01. august 2016

Bleskovky Zalku a Baláža: Jeden mesiac spolupráce, dve medaily z vrcholných podujatí

Ako dvojica si sadli do spoločnej lode iba pred mesiacom. A sadli si. Výsledkom je strieborná medaila z ME juniorov a bronzový kov na MS rovnakej vekovej kategórie -  v priebehu dvoch týždňov. Csaba Zalka a Samuel Baláž, posádka našej „kádvojky".

Csaba Zalka a Samuel Baláž ešte pred dobrým mesiacom netušili, že budú spolu pretekať v K2 na európskom i svetovom šampionáte juniorov, a už vôbec nie, že z oboch si privezú spoločne medaily. Keďže Zalkov stabilný partner Martin Nemček mal pred ME zdravotné výpadky, tréneri sa rozhodli, že Zalku spárujú s Balážom.

„Sadli sme si dobre," pochvaľuje si Csaba krátku, ale o to úspešnejšiu spoluprácu so Samom. Kým Zalka preteká za KCK Šamorín, Baláž háji farby Tatrana Karlova Ves. „Na to, že sme sa dali dohromady tesne pred šampionátmi, je to vynikajúce," hodnotí Samo bilanciu K2 , ktorá priniesla v priebehu dvoch týždňov dve medaily z vrcholných juniorských podujatí.

Zalka po troch medailách z Európy si vezie domov jeden  kov aj zo svetového šampionátu plus ďalšie dve finálové umiestenia - piate miesto v K1 na 200 m a ôsme v K4 na tisícku.

„Som spokojný. Cieľ bol, aby sme získali aspoň jednu medailu, a to sa podarilo," bilancuje účinkovanie v Minsku. Ktoré z troch finále bolo pre neho najťažšie? „Všetky boli ťažké, ale najviac síl nás stála K2. So Samom sme si pred pretekmi povedali, že musíme dobre odštartovať, od začiatku nahodiť vysoké tempo a skúsiť v ňom vydržať. Štart bol v poriadku, v polovici trate sme ešte boli prví a nakoniec sme to dotlačili k tretiemu miestu."

Vo finále K1 skončil piaty, pričom na bronz mu chýbalo len niekoľko stotín sekundy. Všetci pretekári, ktorí skončili pred ním, mali ročník narodenia 1998, on je narodený o rok neskôr.

Tvrdí, že na záver náročného programu mu zostali sily aj v K4, hoci len pár hodín predtým vystúpil zo singlkajaku. „Áno, dvojstovku som bral ako rozcvičku," vraví. Stihne si trochu po šampionáte oddýchnuť? „Budúci víkend sú majstráky, ale určite si oddýchneme."

Baláž sa vrátil k pretekom K2 na 1000 metrov v Minsku: „Bolo to ťažšie ako na majstrovstvách Európy, pretože sa zišla oveľa väčšia konkurencia. O to sme šťastnejší, že aj na MS sme skončili na medailovej priečke. Striebro nám ušlo, keď v závere nás tesne predbehli Bielorusi. Ale aj tak je to super."