14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

23. júl 2016

Naši olympionici skladali sľub na Bratislavskom hrade u prezidenta


Prešli sa po červenom koberci, aby na Bratislavskom hrade zložili v sobotu predpoludním slávnostný sľub pre olympijské hry 2016 v Riu de Janeiro do rúk prezidenta slovenskej republiky Andreja Kisku.

Slovenskú rýchlostnú kanoistiku reprezentovala trojica Peter Gelle, Vincent Farkas, Martina Kohlová.

"Bolo to príjemné, aj keď od toľkého státia ma už bolia aj kríže," rozhovoril sa s úsmevom na perách Peter Gelle. "Prvý raz som bol s pánom prezidentom Kiskom, čo ma teší," doplnil 31-ročný kajakár. Pochvaľoval si aj slávnostné olympijské oblečenie - červené nohavice a bledomodrú košeľu: "Je pohodlné a patrí medzi najkrajšie olympijské, čo som mal možnosť vidieť." Vyľaďuje prípravu na hry, ktorá vyvrcholí 4. augusta v Nimnici: "Počasie nám zatiaľ praje, takže nás nič neruší."

Atmosféru prvého olympijského sľubu zažil Vincent Farkas, ktorý sa do Ria kvalifikoval na poslednú chvíľu, vďaka dodatočnej miestenke pre slovenskú kanoistiku. "Je tu príjemná atmosféra, užil som si ju. Prihodilo sa mi to po prvý raz, ale verím, že o štyri roky tu budem stáť znova. Nerátal som s tým, že sa pozriem do Ria. Priniesol to život a som rád," komentoval 23-ročný kanoista. V závere prípravy sa ešte bude snažiť vylepšiť svoj výkon na tisícke.

Martina Kohlová sa chystá už na svoju tretiu olympiádu, ale ceremóniu si aj tak užívala: "Stretnete sa s prezidentom, športovcami, s ktorými pretekáte na olympiáde... Je to milé." Momentálne sa pripravuje v domácich podmienkach, na Zemníku v Jarovciach a na bratislavských Zlatých pieskoch. "Na Zemníku mám aj štartovacie bloky, čo je super," dodáva skúsená kajakárka.

Už pomaly, ale isto odrátava dni do olympiády. "Rio sa blíži a dostávam sa do pozitívneho stresu, teším sa. Tréner ma občas sfúkne, aby som bola pokojná, veď do začiatku zostávajú dva týždne, ešte je čas," povedala večne usmiata pretekárka.

Prezident Kiska zaželal všetkým športovcom úspech a odovzdal im menovacie dekréty. Každý z nich obdržal aj účastnícky odznak.

Naši reprezentanti v kanoistike sa popoludní presunuli na Magio pláž na Tyršovom nábreží, kde s ďalšími olympionikmi rozdali fanúšikom desiatky autogramov. "Nina" Kohlová si aj neplánovane zatrénovala, keď na špeciálnom trenažéri stanovila základný rekord na 200 metrov. Ten sa budú môcť pokúsiť prekonať v najbližších dňoch návštevníci Magio pláže.

Ladislav Harsányi, foto lh

   

« späť