27. jún 2015

Zemník - II. kvalifikačné preteky: prekvapenie v K4, ostatní favoriti nezaváhali

KOMPLETNÉ VÝSLEDKY TU

Dátum 27. júna si rýchlostní kanoisti určite budú pamätať. V sobotu, presne o 10.00 pustil štartér na trať prvých pretekárov, prvú jazdu na úplne prvých oficiálnych pretekoch na kanále Zemník. Jej víťazom sa v K1 na 1000 m stal Adam Botek a jeho meno tak zrejme navždy vojde do histórie tohto kanála. Boli to prvé oficiálne preteky, ktoré sa na Zemníku uskutočnili a všetci veria, že sa začala písať jeho dlhá a úspešná história.

FOTOGALÉRIA SOBOTA TU

II. kvalifikačné preteky v Bratislave rozhodovali o účasti seniorov na MS a pretekárov do 23 rokov na MS a ME. V sobotu doobeda sa medzi seniormi očakával najmä súboj K4 na 1000 m. Proti sebe nastúpili posádky: Marek Krajčovič, Gábor Jakubík, Matej Michálek a Viktor Demin, za súperov mali v tomto roku novozosadnutú štvoricu Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka, ktorá má za sebou len 4 oficiálne štarty a v takejto zostave získala na SP v Duisburgu 3. miesto. A práve táto posádka bola napokon v cieli prvá v čase 2:55,40 a vybojovala si právo štartu na MS v Miláne. Druhá štvorica dosiahla čas 2:56,38. Na MS v Miláne sa bude bojovať o miestenky na OH, vyjazdená miestenka na OH platí pre loď, nie na konkrétneho pretekára.

Juraj Tarr: Jazda nebola optimálna, prirovnal by som to k rozjazde na veľkých pretekoch. Bola dnes prvá, navyše boli na štarte len dve lode. Zlá však nebola, aj keď mala chybičky krásy. Keď sme si po prvý raz sadali v takejto zostave do lode, chceli sme využiť a zapojiť dvoch mladých pretekárov Linku a Myšáka a nakoniec sa ukázalo, že si proste vyhovujeme. Pri posádke vždy záleží do veľkej miery na prvom pocite a ten bol proste dobrý. Zafungovala mladosť a dravosť v kombinácii so skúsenosťou.

Marek Krajčovič: Z našej strany to bola taká lenivá jazda. Celú sezónu si nevieme nájsť optimálne tempo, ako v minulej sezóne. Raz to napálime, raz ideme lenivo.

Gábor Jakubík: Jazda bola priemerná, neurobili sme žiadnu výraznú chybu, ale nebolo to ono. Dúfali sme vo víťazstvo, no na lepší výkon to dnes nebolo.

Ďalším sledovaným súbojom bol štart C1 na 1000 m. Zvíťazil Matej Rusnák a aj on bude štartovať v tejto disciplíne na MS.

Matej Rusnák: Musím sa priznať, že po prvých kvalifikačných pretekoch, ktoré som nevyhral, som cítil menší tlak. Ja nikdy nepodceňujem súperov, takže som to bral ako fakt. Ako menšiu facku, ktorá ma „prebudila", prišla nová motivácia, začal som viac uvažovať o detailoch, premýšľať, kde som urobil chyby... Musím však vyzdvihnúť aj výkony Vinca Farkaša a Rasťa Kohúta. Aj im ďakujem za podporu v tréningoch.

Kilometrovú trať v K2 ovládli Erik Vlček s Jurajom Tarrom, ale o svojom víťazstve rozhodli až tvrdým nástupom na posledných 200 metroch. Na konečnú druhú priečku tak odsunuli dovtedy vedúcu dvojicu Marek Krajčovič Gábor Jakubík.

V súbojoch na 200 m zvíťazila v K1 žien Martina Kohlová, v K1 Miroslav Zaťko, v C1 Ľubomír Hagara, v K2 mužov Ľubomír Beňo - Miroslav Zaťko a napokon v K1 na 1000 m Peter Gelle.