14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

03. marec 2016

Kmeťová v USA, Kohlová v Austrálii


Naše dve najúspešnejšie reprezentantky Ivana Kmeťová a Martina Kohlová majú za sebou prvé týždne intenzívneho tréningu na vode vo výhodných klimatických podmienkach. Každá z nich sa pripravuje v inej tréningovej skupine a na inom kontinente.

Tridsaťjedenročná rodáčka z Bojníc Kmeťová sa od 7. do 27. februára pripravovala na Floride spolu s pretekármi z Dánska, Švédska, Nórska, Nemecka, Kanady, Francúzska, Japonska či Maďarska. „Cítim príjemnú únavu. Trénovala som pod vedením Rasťa Kužela v skupine s dvomi ďalšími kajakárkami z Nórska,“ poznamenala Kmeťová.

Príprava spočívala v najazdení čo najväčšieho počtu kilometrov. „Objemovo zhruba 90 za tri dni, do toho samozrejme posilňovňa a bicykel. Pochopiteľne, nemohli chýbať kompenzačné cvičenia, keďže mám dlhodobé problémy s chrbtom.“

Program mala náročný – 8.00 prvý tréning na vode, 10.30 druhý tréning na vode, približne trojhodinová obedňajšia prestávka a poobede tretí tréning na vode, následne posilňovňa alebo bicykel.

„Počasie sme mali zo začiatku dosť chladné, ale potom sa oteplilo na 20 až 25, čiže konečne bolo príjemne. Tréningy som zvládala dobre, bez zdravotných problémov. Po týždni doma odchádzam 6. marca na ďalšie tri týždne do Španielska,“ uzavrela Ivana Kmeťová.

Martina Kohlová odletela koncom januára do Austrálie, kde pobudne až do 1. apríla. „Vyrazila som 27. januára, no keďže cesta je dlhá a časový posun veľký, dorazila som vlastne až v posledný januárový deň. Jarnú prípravu som tu rozbehla už štvrtý rok po sebe. Veľmi rada sa sem vraciam, Gold Coast je perfektné miesto na tréning, jedno z mojich najobľúbenejších,“ vyznala sa Kohlová.

Každý rok sa u protinožcov pripravuje so sparing partnerkou a kamarátkou Spelou Ponomarenkovou Janičovou, medailistkou z majstrovstiev sveta i Európy v K1.

„Bývame úplne pri vode, na tréning chodíme ,v papučiach‘. Klimatické podmienky na tréning sú tu skvelé, aj posilňovňu máme blízko. Behať sa dá takmer všade, ale najlepšie je pri pláži, ktorú máme len tri kilometre od domu. Tam trávime aj voľné dni,“ usmiala sa Kajakárka roka 2015 Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky.

Plán prípravy má striktný. Každý tréningový deň vstáva o pol šiestej a o siedmej je už na vode. O pol jedenástej pokračuje tréningom v posilňovni, nasleduje vybehanie sa alebo stacionárny bicykel. Druhá dávka na vode štartuje o štvrtej poobede. „Počas voľna oddychujeme na pláži alebo si zájdeme s kamarátkami na kávičku, prípadne len tak ležíme doma.“

Na kanáli, kde spolu s tréningovou partnerkou trénujú, je najväčšia austrálska lodenica AIS. „Spolu s nami sa pripravovali ženy na majstrovstvá Austrálie a kvalifikačné preteky na olympijské hry. Mužská reprezentácia jazdí na kanáli pár kilometrov od nás. Okrem domácich sú tu na sústredení aj reprezentanti Číny.“

Martina Kohlovú ukončí sústredenie až posledný marcový deň. „Dovtedy budeme pracovať na čo najlepšej forme,“ tvrdí jednoznačne.

FOTOGALÉRIA

(szrk)

 

   
« späť