14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

04. august 2016

S Borisom Bergendim pred majstrovstvami Slovenska na Zemníku: Bude to festival kanoistiky


V dňoch 5. -7. augusta 2016 sa uskutočnia majstrovstvá Slovenska v rýchlostnej kanoistike. O vrcholnom podujatí sezóny u nás sme sa porozprávali s generálnym manažérom SZRK Borisom Bergendim.

Na Zemníku budeme svedkami historickej udalosti, prvých majstrovstiev Slovenska v rýchlostnej kanoistike...

„Je to jedna zo splnených mét v areáli, ktorý existuje už 30 rokov. Vlani sme tam skúšobne usporiadali prvé kvalifikačné preteky v menšom rozsahu za účasti niekoľkých desiatok pretekárov. Na Zemníku sme vytvorili isté zázemie, aj keď pomerne jednoduché.  Pre majstrovstvami Slovenska sme sa ho snažili vylepšiť v detailoch. V rámci možností sme vytvorili podmienky, aby to boli najlepšie majstrovstvá v histórii slovenskej kanoistiky. Dúfam, že sa to podarí. Areál a  voda, to je naše najväčšie bohatstvo. Tá má parametre svetovej kvality, podobne aj dráhy, ktoré sme tam postavili."

Uskutočnia sa preteky vo všetkých kategóriách? S akou účasťou športovcov rátate?

„Doteraz bývali majstrovstvá Slovenska zväčša rozdelené, napríklad v Novákoch popri bežných pretekoch sa konali majstrovstvá žiakov, osobitne súťažili aj veteráni. Od 13-ročných žiakov až po dospelých sa bojovalo o tituly v Piešťanoch. Teraz sme v rámci pravidiel rýchlostnej kanoistiky vypísali preteky pre všetky kategórie od  žiakov až po veteránov. Uskutočnia sa disciplíny aj pre 9-10 ročných, ktorí majstrovstvá Slovenska nemajú,  ale budú mať možnosť zasúťažiť si. Bude to festival kanoistiky, pretože sa všetci stretneme na jednom podujatí - aj s našimi fanúšikmi. Účastnícke pole by sa malo pohybovať v rozmedzí 350-400 pretekárov."

Na čo sa môžu diváci tešiť okrem samotných pretekov? Chystáte pre nich aj iné atrakcie?

„Snažili sme sa skrášliť prostredie, zatraktívniť ho.  Podujatie spestria nafukovacie atrakcie pre mládež, v zdravotnom stane budeme v spolupráci s naším partnerom ponúkať vyšetrenia rôzneho charakteru, ktoré si môžu záujemcovia zo zvedavosti vyskúšať. Prezentovať sa budú aj výrobcovia či predajcovia lodí zo Slovenska. Vstup do areálu bude počas celých pretekov voľný."

Olympionikov na štarte neuvidíme, ale jedno prekvapenie v súvislosti s nimi chystáte. Môžete prezradiť aké?

„Z organizačných dôvodov, ako aj dôvou prípravy na olympijské hry sa na pretekoch aktívne nezúčastnia. Zavítajú však medzi nás v nedeľu, tesne pred odletom na olympiádu. Odprevadíme ich zo Zemníka do Ria so želaním, aby tam úspešne reprezentovali náš šport. V nedeľu od 13. hodiny pripravujeme za ich účasti  malú autogramiádu, na ktorej môžu záujemcovia získať podpisy našich olympionikov."

   

« späť