14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

05. august 2016

Peter Gelle si berie do Ria formu. A čo ešte? Rodinu v srdci a dobrú náladu


„Dva, jedna, vpred! Vydrž!" Zaznie mohutný pokrik a povzbudzovanie z úst trénera Radovana Šimočku tesne pred finišom slovenského olympionika, kajakára Petra Gelleho na trati päťsto metrov.

Nachádzame sa v malebnom prostredí, kúsok od kúpeľov Nimnica, priamo na hladine vodnej nádrže Nosice alebo ak chcete, Priehrady mládeže. Spolu s trénerom máme možnosť rovno z motorového člna sledovať testovacie jazdy Gelleho v posledný deň sústredenia pred odletom na olympijské hry do Ria.

Absolvuje dve päťstovky v plnom tempe a napokon ešte šprint na 250 metrov - s menšími časovými odstupmi. Sparrinpartnera mu pri jazdách robí Martin Jankovec, kolega zo športového oddielu rýchlostnej kanoistiky VŠC Dukla Banská Bystrica v Trenčíne.

Zdá sa, že Gelle je v skvelej forme. Chvíľami za ním dokonca nestíha tréner na motorovom člne...

To ste taký „nadupaný"? Spytujeme sa rodáka z Nových Zámkov už na brehu, keď sa trochu vydýcha po obrovskej tréningovej námahe a drine.

„Asi áno... Alebo skôr náš motorový čln už nie je v takom dobrom stave," smeje sa majster sveta v K2 na kilometri z roku 2011, kde získal zlato spolu s Erikom Vlčekom.

„Je však pravda, že posledné tréningy sa mi šli veľmi dobre. Kým pred veľkými pretekmi zväčša zažívam krízové obdobie, teraz mi to celkom ide a sedí. Pre mňa je to trochu prekvapujúce a drží ma v očakávaní, čo predvediem na olympiáde," pokračuje pretekár, ktorý krátko po hrách dovŕši 32 rokov.

Má za sebou záverečné sústredenie pred odletom do Ria, kde sa predstaví v disciplíne K1 na 1000 metrov. „Do Nimnice chodíme už roky. Od čias, čo som prišiel do Dukly, sme tu pobudli viackrát. Podmienky máme výborné. Ubytovanie v kúpeľoch, dobré izby, vynikajúca strava a milí ľudia, ktorí sa o nás starajú a vo všetkom nám vychádzajú v ústrety. Nosická priehrada je úžasná. Priestor je pre nás obrovský a viac-menej sme tu sami. Je tu iba náš klub, takže celý priestor máme sami pre seba, dráha je natiahnutá a  máte sa kde schovať, keď fúka vietor... Na prípravu fakt výborné," pochvaľuje si podmienky v Nimnici.

V posledných týždňoch mu pomáhali v príprave kolegovia z Dukly ako sparrinpartneri. Okrem spomínaného Jankovca aj Ľubomír Beňo, Miroslav Zaťko a Martin Vajda. Ako prospela Gellemu ich výpomoc? „Veľmi. Naozaj im patrí veľká vďaka za to, čo predviedli posledné tri týždne, čo sme tu. Miroslav Zaťko bol predtým so mnou aj v Livigne vo vysokej nadmorskej výške, kde som si zatrénoval tri týždne. Teraz za mnou dochádzali chalani do Nimnice. Pri každom tréningu mi veľmi pomohli. Napriek tomu, že už majú prakticky po sezóne, čakajú ich iba majstrovstvá Slovenska, boli ochotní pomôcť. Aj preto tak skvele prebiehala záverečná fáza sústredenia, mal som sa za kým ťahať, mal ma kto motivovať," odpovedá.

Skúsený borec je známy tým, že v pretekoch útočí na súperov zo zadných pozícií. Bude sa niečo meniť z pohľadu tejto jeho zaužívanej taktiky meniť na olympiáde? „Myslím si, že už mám dosť rokov na to, aby sme robili nejaké radikálne zmeny. Je to môj štýl jazdenia, takto to viem. Samozrejme, pracujeme na tom, aby začiatok bol lepší, aby som toľko nestratil. Zároveň sa však držíme toho, aby záver, ktorý je mojou silnou stránkou, nielenže neutrpel, ale  sa ešte zlepšil. V tom, v čom sme silní, chceme byť ešte silnejší."

