23. august 2015

Zlatá K4: Excelentná jazda so zlatým bonusom! + miestenka na OH definitívne aj pre Petra Gelleho

Slovensko sa vrátilo na stratené pozície. Naposledy sme získalo zlato v K4 na 1000 m na MS v roku 2003 v Gainesville. Bol pri tom aj Erik Vlček. Pre Juraja Tarra, hoci najstaršieho z posádky, je to prvá zlatá na MS na tejto trati a pre nováčikov na šampionáte, Denisa Myšáka a Tibora Linku, úplne prvá zo seniorského podujatia.

Štvorica Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka (tréneri Peter Likér a Marián Tesárik) sa dnes v Miláne stali majstrami sveta v K4 na 1000 m. Neuveriteľný úspech vzhľadom na to, že v jednej lodi sedia len tri mesiace. Všetci svorne tvrdia, že si jednoducho ideálne sadli hneď na začiatku a tak sa rozhodli dať tejto posádke šancu. Skĺbila sa skúsenosť Erika s Jurajom s mladíckou dravosťou a samozrejme aj veľkým talentom a kvalitami Denisa (vyrastal v Novákoch pod vedením Ľubomíra Hagaru) a Tibora (vyrastal v Šamoríne pod vedením trénera Gejzu Vassa).

Naša loď tu v Miláne vyhrala rozjazdu, mala najrýchlejší čas a to ju posúvalo do pozície miernych favoritov. Ale taká jazda akú ukázali vo finále, sa často nevidí. Od začiatku až do konca boli na čele, miestami aj o pol lode a v závere už si svoj náskok postrážili. Na druhom mieste skončilo Maďarsko, na treťom Čessko. Ich víťazstvo zároveň znamená, že vybojovali pre Slovensko 4 miestenky na OH v Riu 2016.

Tieto preteky rozhodli aj o tom, že miestenku definitívne získal aj Peter Gelle v K1 na 1000 m. A to preto, že česká posádka si tiež vybojovala postup na OH (skončila na 3. mieste) a v nej sedel aj Jozef Dostál. Jeho miestenka z K1 na 1000 m sa teda uvoľnila a pripadla práve Petrovi Gellemu, ktorý skončil v K1 na 1000 m na prvom nepostupovom mieste.

Denis Myšák: Teraz prežívam obrovskú radosť z medaily a zo získanej miestenky na OH. Je to pre mňa prvý takáto veľká medaila a ešte z podujatia, kde bol naozaj celý svet, keďže sa bojovalo o miestenky na OH. Pred štartom by som to veru netipoval, že to takto dobre dopadne. Snažil som sa hlavne upokojiť, pretože som bol nervózny, predsa len, ako háčik mám veľkú zodpovednosť, ako udám tempo. Periférne som videl že sme vpredu, ale snažil som sa krotiť emócie, aby som niečo nepokazil. Erik s Jurajom sú výborní parťáci, sadli sme si v lodi aj povahovo, poradia nám keď niečo robíme zle, ale inak sme si úplne rovnocenní.

Erik Vlček: Každá zlatá medaila má vysokú hodnotu, ale táto medaila je naozaj TOP. Bol som strašne prekvapený, že sme odskočili po štarte o pol lode, povedal som si, že toto bol asi náš najlepší štart. Potom Denis urobil fantastický prechod do tempa, v polovici trate som dúfal v medailu a na posledných 300 metroch som už vedel, že vyhráme. Boli to maximálne prestížne preteky, všetci postavili to najlepšie čo doma majú a keď v takejto konkurencii dokážeme zvíťaziť, je to niečo neskutočné.

Juraj Tarr: Toto zlato má obrovskú cenu, je to pre mňa prvá z K4 na 1000 m z MS. Niekde v kútiku srdca, po posledných vydarených tréningoch v Szolnoku a skvelých časoch, ktoré sme tam jazdili, som tomu veril, že by sme niečo takéto mohli dosiahnuť. Rozjazda nebola ideálna, ale aj tak sme urobili najrýchlejší čas. Napriek tomu sme nemali veľké oči. Oproti rozjazde bola finálová jazda excelentná. Od štartu až do cieľa. Poďakovať by som takto na diaľku mal aj Štefanovi Viszlayovi, od nás z komárňanskej lodenice, ktorý prišiel z myšlienkou zložiť tento štvorkajak a povedal, že ak si všetci odrobíme svoju robotu, mohlo by to byť dobré. A stalo sa.

Tibor Linka: Dali sme sa dokopy iba na začiatku sezóny a nevedeli sme, že to takto skvele vypáli. Dúfam, že nám to spolu vydrží až do olympiády v Riu. Povedali sme si, že ak zopakujeme v dnešných pretekoch výkony z tréningov, bude z toho pekné umiestnenie. Posádky okolo som nevnímal. Na posledných 200 metroch som si všimol špičku maďarskej lode, no potom sme si hopli a už sme to dali.