04. júl 2014

Marián Tesárik o ME: medaila je skvelá, ostatní ukázali potenciál

Počas uplynulého víkendu sa vo Francúzskom Mantes en Yvelines uskutočnili ME juniorov a pretekárov do 23 rokov. Z pohľadu Slovenska to bol zaujímavý šampionát. Po odchode štvorice Marek Krajčovič, Matej Michálek, Viktor Demin, Gábor Jakubík, ktorá už preteká v seniorskej kategórii (hoci prví traja by ešte mohli vo Francúzsku štartovať) a ktorá bola v uplynulých rokoch nositeľom vysokej kvality a získavala medaily, sa čakalo, ako sa ďalší pretekári zhostia úlohy ich nástupcov. Slovensko napokon získalo jednu medailu zásluhou Denisa Myšáka a Tibora Linku (striebro, K2 na 500 m) a ďalších sedem A finálových umiestnení. O ME  sme sa zhovárali so šéfom reprezentačného tímu juniorov Mariánom Tesárikom.

Vlani získali zlato v K2 na 500 m medzi juniormi, teraz striebro na tej istej trati do 23 rokov. Denis Myšák je z Novák, Tibor Linka zo Šamorína. Kto vymyslel toto spojenie?

Bolo to spoločné rozhodnutie. Ľubomíra Hagaru, ktorý trénuje Denisa, a moje, ja sa venujem Tiborovi. A bola to šťastná voľba. Cieľom bolo, aby sa obaja, ako sa vraví „vysúťažili" čo najviac, získali skúsenosti a potom mohli pokračovať v takomto zložení aj v seniorskej kategórii. A oni začali zbierať medaily, čo je skvelé. Ich striebro v K2 500 m je super výsledok, navyše oni boli v celom štartovom poli najmladší. Rovnako aj 6. miesto v K2 1000 m je výborný výsledok, lebo boli chvíle keď bojovali o tretie miesto. Ukázali veľký potenciál.

Zhodnoťme si aj ďalšie finálové umiestnenia...

Vincent Farkaš urobil výkonnostný krok vpred. On je jediný kanoista, ktorý momentálne dokáže spoľahlivo bojovať o A finále. Na 500 m skončil na 9. mieste, táto trať mu nevyšla, na tisícke sa mi jeho výkon páčil.

Miroslav Zaťko obsadil v K2 na 200 m 7. miesto, čo sa javí ako že to je málo, ale kto jazdu nevidel, nevie to posúdiť. Od druhého miesta nižšie boli všetci v jednej lajne, nikto nevedel ako skončil, ja som dokonca mal pocit, že je tretí, o to väčšie sklamanie bolo, keď sme videli výsledky. Miro je posledný rok v kategórii do 23 rokov, veľmi si želal medailu...

Juniori Eduard Rebro s Danielom Szokolom mali v K2 na 200 m ambície na finále a potvrdili ich. Tam podali stopercentný výborný výkon, niet im čo vyčítať. Šieste miesto je mimoriadne cenné.

Aj juniorská K4 Alexander Bóri, Adam Botek, Patrik Stránsky a Pál Horváth predviedla dobrý výkon - 8. miesto v A finále. V semifinále išli vynikajúco, ukázali ako sa bojuje o A finále, ale tam im už jazda nevyšla ako by si želali. Ale aj oni sa ukázali v dobrom svetle. Som zvedavý, čo ukážu na MS.

Pripomeňme jednu zaujímavosť, historicky prvý štart ženy v kanoe na vrcholnom podujatí, v C1 na 200 m. Bola ňou Hana Mikéciová. Ako sa vám pozdával jej výkon?

Ukázala presne to, čo v nej momentálne je. Postúpila do semifinále, ale do A finále nie. Urobila pokrok v technike i v plynulosti jazdy. Tento rok má za sebou len dva či tri preteky a to je málo aby sa zlepšovala. V tejto kategórii jednoducho potrebujeme na Slovensku väčšiu konkurenciu, aby prišla aj vyššia kvalita.

Na záver sa vráťme na začiatok. Po odchode štvorice Krajčovič, Demin, Michálek, Jakubík... Nemali ste pred ME obavy, ako to celé dopadne?

Ich odchod, hoci traja by ešte mohli štartovať v kategórii do 23 rokov, bol veľkým hendikepom. Určite by získali nejakú medailu. Ale veril som, že ostatní nesklamú. Myšák - Linka získali medailu, máme ďalšie finálové umiestnenia, z tohto pohľadu sa už teším na MS. Ale ako vždy, ideme tam s pokorou. Budú to úplne nové preteky.