23. január 2015

Anketa Rýchlostný kanoista 2014: vyhrali Vlček, Tarr s Vlčekom, Rusnák, Kohlová a Rebro

Anketa „Rýchlostný kanoista roka 2014“ - Vyhlasuje Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky

Na Galavečere rýchlostnej kanoistiky v Bratislev dnes vyhlásili najlepších pretekárov za uplynulý rok. Erik Vlček vyhral kategóri kajakár a spoločne s Jurajom Tarrom dominovali aj v kategórii posádka. Najlepším kanoistom je Matej Rusnák, kajakárkou Martina Kohlová, juniorom Eduard Rebro. Kategória tréner roka bola vyhlásená bez poradia, do trojice najlepších sa dostali Peter Likér, Radovan Šimočko a Felix Masár.

KAJAKÁR ROKA

Najlepším kajakárom sa stal Erik Vlček (129 bodov), pred Jurajom Tarrom (118 bodov) a Petrom Gellem (111 bodov).

Víťaz ankety Erik Vlček má za sebou naozaj úspešný rok, ale nebol na to sám. V Moskve sa spoločne s Jurajom Tarrom stali dvojnásobnými majstrami sveta v K2 na 1000 m aj na 500 m. Na ME v Brandenburgu skončili v K2 na 1000 m na 3. mieste. Obaja sú členmi ŠKP Bratislava, ich trénerom je Peter Likér. Erik Vlček sa v počte titulov majstra sveta stal najúspešnejším Slovákom v histórii, celkovo získal už 9 zlatých medailí. O jeden cenný kov prekonal na šampionáte v Moskve doterajšieho rekordéra Michala Riszdorfera (8 – 3 – 3). Vlček doteraz na svetových šampionátoch získal štrnásť medailí (9 – 2 – 3), šesť prvenstiev vybojoval so štvorkajakom a tri v dvojkajaku. V historických svetových tabuľkách sa Vlček zaradil medzi kajakármi v medailovej bilancii na 5. miesto. V spoločnej tabuľke s kanoistami je Vlček na 8. priečke, lídrom je Maďar György Kolonics s bilanciou 15 – 9 – 4.

KANOISTA ROKA

Najlepším v kategórii kanoistov sa stal Matej Rusnák (81 bodov), na druhom mieste skončil Rastislav Kohút (43 bodov), na treťom Ľubomír Hagara (41 bodov)

Matej Rusnák už pár rokov patrí do širšej svetovej špičky medzi kanoistami. Na MS v Moskve obsadil v C1 na 1000 m celkové 14. miesto, v C1 na 5000 m bol na 4. mieste. Na ME v Brandenburgu to v C1 na 1000 m dotiahol do A finále a v ňom obsadil 6. miesto, v C1 na 5000 m skončil na 6. mieste. Na akademických majstrovstvách sveta v Minsku získal v C1 na 500 m bronzovú medailu, v C1 na 1000 m dopádloval na 5. mieste. Jeho trénerom v Dukle Trenčín je Slavomír Kňazovický.

KAJAKÁRKA ROKA

Najlepšou kajakárkou sa stala Martina Kohlová (76 bodov), na druhom mieste skončila Ivana Kmeťová (51 bodov), na treťom Lucia Mištinová (18 bodov)

Martina Kohlová (jej trénerom je Filip Petrla) na MS v Moskve spoločne s Ivanou Kmeťovou obsadili v K2 na 200 m 6. miesto, na ME v Brandenburgu skončila Martina v K1 na 200 m na 8. mieste a v K2 na 200 m spoločne s Ivanou Kmeťovou na 9. mieste. Jej najväčšími minulosezónnym úspechmi sú medaily zo Svetových pohárov s Ivanou Kmeťovou: SP Račice bronz v K2 na 200 m; SP Szeged striebro v K2 na 200 m.

JUNIOR

Najlepším juniorom sa stal Eduard Rebro (TJ Sĺňava Piešťany, tréner Róbert Erban). Na ME juniorov a pretekárov do 23 rokov vo Francúzskom Mantes en Yvelines skončil v K2 na 200 m spoločne s Danielom Szokolom na 6. mieste. Na MS juniorov a pretekárov do 23 rokov v Szegede skončila rovnaká dvojica v K2 na 200 m na 10. mieste.

POSÁDKA

Najlepšou posádkou sa stala dvojnásobne zlatá K2 z MS v Moskve Erik Vlček Juraj Tarr.

Na druhom mieste skončila štvorica Marek Krajčovič, Gábor Jakubík, Matej Michálek a Viktor Demin. Naša nádejná K4-ka získala na ME v Brandenburgu svoju prvú seniorskú medailu v kariére – striebornú – v K4 na 1000 m. Na MS obsadila 5. miesto v K4 na 1000 m. Na treťom mieste skončila mladá K2 v zložení Denis Myšák – Tibor Linka. Na ME juniorov a pretekárov do 23 rokov vo Francúzskom Mantes en Yvelines si v K2 na 500 m vybojovali si striebornú medailu.

TRÉNER ROKA

Kategória Tréner roka sa vyhlasuje bez poradia, do trojice najlepších sa dostali Peter Likér (tréner Erika Vlčeka s Jurajom Tarrom), Radovan Šimočko (tréner v Dukle Trenčín, stará sa hlavne o kajakárov Petra Gelleho, Miroslava Zaťka, a Martina Jankovca) a Felix Masár (tréner ŠKP Bratislava, ktorý sa stará o našu K4).