14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

04. august 2016

Do Szolnoku prišla kontrola zhora. Káštvorka je unavená, ale pripravená na jednotku


Pri  mŕtvom ramene rieky Tisza na kraji Szolnoku je živo. Tamojší vodný areál predstavuje malý raj pre kanoistiku. Vyprevadili odtiaľ už nejedného maďarského olympijského víťaza či majstra sveta v tomto športe.

Je vyhľadávaným strediskom rýchlostných kanoistov z Austrálie, Kanady i ďalších krajín. A k pravidelnej klientele patrí aj slovenská špička.

Nie prvý raz ho využíva na sústredenia pred dôležitými podujatiami naša „káštvorka." Inak tomu nie je ani v týchto dňoch, keď príprava štvorice Juraj Tarr, Erik Vlček, Denis Myšák a Tibor Linka na olympijské hry do Ria de Janeiro vrcholí. Vydali sme sa za nimi v predposledný deň ich pobytu v Szolnoku.

„Pre nás s Ďurom je to už tretie záverečné sústredenie na tomto mieste, pre Tibora a Denisa druhé, vlani tu boli prvýkrát," vraví na privítanie Erik Vlček.

V čom sú prednosti areálu? „Stretávajú sa  dve výhody -  jazera a rieky: voda je stojatá ako na jazere, a čo sa týka vzhľadu, vyzerá ako rieka. Preto je prostredie ideálne. Z dvoch vecí spája to najlepšie, preto sa na tomto mieste tak dobre trénuje. Plus kilometrová dráha, dobré ubytovanie i strava. Dá sa  aj behať, našli sme tu všetko, čo potrebujeme," dodáva.

Môžeme sa o tom presvedčiť na vlastné oči - okrem ubytovacích kapacít nechýbajú ani hangáre pre lode, posilňovňa, malé futbalové ihrisko s bránkami...

„Prostredie v Szolnoku je príjemné, žičlivé, vychádzajú nám maximálne v ústrety. Vyčlenili nám dráhu, kde sú okrem nás iba Maďari a Austrálčania, nik iný tam nemá prístup," pochvaľuje si Marián Tesárik, ktorý ako tréner spolupracuje s Petrom Likérom pri káštvorke. Keďže ten cestuje do Ria v predstihu, posledné dva dni pobytu boli v réžii Tesárika.

Prečo prišiel prezident

Na návštevu, na kontrolný deň, sa do Szolnoku vybral v stredu zavčas rána prezident Slovenského zväzu kanoistiky Robert Petriska.  Na pomoc si vzal aj pracovníka z Národného športového centra.

„Nie je to len vizita z pozície šéfa zväzu, ale hlavne nám ide o to, aby sme zistili momentálny stav výkonnosti členov našej olympijskej K4. Absolvujú test anaeróbych schopností" vraví na margo svojej inšpekčnej cesty Petriska.

A ide sa nato. Naša štvorica je už rozjazdená, každý jej člen vo svojej lodi. Čakajú ich tri úseky na dvesto metrov, v plnom tempe, s krátkymi prestávkami medzi nimi. Tie sa využijú  na odber vzoriek krvi, potrebných k testom.

Prvú "pretekársku" dvojicu vytvorí Vlček s Tarrom, druhú Myšák s Linkom. Úlohy provizórneho štartéra sa zhostí Igor Viszlay, ktorý sa o našich pretekárov stará na sústredení ako masér.

Po tom, čo si chlapi odmakajú trikrát predpísané úseky, sa Vlček s Tarrom rozhodnú, že tortúru absolvujú aj štvrtýkrát. A keďže mladíci Linka s Myšákom sa nechcú dať zahanbiť, odkrútia si to aj oni - aj keď najmä z háčika K4 Myšáka sa zračí únava.

„Či toho mám plné zuby? To zase nie. Faktom je, že tréningy boli náročné, ale už ich máme za sebou, vo štvrtok končíme," reaguje rodák z Bojníc. Skúsený Vlček zdupľuje: „Bolo toho na sústredení tak akurát dosť."

Zdolali Maďarov

Okrem individuálnych tréningov si K4 trocha aj zasúťažila. „Rozdali si to s maďarskou loďou - dvakrát na tisíc metrov i 750 m, v každej jazde boli naši pred Maďarmi," vraví tréner Tesárik. Maďari budú patriť k vážnym konkurentom slovenského kvarteta v Riu. Čo vraví na margo tohto víťazstva nad Maďarmi Tarr? "Konfrontácia dopadla dobre, ale ostré preteky sú o niečom inom. Je to  plusový bod pred olympiádou, netreba si ho však prílišvšímať. Štart i podmienky budú v Riu iné. Na druhej strane, vždy, keď nám to šlo v Szolnoku,  následne sme uspeli aj vo veľkých súťažiach."

Apropó dráha v Rio. Naša štvorica si ju ešte vlani mohla odskúšať. Na čo sa treba pripraviť? „Na vietor, fúkalo v podstate po celej dráhe. Verím, že problémy s riasami zmiznú a vyriešia to. Mŕtve ryby sme nevideli...", odpovedá Myšák.

