07. september 2015

Dunajský maratón v kanoistike má za sebou úspešný 27. ročník

Kompletné výsledky
Fotografie

V nedeľu 6. septembra sa uskutočnil 27. ročník Dunajského maratónu v kanoistike a veslovaní, Memoriál Milana Rosu. Súťažilo sa na obľúbenej 22 km dlhej prírodnej trati po starom koryte Dunaja z Dobrohošti do Gabčíkova. Krásnu trať za dobrého počasia absolvovalo 115 lodí, 150 pretekárov z 11 krajín všetkých kontinentov. Tohoročný ročník Dunajského maratónu bol totiž oficiálnym sprievodným podujatím Majstrovstiev sveta a svetového pohára veteránov v kanoistickom maratóne, ktoré sa uskutočnia v maďarskom Györi. Okrem špičkových pretekárov súťažili aj veteráni, výkonnostní, hobby a rekreační športovci.

V kategórii K1 mužov zvíťazil Marián Lachkovič (Slávia UK Bratislava) v čase 1:15:51. Druhý skončil Austrálčan Tim Stenlake a tretí Juhoafričan Bryan Leroux. Medzi ženami sa v kategórii K1 tešila z triumfu Maďarka Krisztina Bedöcsová (1:18:21). Najlepšia zo Sloveniek bola Patrícia Skovajsová (Tatran Karlova Ves Bratislava) na 4. mieste v čase 1:22:27. Najrýchlejšou loďou v cieli bol Austrálsky mužský dvoj kajak Colin Wilson - Dave Hamilton Brown (1:15:49).

V mládežníckych kategóriách predviedli pozoruhodné výkony najmä Andrej Antal (Tatran Karlova Ves), víťaz kategórie K1 juniori a víťazná posádka K2 kadeti Denis Libay - Balázs Horváth (Šamorín). Potešili aj sympatické výkony našich mladých kanoistov z Komárna. V kategórii C2 kadetov  zvíťazili Dávid Koczkás - Richard Zilizi, víťazom kategórie C1 juniori sa stal Matyas Kara. Nestratili sa ani naši veteráni a v silnej konkurencii získali v rôznych kategóriách medaily.

V kategórii turistických kanoe zvíťazili medzi mužmi Olomoučania Zdeněk Herzán a Jan Vlček a medzi ženami Zuzana Čunderlíková a Andrea Balážová (Mistral Bratislava). Morským kajakom kraľoval Olomoučan Petr Kubů.  Medzi veslármi bol najrýchlejší dvojskif Ján Žiška - Juraj Fecanin (SVK). Preteky organizoval Vodácky klub Dunajčík Bratislava.

Kompletné výsledky a prvé fotografie možno nájsť na internetovej stránke pretekov www.dunmar.kanoe.sk