14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

10. november 2014

BLOG Borisa Bergendiho po kongrese ICF vo Varšave: Pripravme sa na zmeny


Približne 240 delegátov zo 126 krajín sveta sa stretlo na 35. riadnom kongrese Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF). Zúčastnil som sa ho spolu s prezidentom slalomu Ivanom Cibákom a ich generálnou sekretárkou Luciou Ježíkovou. Program bol veľmi bohatý. V podstate sme zasadali oba dni od deviatej do približne siedmej večer. Ale obsah bol tak zaujímavý, že priebeh konferencie nám prebiehal veľmi rýchlo. Ešte predvečer kongresu zvolala európska asociácia svoj míting na potvrdenie dohôd, ktoré prebehli pred mesiacom u nás v Bratislave. Hlavne na podporu európskych kandidátov do štruktúr ICF. Úsmevné mi bolo, ako tu niektorí delegáti tvrdo kritizovali zopár rozhodnutí vedenia ICF a že proti tomu treba vystúpiť a nakoniec samotné výstupy týchto delegátov ak vôbec boli, tak  v niektorom prípade boli dokonca až podporujúce.

Z volieb boli najzaujímavejšie súboje Maďara Istvána Vaskutiho a Brazílčana Joaa Tomasiniho o post I. viceprezidenta ICF. Spolupráca európskych krajín sa asi osvedčila. István vyhral o 13 hlasov (66:53), čo znamená vlastne rozhodnutie 7 delegátov. O III. viceprezidenta prebehol zaujímavý súboj medzi Poliakom Jozefom Bejnarovičom a Francúzom Tonym Estanguetom. Musím priznať, že v prvom okamihu som sa držal frázy „bližšia košeľa ako kabát". Teda podporiť Jozefa, aby v boarde ICF mala rýchlosť vyššie zastúpenie, ale určite som nebol jediný, koho Tony dostal. Chalan s obrovskou charizmou, ako predurčený do športovej diplomacie. Už úvod jeho príhovorov: „Dovoľte, aby som sa predstavil. Som Tony Estanguet, celý život sa venujem kanoistike a získal som tri zlaté olympijské medaily." Povedal s pokorou chlapík, ktorého pozná celý kanoistický svet. Prehodil som s ním pár krát slovo, aby som ho bližšie spoznal. Má neuveriteľný prehľad aj o ostatných ICF disciplínach, rýchlosť nevynímajúc, je člen komisie športovcov MOV s volebným právom, vo francúzskych kruhoch výrazne razí cestu do MOV, kde určite kanoistika potrebuje čo najsilnejšie zastúpenie. Takže perspektíva, oproti trochu ťažkopádnemu Jozefovi padla jednoznačne na neho. Rozdiel hlasovania si presne nepamätám, ale bol okolo 70 hlasov. Teda jednoznačne.

Základná téma kongresu bol však olympizmus a pozícia kanoistiky v ňom.  MOV razí nový smer pre olympijské športy a to „Universality" teda univerzálnosť účasti krajín sveta, v preklade čo najrovnomernejšie zastúpenie kontinentov na OH a „Gender equity" teda rovnosť pohlaví. V oboch týchto cieľoch kanoistika spomedzi olympijských športov zaostáva. Podľa existujúcich faktov majú iba dva športy menší pomer žien. Na druhú stranu zas 14 individuálnych športov má väčší.  Súčasný pomer rýchlostných OH disciplín je 8 mužských a 4 ženské. Na OH 2020 v Tokiu sa pomer už zmení. Vypadne K2 muži 200 m a pribudne C1 ženy 200 m. Na OH 2024 bude pomer už 6:6. Veľká dilema však je, ktorá disciplína vypadne. Odpor množstva delegátov voči tomu bol zbytočný.  Z nášho pohľadu absolútne neprimeraná zmena. Nielen u nás, ale v celom kanoistickom svete je pomer mužov a žien takmer 70:30. Nakoniec obdobný pomer je vo väčšine športov. Dosiahnutie pomeru 50:50 bude vlastne značne diskriminujúci pre mužov.  Fakt je ten že vyjednávania s MOV už prebehli a proti „Equity" sa postavilo aj viac významných športov, dokonca údajne bola zapojená aj marketingová agentúra, ktorá členom MOV predložila okrem vyššie spomenutého aj v podstate známe fakty, že mnoho ženský disciplín, či športov sú menej komerčne príťažlivé, ako mužské, resp. výrazne menej mediálne sledované. Diskusia sa uzavrela informáciou, že tu vôbec nie je priestor pre vyjednávanie s MOV. Je to fakt a my sa musíme prispôsobiť. Okrem toho musím pripomenúť, že rýchlosť  nemá ani veľmi veľkú vyjednávaciu pozíciu. Ako vieme naposledy bola na zúženom zozname športov, ktoré mali ísť von z OH zoznamu.