Úloha favorita býva nevďačná, ale Slováci ako úradujúci majstri sveta i Európy sa takejto nálepke nevyhnú. Ako sa s tým vyrovnávajú? Veria, že siahnu na vytúžené zlato?  „Uvedomujeme si, že ak v ten deň všetko klapne a vydáme zo seba, čo je v nás, a  nenaskytne sa neočakávaná situácia - nepríjemný vietor, riasy - máme šancu na veľký úspech. To nás povzbudzuje, ženie vpred, robí nás cieľavedomejšími,  motivuje dávať si pozor na detaily v tréningu. Nejdeme do Ria obzrieť si mesto,  zabaviť sa," reaguje Vlček, ktorý odchádza už na svoju piatu olympiádu a ku kompletnej medailovej zbierke mu chýba iba zlato.

„Tlak? My si ho nepripúšťame, sme v pohode. Je to šport, niekedy sa pritrafí aj chybička. Favoritom bude podľa mňa každý, ale ak neurobíme chyby, môžeme urobiť dobrý výsledok," dodáva najstarší z posádky, 37-ročný Tarr.

A pocity ešte iba 21-ročného rodáka z Dunajskej Stredy Linku, ktorý podobne ako Myšák (20) v mladom veku ide na svoju prvú olympiádu a môže hneď zabojovať o zlato? "Pocity sú dobré, ale podstatné bude, ako sa budeme cítiť pred samotnými pretekmi. Teraz nad tým extra nerozmýšľame, príde to tri-štyri dni pred štartom. Tie budú pre nás dôležité, musíme  si  ich dobre poskladať, urobiť poriadok v hlavách. Uvedomujeme si, že ideme na olympiádu, ale štartový pocit ešte iba príde."

Dôležité je, že funguje chémia medzi členmi posádky - tak v lodi, ako aj mimo neho. „Stále platí, že si rozumieme," pritakáva Denis. Hoci Tarr s Vlčekom sú o generáciu starší, mladým to nedávajú pocítiť. „My ako staršia posádka neuznávame šikanu," rezolútne vyhlási Vlček. Deľba práce je rovnomerná - nosenie, ukladanie, vytieranie lode... „Napríklad Denis s Ďurom berú loď na vodu, naspäť ja s Erikom, druhá dvojica vezme pádla, sedačky, fľašky," ilustruje Tibor.

„Hoci strávili spolu dlhý čas v rámci sústredení, žiadnu ponorkovú chorobu u nich nebadám. Na obede i večeri sedia za spoločným stolom, vedia sa porozprávať nielen o kanoistike, vždy si majú čo povedať, aj si zašpásovať. Takáto chémia v tíme je nesmierne pozitívna," povie tréner Tesárik.

Raz za týždeň si dajú na spestrenie spoločnú studenú večeru. „A takmer každý večer si odskočíme všetci štyria spoločne na zmrzlinu. Myslím si, že jeden kopček nám neuškodí," prezradia unisono. Obľubujú najmä mliečne a ovocné príchute. Tarr a Myšák to zaklincujú: „My môžeme hocijakú zmrzlinu, nevyberáme si."

Taká zíka ich tiež nemôže odstrašiť. „Myslím si, že niektorí športovci svoju neúčasť týmto spôsobom iba kamuflujú. Médiá to trocha zveličujú, lebo sa takéto články dobre predávajú," mieni Tarr. „Prinajhoršom si privezieme domov niečo nové," zavtipkuje si Myšák.

Už všetci sa tešia, že sa v nasledujúcich dňoch zvítajú aspoň na pár dní s rodinami a blízkymi. V nedeľu sa na Zemníku rozlúčia so širokou kanoistickou rodinou a potom už nasleduje odlet do Ria.

Očami trénera Tesárika

„Žiadne zdravotné komplikácie, zranenia či choroby sa u členov K4 počas sústredenia nevyskytli, z tohto pohľadu je všetko v absolútnom poriadku. Všetko prebehlo podľa plánu. Únava? Je prirodzená. Absolvovali ťažké tréningy, ktoré sú však potrebné. Do začiatku olympiády je dostatok času, aby sa zregenerovali a boli v stopercentnom stave pred štartom. Merané tréningové časy sú povzbudzujúce, tak v singloch ako i v rámci posádky K4, vidieť zlepšenie v porovnaní s minulým rokom, čo je smerodajný údaj, že je to na dobrej ceste. Vo štvrtok prebehne posledný domáci tréning K4. V Riu už budú chalani trénovať na svojej lodi, na ktorej celú sezónu pretekali."

Prezident o testoch

„Testy anaeróbnych schopností robíme v posledných rokoch pravidelne. V Szolnoku sú na to ideálne podmienky. Výkony chlapcov v stredu boli vysoko kvalitné, absolvovali nakoniec nie tri, ale štyri úseky na 200 metrov. Časy boli vyrovnané, čo je dobrý ukazovateľ, chemické hodnoty vysoké. Možno z pohľadu laktátov aj na trochu vyššej úrovni, než by mali, čo však súvisí aj so stavom únavy - fyzickej i psychickej. Podpísal sa pod to aj náročný tréning deň pred meraniami. Výsledky však naznačujú, že sú schopní zvládnuť tisicku vo vysokom tempe. Vo štvrtok končia celú olympijskú prípravu, prechádzajú na mentálnu a  regeneráciu. V nasledujúcich dňoch treba venovať pozornosť prispôsobeniu stravy, výživovým doplnkom, ktoré pretekári v predštartovom období potrebujú. Je to na tréneroch, aby ich v tom usmernili. Myslím si, že bude všetko v poriadku a všetci budeme veriť v úspešný výsledok na olympiáde."

Ladislav Harsányi

 

 

 

 

 

   

« späť