14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

24. január 2016

Slovenskú rýchlostnú kanoistiku v roku 2015 potešilo najmä päť olympijských miesteniek


Slávnostným galavečerom, na ktorom vyhlásil výsledky svojej ankety za rok 2015, uzavrel 22. januára Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky (SZRK) uplynulú sezónu. Jej najväčšou ozdobou bol jasný triumf štvorkajaka v zostave Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka na MS v Miláne, čo vyzdvihol aj prezident SZRK Robert Petriska. Potešilo ho, že na tom istom šampionáte si okrem spomenutého kvarteta vybojoval olympijskú miestenku do Ria de Janeiro aj ďalší kajakár Peter Gelle.

S celkovým vystúpením na talianskej vode, kde teda Slovensko získalo na OH 2016 päť kajakárskych miesteniek, však nevládla vo zväze plná spokojnosť. „Chceli sme tam dosiahnuť viac. Verím však, že v dodatočnej európskej kvalifikácii v tomto roku v Duisburgu ešte využijú svoju šancu postúpiť na OH Martina Kohlová, Matej Rusnák, Ľubomír Hagara i Miroslav Zaťko, hoci konkurencia bude náročná,“ podotkol športový riaditeľ SZRK Filip Petrla.

******

Z troch víťazov ankety 2015 medzi dospelými mohol žiariť plnou spokojnosťou iba kajakár Juraj Tarr, keďže sa stal majstrom sveta v K4 a vybojoval i olympijskú miestenku. „Toto prvenstvo v ankete som ozaj nečakal. Predpokladal som, že znova zvíťazí Erik,“ úprimne povedal už 36-ročný vodák, ktorý ho na vode nikdy nemôže na veľkých pretekoch predstihnúť, keďže v K2 aj K4 pádluje za Vlčekovým chrbátom.

„Ani neviem, čo mohlo rozhodnúť o mojom tesnom víťazstve... Pravda, Erik neraz spomínal, že bol v príprave z nás najslabší, tak asi na to si tipujúci spomenuli,“ dodal Juraj Tarr, po Miláne už štvornásobný majster sveta.

„Toto anketové prvenstvo Jurajovi veľmi doprajem. Veď už roky dokazuje, že je z nás najlepší. Túto poctu si ozaj zaslúži,“ vyjadril sa jeho dlhoročný partner z lode Erik Vlček, po Miláne 10-násobný svetový šampión. V ankete ho Tarr zdolal prvý raz.

Vlani pri opačnom poradí ich delilo 11 bodov, teraz len tri. Vtedy bol Erik kajakárom roka ôsmy raz. Športové ciele majú zverenci trénera Petra Likéra naďalej spoločné a viažu sa k Riu de Janeiro, kde by sa obaja mali predstaviť v K2 aj K4. Spolu s ďalšími dvoma členmi K4 Denisom Myšákom a Tiborom Linkom majú za sebou 10-dňovú prípravu najmä na lyžiach v rakúskom Ramsau. Po terajších domácich tréningoch odcestujú 25. februára na dôležitých zhruba šesť týždňov prípravy do Kalifornie.

******

Anketové triumfy z minulého roka obhájila kajakárka Martina Kohlová aj kanoista Matej Rusnák, čo ich, prirodzene potešilo, ale chýbajúca olympijská miestenka im nedá poriadne spávať.

„V Miláne mi postup do Ria v K1 ušiel iba o 120 stotín sekundy. Aj to ma oprávňuje veriť, že si ešte v máji miestenku vybojujem,“ povedala Martina Kohlová, už štvornásobná najlepšia kajakárka roka (po sezónach 2003, 2013 a 2014). Tridsaťjedenročná Bratislavčanka sa na náročnú úlohu pripravuje už od konca septembra. Tento týždeň sa vrátila z talianskeho Livigna, kde mali hlavné slovo bežky. „V stredu odcestujem na dva mesiace do Austrálie, kde bude najdôležitejšia časť mojich tréningov,“ dodala kajakárka, ktorá už má za sebou dva olympijské štarty, v Pekingu aj v Londýne vždy v K2 s Ivanou Kmeťovou.

Na rozdiel od nej by kanoista Matej Rusnák pod piatimi kruhmi iba debutoval, ak by si vybojoval účasť v Riu. „Všetkých súperov, ktorí ma čakajú v európskej olympijskej kvalifikácii, som už niekde zdolal. To mi dodáva optimizmus,“ skonštatoval štvornásobný najlepší kanoista roka (predtým 2011, 2013 a 2014). Aj tento 27-ročný reprezentant Slovenska je už v plnej príprave. Vo štvrtok sa vrátil z Livigna, od 1. februára ho čakajú tréningy v Chorvátsku a neskôr dvakrát tri týždne „makačky“ v JAR. „Prvenstvo v ankete by som určite vymenil za olympijskú miestenku,“ netajil rozpoltené pocity 27-ročný kanoista.

TOMÁŠ GROSMAN

(Z denníka Šport, 23. január 2016)

FOTO TASR

   

« späť