01. jún 2015

Marián Tesárik: Pokračujeme v nastúpenom pozitívnom trende z minulej sezóny

Včera sa v Piešťanoch skončila tradičná a v kanoistickom svete veľmi obľúbená Medzinárodná regata Piešťany, ktorá opäť nadchla vo viacerých smeroch. Podľa ohlasov dopadla organizátorsky opäť na výbornú, o čo sa postaral už dobre zohratý kolektív zo Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky a jeho takpovediac „piešťanská organizátorská vetva", plus mnoho ďalších pomocníkov, ktorí zabezpečovali plynulý chod pretekov. Všetkým opäť musíme vysloviť veľké poďakovanie.

Úspechom bolo aj vystúpenie slovenskej reprezentácie od kadetov až po pretekárov do 23 rokov. Slovensko získalo celkovo 39 medailí (12 - 11 - 16) čo je najviac medailí zo všetkých krajín vôbec! „To sme tu už dávno nemali, toľko medailí, a to nás veľmi teší. Je to pokračovanie trendu z uplynulej sezóny a z podobne úspešných medzinárodných pretekov Stretnutie olympijských nádejí. A je to samozrejme výsledok systematickej práce s mládežou a potvrdenie pravidla, že kvantita prináša časom kvalitu," hovorí Marián Tesárik, šéf reprezentačného tímu juniorov.

V celkovom medailovom hodnotení napokon tretie Slovensko predbehli dve krajiny, pretože zisk ich medailí je kvalitatívne vyšší. Zvíťazilo Nemecko (38 medailí: 15 - 14 - 9), druhé skončilo Poľsko (31 medailí: 13 - 11 - 7). Slovensko si na základe výkonov všetkých reprezentantov vybojovalo tzv. Pohár národov pre najlepšie reprezentačné družstvo.

„Nedajú sa spomenúť a pochváliť všetci, veď okrem medailí sme získali aj veľké množstvo A finálových umiestnení, a to je treba tiež oceniť. Ale spomenul by som aspoň niektorých. Tibor Linka získal 3 prvenstvá, Csaba Zalka dve zlaté a jednu bronzovú medailu, rovnako aj Marianna Petrušová, Ocenil by som aj Luciu Oršulovú a Paulínu Tesárikovú, ktoré boli veľmi choré, uvažoval som o tom či ich nepošlem domov, ale napokon zabojovali a získali dve zlaté medaily. Z mladých kanoistov ma potešil napríklad Jakub Lutaš či Dávid Koczkás s Richardom Zilizim v C2, alebo oni dvaja spolu dvojicou Samuel Daniel Sýkora, István Tóth Bánai v C4 čo je taká iskrička nádeje do budúcna medzi kanoistami. Ale poďakovať by som chcel naozaj všetkým, ktorí počas troch dní v Piešťanoch štartovali. Všetci bojovali a snažili sa zo seba vydať maximum. Konkurencia bola naozaj silná, niektoré krajiny postavili až troch pretekárov v jednej disciplíne, takže uspieť nebolo ľahké," dodal Tesárik.

Pre reprezentačný tím kadetov, juniorov a pretekárov do 23 rokov bola Medzinárodná regata Piešťany akýmsi ukazovateľom výkonnosti, malým testom pred kvalifikačnými pretekmi (27. - 28. júna), kde sa bude rozhodovať o miestenkách na MS (24. - 26. 7., Montemor, Portugalsko) a ME (17. -20. 9., Bascov, Rumunsko).