Druhý náš problém je univerzalita. Získavanie medailí na MS, či OH, kde Európa získava opakovane takmer všetky, je dobré pre Európsku kanoistiku, ale nie pre olympizmus. Európski pretekári získali na ostatných OH vyše polovicu kvót. Už tento stav je z pohľadu európskych krajín obmedzujúci. Mnoho veľmi kvalitných pretekárov, či krajín miesto účasti na OH „ostáva doma". A keď sa bude pomer meniť v neprospech Európy, tak vyjazdenie si účasti bude neuveriteľne náročné. Vyjednanie nejakého väčšieho počtu miesteniek na OH od MOV bohužiaľ vôbec neprichádza do úvahy, pretože je to možno prekvapivé, ale kanoistika so svojimi 330 miestami nepatrí medzi športy, ktoré majú malý počet. Skôr sa nachádza niekde v strede. Nehovoriac o rezolútnom odmietaní MOV vôbec zvyšovať počet športovcov.

Z oboch plánovaných zmien ide tak trochu strach. Pretože miesto toho, aby sa na OH predstavilo to najlepšie, aj keď v oklieštenej forme, miestenky získajú disciplíny, ktoré sú výrazne slabšie a obdobne pretekári z kontinentov ktorých výkonnosť spadá ďaleko za priemerom na MS. Bude to nie veľmi povzbudivý pohľad, keď na najvýznamnejšom športovom podujatí budú do cieľa dochádzať pretekári možno aj v minútových intervaloch.

Na druhej strane je to pre nás výzva, a naozaj vážna, začať sa orientovať na nové disciplíny ktoré budú súčasťou OH programu. Myslím tým hlavne ženskú „kanojku".

Ešte zaujímavá časť boli návrhy zmien stanov, hlavne pravidiel v jednotlivých disciplínach. Celé riešenie zmien a podávania návrhov sa mi veľmi nepáči. Je trochu na dlhé lakte, z čoho najhoršie je, že návrhy musíte podať do konca predošlého roka. Akékoľvek ďalšie návrhy podané neskôr sa posúvajú na nasledovný kongres, teda o dva a pol roka.

Zo zaujímavejších častí: v rámci rýchlostnej kanoistiky z môjho pohľadu našťastie neprešiel návrh o opätovnom zavedení dvojročného cyklu pre MSJ a U23. Bola by to vážna diskriminácia hlavne pre juniorov s nepárnym vekom. Návrh neprešiel tesne, (64:59). Pre nás zaujímavá a pozitívna zmena sa schválila ohľadne programu MS, kde vypadli štafety a miesto toho sa vracajú K4/C4 200 m. Tiež sa bude meniť kvôli technologickému vývoju váha kanoí zo 16 kg na 14 kg.

Kongres veľmi ocenil zaradenie MS, ME a Svetových pohárov do živého vysielania Eurosportu. Tento  hotový signál, ktorý pripravuje ICF preberajú aj mnohé iné televízie. Kanoistika sa tak výrazne dostáva do povedomia.

Samozrejme sa prebralo mnoho ďalších agend, vybral som z môjho pohľadu najpodstatnejšie. Posledná informácia, že kvórum sa dohodlo na nasledujúcom mieste kongresu, ktorý sa uskutoční v Tunise.

Boris Bergendi, generálny sekretár SZRK

   




« späť