván Alonso, ale zo svojho prvenstva sa netešil dlho. Pôvodne druhý José Ramalho z Portugalska podal protest, mal pocit, že Španiel ho na trati v závere nepovolene blokoval. Protest portugalskej výpravy bol uznaný a Španiel Iván Alonso dostal päťsekundovú penalizáciu, čo ho odsunulo na druhé miesto a Portugalec sa dostal na prvé. Španielska výprava podala následne ďalší protest, proti tomuto rozhodnutiu. Ale jury, najvyššia inštancia pretekov potvrdila opravené poradie a tak sa majstrom Európy stal Portugalec José Ramalho.

V nedeľu sú v Piešťanoch na programe ešte tri štarty - K2 ženy (9.30 hod.), C2 muži (9.35 hod.) a K2 muži (12.30 hod).