14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

08. august 2016

Majstrovstvá Slovenska v rýchlostnej kanoistike pohľadom riaditeľa pretekov: Bol to ozajstný vrchol


Zemník má za sebou historickú premiéru. Vodná plocha odstaveného ramena medzi Dunajom a jarovecko-rusoveckou sústavou ramien pri mestskej časti Bratislava-Petržalka hostila v dňoch 5. - 7. augusta 2016 prvý raz majstrovstvá Slovenska v rýchlostnej kanoistike na krátke trate.

Generálny manažér Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky (SZRK) Boris Bergendi hodnotí podujatie z pozície riaditeľa pretekov.

Aké je vaše resumé 24 hodín po skončení majstrovstiev?

„Vodácka obec považuje majstrovstvá Slovenska za vrchol sezóny, a myslím si, že sme to naplnili do bodky. Prvý raz sme ich usporiadali na Zemníku na vodnej ploche, ktorá si na nás počkala 30 rokov. Vytvorili sme v tomto prírodnom prostredí síce jednoduchšie, ale primerané zázemie pre vyvrcholenie sezóny. Pretekársku  trať sme pripravili z môjho pohľadu perfektne, veľkým prínosom boli automatické štartovacie zariadenia. Najmä mladšie kategórie s nimi nemajú skúsenosti, a tak ich to môže pripraviť na medzinárodné podujatia, na ktorých sa takto štartuje bežne. Zasadenie areálu do okolitého hustého lesa pomohlo k tomu, že napriek silnému vetru v piatok a v sobotu sa to na vodnej hladine výraznejšie neodrazilo a preteky boli regulárne. Myslím si, že je pozitívom zaradenie všetkých vekových kategórií od  najmladších, neregistrovaných žiakov až po veteránov. Na pretekoch sa zúčastnilo 420 vodákov z rekordného počtu klubov - 21."

Ako by ste zhodnotili športovú stránku?

„Medzi žiakmi, juniormi, kadetmi sa stretla slovenská špička, boli to pekné súboje, ktoré som si stihol pozrieť. Prihodilo sa aj to, že favoriti udávajúci tón počas roka nevyhrali. Seniorská špička bola okrem olympionikov tiež kompletná, videli sme zaujímavé zápolenia. Kým kajakárske disciplíny sú nabité, v kanoe sme mali menej pretekárov. Je potešujúce, že na šampionáte sa aktívne zúčastnili pretekári v „kanoistickom dôchodku" vrátane veteránov."


Rozlúčka s olympionikmi pred odletom do Ria sa ukázala veľmi dobre načasovaná a mala úspech...

„Chceli sme sa s našimi top reprezentantmi rozlúčiť exhibičným spôsobom. Išlo o veľmi vydarenú vsuvku, záujem o naše kanoistické ikony bol obrovský. Už pri príchode si s nimi chceli detičky tľapnúť a ochotne si vystáli rad na autogramy. Naši olympionici prišli so zbalenými kuframi v aute tesne pred odletom do Ria a takáto rozlúčka ich, ako sami povedali, potešila."

Návštevníci si pochvaľovali, že o pretekoch mali prehľad aj vďaka kvalitnej veľkoplošnej obrazovke.

„Tréneri či diváci v cieli nemajú možnosť sledovať, ako sa to vyvíja na tratiach na 1000 či 500 metrov a veľkoplošná obrazovka im dianie priblížila od štartu. Ponúkli sme prestrihy troch kamier, diváci mali takisto prehľad o štartovej listine i výsledkoch. Náš stály partner prišiel s modernou technológiou, napriek silnému slnečnému jasu bol obraz jasný a zreteľný."

Aký bol záujem o sprievodné akcie, napríklad o zdravotný stan?

„Tieto služby sa stretli s veľkým ohlasom. V sobotu si návštevníci mohli dať urobiť spirometrické vyšetrenia a nechať zmerať cholesterol. V nedeľu prišiel výborný fyzioterapeut Igor Adamus, záujemcovia sa dozvedeli, aké je zastúpenie tuku a vody v ich tele. V prvý deň sa nechalo otestovať 80 ľudí, počas druhého až stovka."

Ako ste spokojný s tímom, ktorý vám pomáhal podujatie zorganizovať?

„Keďže išlo o mladý, novozložený organizátorský tím, bolo ho potrebné viac usmerňovať. Ukázal sa však ako veľmi pracovitý, brigádnici i dobrovoľníci obetovali svoj voľný čas a patrí im veľká vďaka. Takisto aj zohranému piešťanskému tímu, ktorý nám vyšiel v ústrety a trať pripravil technicky perfektne."


Predpokladáme, že sa budete snažiť infraštruktúru areálu na Zemníku vylepšovať, aby pretekári i diváci mali v budúcnosti ešte väčší komfort. Čo je v pláne pre najbližšie obdobie?

„Pracujeme aktívne na získaní stavebného povolenia, ktoré by sme mali dostať v zimných mesiacoch. Mínusom je absencia internetu, dosah mobilného signálu je obmedzený, na tom musíme popracovať. Takisto sa budeme snažiť vylepšiť prístupovú cestu, aby bola bezpečnejšia."

(lh)

   

« späť