14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

22. jún 2016

DENNÍK ŠPORT: Pre zlatých chlapcov najmä príprava na OH


Slovenská výprava odcestuje dnes na ME v rýchlostnej kanoistike (Moskva 24. – 26. 6. 2016)

Šťastná alebo nešťastná trinástka? Aj takáto otázka sa natíska pred majstrovstvami Európy v rýchlostnej kanoistike 2016, keďže v slovenskej výprave, ktorá odcestuje do ich dejiska v Moskve, je práve trinásť športovcov.

Zo šestice našich účastníkov olympijských hier v Riu de Janeiro chýbajú medzi „Moskovčanmi“ kajakári Peter Gelle a Martina Kohlová, ktorí dali prednosť príprave na vrchol roka. Na rozdiel od nich zamieria dnes z Viedne do Ruska majstri sveta 2015 v K4 na 1000 metrov Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka. „Predovšetkým je potešujúce, že všetci chlapci sú zdraví, čo nám umožnilo aj minulý týždeň naplno trénovať v maďarskom Szolnoku,“ zvestoval nám ich tréner Peter Likér.

Prezradil tiež, že formu na ME nijako špeciálne nevylaďovali. „Moskovské štarty berieme ako dôležitú časť olympijskej prípravy. Samozrejme, že nám tam pôjde o čo najlepší výsledok, ale nie je to vrchol roka,“ zdôraznil. Takmer po desaťročí je opäť v programe šampionátu aj súťaž štvorkajakov na 500 metrov, v ktorej sa zlatí chlapci z Milána 2015 takisto predstavia. „Keďže v týchto disciplínach to bude dosť štartov, rozhodli sme sa neobsadiť v Moskve žiadnu súťaž v K2,“ objasnil Peter Likér.

Na OH v Brazílii sa predpokladá okrem K4 na 1000 metrov štart dvojice Vlček, Tarr na rovnakej vzdialenosti v dvojkajaku, veď sú v tejto disciplíne majstri sveta 2014 (práve z Moskvy) a vlani na MS v Miláne v nej dopádlovali na 4. mieste. Celá osádka štvorkajaka si po ME dožičí trojdňové voľno a v príprave na OH bude pokračovať v Szolnoku.

* * *

Kanoista Ľubomír Hagara sa o tomto čase pred štyrmi rokmi už pripravoval na OH v Londýne, kde sa potom zaskvel v šprinte na 200 metrov 6. miestom. V Riu ho však obhajovať nebude... „Takmer dva týždne som bol poriadne sklamaný,“ vrátil sa k májovej európskej kvalifikácii v Duisburgu, kde si účasť na tohtoročných OH nevybojoval.

Vrcholom roka sa tak pre trenčianskeho vodáka stali terajšie ME. „Poteší ma, ak sa dostanem do A-finále, ale veľké ciele si nekladiem. Príprave som totiž nevenoval maximálnu pozornosť. Mal som študijné povinnosti, ale aj poriadny zhon v osobnom živote. Od 7. júna som už aj otec,“ prezradil zo svojho súkromia Ľubomír Hagara, ktorý sa spolu s priateľkou Soňou odvtedy tešia z dcérky Ley.

Nováčik v slovenskej výprave Vincent Farkaš, ktorý ešte doteraz nikdy neštartoval na ME a MS medzi dospelými, si v C1 pôvodne vybojoval štart na 500 aj 1000 metrov. Vzhľadom na program šampionátu sa však predstaví len na dlhšej, olympijskej trati a päťstovku prenechal Matejovi Rusnákovi.

„Verím, že všetci trinásti športovci podajú v Moskve maximálne výkony a potešia aj finálovými štartmi. Medailové túžby bude mať určite štvorkajak, pričom pre jej členov je najdôležitejšie, aby sa čo najlepšie naladili na olympiádu v Riu de Janeiro,“ zhrnul ambície slovenskej výpravy na ME v Moskve jej vedúci Filip Petrla, športový riaditeľ Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky.

SLOVENSKO NA ME 2016 V MOSKVE

- KAJAKÁRI: Denis MYŠÁK, Erik VLČEK, Juraj TARR, Tibor LINKA (všetci K4 na 500 m a 1000 m), Gábor JAKUBÍK, Martin JANKOVEC (obaja K2 500 m a 1000 m), Miroslav ZAŤKO, Ľubomír BEŇO (obaja K2 na 200 m), Marek KRAJČOVIČ (K1 5000 m).

- KANOISTI: Ľubomír HAGARA (C1 na 200 m), Vincent FARKAŠ (C1 na 1000 m), Matej RUSNÁK (C1 na 500 m a 5000 m).

- KAJAKÁRKA: Ivana KMEŤOVÁ (K1 na 200 a 500 m).

TOMÁŠ GROSMANN v denníku Šport 22. júna 2016

   

« späť