14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

19. júl 2016

Tréner MARIÁN TESÁRIK o úspechoch juniorov na ME: Zabrali tí, od ktorých sme to čakali


Na majstrovstvách Európy juniorov a pretekárov do 23 rokov v bulharskom Plovdive dosiahli slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike skvelé úspechy. Vracali sa s tromi medailami, keď zlato vybojovala na 500-metrovej trati K4 v zložení Csaba Zalka, Martin Nemček, Samuel Baláž a Milan Fraňa.

Striebro získali v K2 na 1000 metrov Zalka s Balážom a medailovú zbierku skompletizoval bronzom vo finále K1 na 200 m Zalka. V medailovom hodnotení krajín obsadilo Slovensko v juniorskej kategórii šiestu priečku.

Po návrate zo šampionátu sme sa porozprávali s trénerom slovenských juniorov Mariánom Tesárikom.

 

Kompletná medailová sada z ME určite potešila. Čakali ste vôbec, že Slováci získajú toľko cenných kovov?

- Medaily sme očakávali, ale na verejnosti sme takéto očakávania vo väčšom meradle neprezentovali. A kovy prišli od posádok, do ktorých sme vkladali najväčšie nádeje. Je to generácia, s ktorou sme sa na to chystali zopár rokov. Csaba Zalka mal už vlani medailu na majstrovstvách Európy s Maťom Nemčekom, nuž bol predpoklad, že by mohli dosiahnuť dobrý výsledok.

A pritom ste museli pri zložení posádok aj improvizovať...

- Áno. Z dôvodu, že Nemček mal zdravotné problémy, pre ktoré musel vynechať veľa tréningových jednotiek a nebol v takej forme ani v pozícii, aby zvládol K2. Preto sme sa rozhodli, že využijeme jeho potenciál v K4. A v plnej miere sa nám to vyplatilo.

Čo vravíte na to, že vo finále mala náskok skoro jednu sekundu?

- Vyhrala s prehľadom a výrazným náskokom. Pre nás to bolo veľké potešenie a pre súperov veľké prekvapenie. Keďže K2 na 1000 m a K4 na rovnakej trati sa nedali z časových dôvodov skombinovať, ,káštvorka" štartovala na 500 metrov. Rozhodli sme sa otestovať päťstovku a na majstrovstvách sveta v Minsku už pôjde tisícku. Verím, že aj na tejto trati môže získať veľmi dobré umiestnenie."

Ako hodnotíte výkony pretekárov do 23 rokov?

- Finálové umiestnenie Vinca Farkasa (6. miesto) nie je zlé, aj keď v kútiku duše som veril, že sa zmestí do prvej päťky. Nika Zatlkajová bola takisto vo finále na "kiláku", čo je veľmi dobrý výsledok, na dvojstovke a päťstovke zase v B-finále. Od Viktora Demina ako skúseného pretekára som očakával, že finále by mohol dať. Žiaľ, nepodarilo sa, ale vyhral béčko, čo je v silnej konkurencii tiež dobrý výsledok."

V Plovdive štartovala kompletná európska špička?

"Dá sa povedať, že áno, veď zastúpených bolo 32 štátov z celého kontinentu, akurát Maďari tam mali druhú loď z kvalifikácie a myslím, že ešte Nemci prišlo s béčkom. Inak boli všetci v najsilnejšom zložení."

Csaba Zalka bol pri všetkých našich medailách. Dá sa povedať, že v súčasnosti je to náš najtalentovanejší juniorský pretekár?

"Určite áno, ale sú tu aj ďalší šikovní a kvalitní pretekári ako Matej Nemček, Samo Baláž, Milan Fraňa.., Csaba však spomedzi nich najvýraznejšie vyskočil. A je to potešujúcejšie, že aj v budúcom roku ešte bude patriť do juniorskej kategórie. A tak je predpoklad, že by mohol prinajmenšom zopakovať, alebo si ešte vylepšiť výsledky. Netýka sa to len jeho, ale napríklad aj kanoistiek, ktoré majú 17 rokov. Akurát Matej Nemček, Samo Baláž a Milan Fraňa prejdú do seniorskej kategórie. Zostáva tak celé družstvo, čo je prínosom a pozitívom pre budúci rok."

Aké boli v plodivskom športovom komplexe podmienky na preteky a ako ste spokojný s organizáciou šampionátu?

"Od ideálu to bolo ďaleko. Nakoľko absentoval vratný kanál, pretekári, kataramány, sprievodné lode sa vracali po kanále s betónovými stenami a voda tak bola neustále rozvlnená. Celkové zázemie tiež zaostávalo, dovolím si tvrdiť, že z tohto pohľadu to boli najslabšie zorganizovaný európsky šampionát za posledné roky."

Výsledky na ME oprávňujú k tomu, aby sme očakávali popredné umiestnenia aj na blížiacom sa svetovom šampionáte v Minsku?

-V podstate každá posádka, ktorá tam pôjde, bola finalistom na ME. Je to taká predzvesť, že výsledky by mohli byť dobré. Predovšetkým v juniorskej kajakárskej kategórii."

Ladislav Harsányi 

   

« späť