14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

22. december 2015

Kohlová v Riu možno iba sama v lodi


„Na svetovom šampionáte v Miláne mi postup do Ria v K1 ušiel o 120 stotín sekundy. Z dodatočnej európskej olympijskej kvalifikácie na budúci rok v Duisburgu postúpia v tejto disciplíne do Brazílie dve lode, preto na ňu teraz sústreďujem hlavnú pozornosť,“ prezradila nám aktuálnu novinku najlepšia slovenská kajakárka na hladkej vode Martina Kohlová.

V piatok sa vrátila z mesačnej prípravy v Indian Harbour Beach na Floride. V stredisku, kde boli aj vodáci z Nórska, Dánska, Kanady, Nemecka a Švédska, bola prvý raz s Ivanou Kmeťovou, ktorá tam trénovala už aj pred rokom. Jej trénerom je totiž Rastislav Kužel, ktorý od leta minulého roka vedie nórsku reprezentáciu. A tá sa na východnom pobreží USA pripravovala už aj pred dvanástimi mesiacmi.

„Podľa očakávania bolo na Floride výborné počasie, pričom iba zo trikrát trochu zapršalo. Na rieke Banana sme mali výbornú možnosť pádlovať. Najprv sme dva týždne najazdili veľa krátkych úsekov, v ďalších dvoch sme pridali aj vytrvalostné tréningy. Odhadom sme najazdili spolu asi 550 kilometrov,“ povedala Martina Kohlová. Súčasťou ich prípravy boli aj behy, posilovanie a krútenie pedálmi na stacionárnom bicykli.

Po sklamaní na augustových MS, kde jej v K1 na 200 m aj v K2 na 500 m ušla miestenka do Ria, sa už o mesiac neskôr začala pripravovať na najbližšiu sezónu. Novej olympijskej túžby sa totiž nevzdala. Na Hargašovom memoriáli koncom septembra súťažila dva dni na maratónskej trati.

„Najlepšiu formu budem potrebovať oveľa skôr než v rokoch, keď sa pripravujeme iba na jeden vrchol roka. O účasti v Brazílii sa rozhodne už 18. a 19. mája,“ zdôraznila.

Ani do Duisburgu však nevedie úplne vydláždená cesta. V európskej olympijskej kvalifikácii môže v každej disciplíne štartovať iba jedna loď z tej istej krajiny, a tak o účasť musí najprv zabojovať doma práve v súperení s Ivanou Kmeťovou. Tá už v K1 súťažila v Londýne a rovnakú možnosť by využila aj v Riu de Janeiro. „Ak program na nemeckej vode umožní bojovať o olympiádu aj v K2, tak o ňu zabojujeme. Lenže medzi dvojkajakmi môže postúpiť iba jedna loď, čo je priveľmi náročná úloha,“ objasnila nielen svoju terajšiu situáciu Martina Kohlová.

Žiadne tréningové úľavy nemá ani v týchto dňoch. Ešte aj na Štedrý deň má v pláne aspoň 10-kilometrový beh, pričom nevylučuje ani pádlovanie na vode, ak bude počasie natoľko žičlivé. Voľno si dožičí akurát v piatok a v sobotu sa už znova vrhne do tréningového kolotoča.

V rámci neho ju spolu s ďalšími slovenskými vodákmi čaká v januári dvojtýždňová lyžiarska drina na bežkách v talianskom Livigne. Za teplom pôjde opäť do Austrálie. Na koniec januára má naplánovaný odlet do Brisbane, keďže v neďalekom Gold Coaste bude mať spoločný dlhý tréningový pobyt so slovinskou kajakárkou Špelou Ponomarenkovou Janičovou. Už 31-ročná Bratislavčanka (nar. 16. novembra 1984) sa chce potom vrátiť na Slovensko až 1. apríla budúceho roka.

MAJSTRI PROTI MAJSTROM VO VODE POD TAKTOVKOU DANKY BARTEKOVEJ

„Opäť to bola vydarená akcia, ďakujem všetkým, ktorí mi v tom pomohli,“ skonštatovala Martina Kohlová po nedeľňajšom vianočnom charitatívnom zápase vo vodnom póle, ktorým si spestrila prípravu na olympijský rok. V bazéne v Novákoch si pod názvom „Majstri proti majstrom“ zmerali sily domáci slovenskí šampióni v tomto športe a majstri pádiel v rýchlostnej kanoistike.

Hlavnú organizátorku, ktorá sa o podobné podujatie zaslúžila pred rokom v Novákoch spolu so svojím priateľom Miroslavom Gogolom, podporili z jej športu osobnou účasťou svetoví šampióni 2015 Erik Vlček, Juraj Tarr, Denis Myšák i Tibor Linka, ďalej Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin, Peter Gelle, Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo, Matej Rusnák, Ľubomír Hagara, Rastislav Kohút a, samozrejme, Ivana Kmeťová.

Manažérom podujatia, ktoré v Novákoch odštartovala autogramiáda, bol Michal Gogola. Moderátorskú úlohu, ktorá sa jej ušla v poslednej chvíli, výborne zvládla členka MOV Danka Barteková. Výťažok z akcie v radostnej výške 3328 eur pôjde pre jej občianske združenie, ktoré podporuje športové talenty zo sociálne slabších rodín. Azda sa patrí spomenúť, že vodnopólový zápas pred plnými tribúnami priniesol nepodstatný nerozhodný výsledok 20:20.

TOMÁŠ GROSMANN

(Uverejnené v denníku Šport 22. decembra 2015)

   

« späť