Ambície v Riu definuje jasne - účasť vo finále. Hovorí pri tom, o minimalistickom cieli. Možno sa niekomu môžu zdať jeho slová v mimoriadne silnej konkurencii trochu odvážne, Gellemu však nechýbajú logické argumenty. „Po olympiáde v Londýne som bol tri roky v rade finalistom majstrovstiev sveta. To, že som to dokázal opakovane, trikrát za sebou, ma utvrdilo v tom, že nešlo o náhodu a mám na to. Preto tie ambície. Ak by som tri roky získaval medaily na MS, mal by som medailové ambície, no keďže u mňa to boli finálové účasti, hovorím o finále."

Počas kariéry bol viackrát odpisovaný, ale zakaždým sa dokázal vyškriabať hore, zaútočiť na vysoké méty. Obdivuhodné. Sám to vidí takto: „Po Londýne to bolo trocha hektické, moje jarné výkony zakaždým nič dobré neveštili. Na konci sezóny som však vždy ukázal, že sa viem dostať do výbornej formy. Počas celého roka mi nemusia vyjsť žiadne preteky, ale ak v posledných, na majstrovstvách sveta, alebo teraz na olympiáde, viem spraviť výsledok, mne to stačí.  Nemusím nikomu nič dokazovať. S trénerom veľmi dobre vieme, čo robíme, za akým cieľom ideme. Funguje to, o čom svedčia aj finálové umiestnenia na MS v sérii."


Miestenku si vybojoval už vlani na svetovom šampionáte v Miláne, a tak sa mohol dlhodobo nerušene pripravovať. „Ak by som si mal predstaviť, že v máji by som mal byť v top forme na dodatočnej kvalifikácii, z toho by som bol poriadne nervózny."

Je o ňom známe, že si pred dôležitými pretekmi nechá narásť bujnejšiu bradu. Rio nie je výnimkou i keď... „Od  roku 2008 som bradu neprehnal do extrému, sčasti si ju však držím. Na jednej strane z nej mám príjemný pocit, na druhej, ak mi to ide v príprave tak, ako v poslednom čase, nerisknem, aby som si oholil formu."

Veľkou oporou  mu je manželka, ktorá pracuje pre Duklu ako fyzioterapeutička. V poslednom období sa pochopiteľne, viac ako ostatným športovcom v klube, venovala práve Petrovi, ako aj ďalšiemu olympionikovi z Dukly Vincentovi Farkasovi. „V sobotu sa ešte manželka za mnou zastaví, dá ma do poriadku. Prichádzala za nami sem do Nimnice, aby sa sme nemuseli my cestovať, starala sa o regeneráciu," vraví Gelle.

„S deťmi som sa už rozlúčil a bude mi veľmi smutno, že ich dlhšiu dobu neuvidím. Teším sa však, že po  olympiáde sa im budem môcť v pokoji venovať," dodá.

Do Ria si žiaden talizman, či predmet pre šťastie, neberie. Vezme si však čosi iné: „Rodinu v srdci, dobrú náladu. To mi  dúfam vystačí."

Očami trénera Radovana Šimočka

„Záverečná príprava bola rozdelená do troch trojtýždňových blokov. V poslednom sme sa zamerali na vytváranie racionálneho modelu prekonávania pretekárskej trate, respektíve na taktiku. Snažili sme sa spojiť do jedného celku všetky zložky, na ktorých sme doteraz pracovali. V posledný deň sústredenia sme urobili klasický výkonnostný test, aký praktizujeme už osem rokov, aby nám ukázal Peťovu aktuálnu výkonnosť.  Vyšlo mi z toho, že sme na dobrej ceste vyladenia posledných detailov pred Riom. Pracujeme na nich dlhodobo, vrátane mentálnej prípravy. Myslím si, že Petrovo nastavenie z tohto pohľadu sa blíži k optimu. Ciele i očakávania sú vysoké, ale treba si uvedomiť i to, že na olympiáde sú len najlepší z najlepších, špička je veľmi široká a vyrovnaná. Peťo si sám kladie za cieľ finálovú účasť, ja by som konkrétny cieľ nešpecifikoval. Pri takomto vrchole je hlavné, aby športovec mal po pretekoch pocit, že sa odovzdal naplno, že vyžmýkal zo seba všetko, čo v ňom je. Uvidíme, na čo to bude v Gelleho prípade stačiť."

Ladislav Harsányi

 

 

   

« späť