14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

30. júl 2016

Zalka s Balážom bronzoví, Slovákov čakajú ešte dve finále: Takto to videli tréneri


Po sobotňajšej bronzovej medaile Csabu Zalku a Samuela Baláža v K2 na 1000 metrov na MS juniorov a U23 v bieloruskom Minsku môže zabojovať v nedeľu o cenný kov aj K4 na rovnakej trati a v K1 na 200 metrov Zalka.

Ako sa pozerá na výsledok posádky K2 tréner Andrej Wiebauer?  „Na to, aký náročný program absolvujú - od ME uplynuli iba dva týždne - to chlapci zvládajú veľmi dobre. Čo sa týka K2 na 1000 metrov, od začiatku zvolili akciové tempo, čo oni vedia. Myslím si, že až do päťsto metrov boli na čele, keď ich predstihli Maďari. Takticky to zvládli. Na posledných metroch prišli o striebornú medailu, čo je na jednej strane trochu smutné, ale zároveň je pekné, že to dotiahli na bronzovú priečku."

Na vyhliadky "káštvorky" vo finále sa díva nasledovne: „Účastnícke pole je také nabité a vyrovnané, že pokojne sa môže zmestiť šesť  ľudí do jednej sekundy.  O medaily bude taký tuhý boj, že ani si nedovolím predpovedať, ako skončí naša štvorica."

Gejza Vass, tréner Csabu Zalku, absolvoval s K2 celú finálovú trať, pochopiteľne, na súši: „Som, samozrejme, veľmi šťastný z toho, čo dosiahli.  V kútiku duše som veril, že K2 dosiahne tento výsledok, dokonca som si ho vysníval. Absolvoval som s nimi celú trať na bicykli a takto som sledoval ich jazdu. Kým  viaceré posádky špekulovali, oni si pred pretekmi zvolili jasnú stratégiu: dohodli sa, že to „nakopnú" od začiatku. Pritom štart sa im príliš nevydaril, ale po sto metroch už boli vpredu, dokonca do vzdialenosti zhruba 550 metrov viedli, potom prevzali vedenie Maďari, ale iba o špicu. Tak som na nich reval, aby sa ich držali. Myslím si, že im to pomohlo, aj keď v posledných metroch ich prevalcovali Bielorusi, avšak iba o pár centimetrov. V prvej chvíli sme si mysleli, že majú striebro. Bronz je však tiež jedinečné umiestnenie."

Ako hodnotí doterajšie vystúpenia Zalku, ktorý podobne ako na ME, sa prebojoval do troch finále?

„Veľmi  pekným spôsobom si vyjazdil postup do A-finále, pričom nie je jednoduché tak rýchlo presadnúť z debla do singla. On to však dokázal, vyhral svoju semifinálovú jazdu. Bol by som rád, keby vo finále skončil do šiesteho miesta, ale má aj na viac. Čaká ho však ešte v nedeľu popoludní aj finále v K4. Je to pre neho náročné nielen fyzicky, ale hlavne psychicky. Videl som, ako boli Zalka s Balážom vyčerpaní v cieli tisícky Dlho trvá, kým sa človek z toho zotaví."

(lh)

   

« späť