14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

08. jún 2016

Veľmi pekné a počtom rekordné roky


Kajakárky Martina Kohlová a Ivana Kmeťová štartovali v spoločnej lodi v Pekingu 2008 aj v Londýne 2012, ale na Hrách XXXI. olympiády v Riu de Janeiro sa predstaví iba prvá z nich. Kohlová si tamojšiu účasť vybojovala nedávno v európskej olympijskej kvalifikácii v Duisburgu a v K1 sa na brazílskej vode predstaví na 200 aj 500 metrov.

Táto situácia, do ktorej ich dostal krutý postupový kľúč, nemala znamenať ich športový rozchod. „Pokúsime sa nadviazať na spoločné úspechy koncom júna na ME v Moskve,“ povedala nám Ivana Kmeťová po prvých tohtoročných kvalifikačných pretekoch Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky (SZRK) na Zemníku, keď bolo jasné, že na európsku olympijskú kvalifikáciu do Duisburgu nepocestuje.

V Nemecku, ako sme už spomenuli, bola úspešná Martina Kohlová, ktorá nám teraz načrtla svoj program až do odchodu na olympiádu. „S trénerom Filipom Petrlom sme sa dohodli, že dôraz budem klásť na prípravu. Nie na preteky. Preto nepocestujem o dva týždne na majstrovstvá Európy do Moskvy,“ prezradila nám Bratislavčanka.

Od 20. do 27. júna, teda aj v čase ME, sa bude pripravovať v slovinskom Bohinji s výbornou domácou kajakárkou a dobrou priateľkou Špelou Ponomarenkovou-Janičovou. Po nasledujúcom týždňovom domácom tréningu pôjdu obe do Španielska, kde sa k nim od 2. do 17. júla pridá olympijská a svetová šampiónka Novozélanďanka Lisa Carringtonová.

„Štart na tohtotýždňových druhých kvalifikačných pretekoch na Zemníku ohrozuje moje prechladnutie. Verím však, že sa z neho rýchlo dostanem,“ pridala ďalšiu aktualitu Kohlová.

Uvedomuje si vôbec, že jej neúčasť na ME priniesla koniec spoločných štartov s Ivanou Kmeťovou v K2? „Je to celkom možné,“ pripustila po chvíli zamyslenia. „Boli to však veľmi pekné roky! Priniesli nám aj emotívne chvíle, keď sme sa mohli spolu radovať, čo bolo oveľa krajšie, než keď sa človek raduje iba sám. Jazdili sme spolu od roku 2002 a ešte aj vlani, teda 14 sezón. V tomto sme rekordérky. Žiadna ženská ,deblovka’ toľko spolu nepádlovala.“

Vlani im na svetovom šampionáte v Miláne pokus dostať sa do Ria nevyšiel. Teraz v máji sa o reparát v Duisburgu ani nepokúsili, keďže v K2 si olympijskú účasť mohla vybojovať iba jediná loď, ale v K1 – dokonca na dvoch tratiach – po dve najlepšie pretekárky. Jednou z nich sa stala Martina Kohlová, ktorá spolu s Ivanou Kmeťovou na MS, ME a vo Svetových pohároch nazbierala úctyhodných 31 medailí.

Ich zrejme definitívny rozchod sa viaže na plány Ivany Kmeťovej. „Ôsmeho októbra budem mať svadbu v Prahe, kde už niekoľko rokov žijem,“ netají dôležitý krok vo svojom živote rodáčka z Bojníc, ktorá vyrastala v Novákoch. „A nebudem sa brániť, ak ma potom budú čakať materské povinnosti, čo však nemožno naplánovať...“

Sklamanie z neúčasti v Riu de Janeiro ju už trochu prebolelo a znova sa naplno venuje športovým povinnostiam. Májové vystúpenie vo Svetovom pohári v Duisburgu považuje za dobré, menej spokojná bola vzápätí v Račiciach, pričom na oboch miestach sa jej ušli umiestenia len v B-finále.

„Lepšie sa teraz cítim na päťstovke, ale v Moskve budem v K1 súťažiť aj na dvojstovke. Dúfam, že formu budem mať čo najlepšiu, veď práve ME budú pre mňa vrcholom roka, keďže som sa na OH nedostala,“ skonštatovala Ivana Kmeťová. Aby však mohla v Moskve 24. – 26. júna štartovať, musí sa tento týždeň predstaviť na kvalifikačných pretekoch na Zemníku v Bratislave.

ZBIERKA MEDAILÍ

31 cenných medailí získali spolu v K2 Martina Kohlová a Ivana Kmeťová. Z MS je ich bilancia 0 – 1 – 2, z ME 2 – 6 – 1 a zo SP 7 – 9 – 3.

Kohlová má zo „sveťáka“ už aj individuálnu medailu, predminulý týždeň získala bronz v K1 na 200 m v Račiciach.

MINIVIZITKY DVOJICE K + K

- MARTINA KOHLOVÁ sa narodila 16. 11. 1984 v Bratislave, kde aj žije; je členka Športového centra polície (ŠCP), jej trénerom je Filip Petrla, štartovala na OH v Pekingu a v Londýne vždy s Ivanou Kmeťovou v K2 na 500 m.

- IVANA KMEŤOVÁ sa narodila 30. 1. 1985 v Bojniciach, vyrastala v Novákoch, žije v Prahe; je členka ŠCP, jej trénerom zväčša na diaľku je Rastislav Kužel (pôsobí totiž v Nórsku), štartovala na OH v Pekingu a v Londýne s Martinou Kohlovou v K2 na 500 m, ale v roku 2012 aj sama v K1 na 200 m.

TOMÁŠ GROSMANN (v denníku Šport 8. júna 2016)

   

« späť