14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

19. august 2016

Slovenský štvorkajak s prehľadom do finále. V sobotu zabojuje o medaily


Sú tam! Slovenský štvorkajak v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka bude bojovať v sobotu o medaily na 1000-metrovej trati na olympijských hrách v Rio de Janeiro v rýchlostnej kanoistike.

Slovenské kvarteto, ktoré je úradujúcim majstrom sveta, si finálovú miestenku vybojovalo v 2. semifinálovej jazde. Tú vyhralo pred Španielskom a Francúzskom. Naši reprezentanti boli na všetkých troch medzičasoch na 250, 500 i 750 m na druhom mieste, v cieli však predstihli Španielov o  0,870 sekundy.

V rozjazde obsadili Slováci druhú priečku za Nemeckom (Max Rendschmidt, Tom Liebscher, Max Hoff a Marcus Gros), ktoré rovnako ako Česko (Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba) zostúpilo zo svojej rozjazdy priamo o finále.

Finále je na programe v sobotu o 15. 12 h (SELČ) ako posledná finálová disciplína v rýchlostnej kanoistike na olympijských hrách v Riu. Okrem Nemecka a Česku budú súpermi Slovákov Srbsko, Španielsko, Austrália, Portugalsko a Francúzsko.

Výsledky:

K4 mužov na 1000 m - II. semifinále: 1. Slovensko (Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka) 2:59,362 min, 2. Španielsko (Javier Hernanz-Agueria, Rodrigo Germade, Óscar Carrera, Ínigo Peňa) 3:00,237, 3. Francúzsko (Arnaud Hybois, Etienne Hubert, Sébastien Jouve, Cyrille Carré) 3:00,896 - všetci postup do finále, 4. Rusko 3:01,065, 5. Taliansko 3:03,868, 6. Brazília 3:09,220

Zloženie finále (sobota 20. augusta o 15.12 h SELČ):

1 Srbsko (Marko Tomičevič, Milenko Zorič, Dejan Pajič, Vladimir Torubarov)

2 Španielsko (Javier Hernanz-Agueria, Rodrigo Germade, Óscar Carrera, Ínigo Peňa)

3 Austrália (Ken Wallace, Riley Fitzsimmons, Jacob Clear, Jordan Wood)

4 Česko (Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba)

5 Nemecko (Max Rendschmidt, Tom Liebscher, Max Hoff, Marcus Gross)

6 Slovensko (Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka)

7 Portugalsko (Fernando Pimenta, Emanuel Silva, Joao Ribeiro, David Fernandes)

8 Francúzsko (Arnaud Hybois, Etienne Hubert, Sébastien Jouve, Cyrille Carré)

POVEDALI PO SEMIFINÁLE (Zdroj: SITA)

Denis Myšák: "Škoda, že to nevyšlo priamo cez rozjazdu. Bola dosť ťažká, chytili sme v nej Austrálčanov aj Nemcov. U tých druhých sme si chvíľku mysleli, že ich ´sekneme´, ale oni si na nás počkali a potom si to pekne kontrolovali. Semifinále nám vyšlo dosť dobre aj vzhľadom na náročné podmienky. Fúkalo a boli vlny aj od ´motorákov´. Nebolo to teda až také komfortné, ale zvládli sme to. V závere sme dosť utiekli ďalším lodiam, bolo to fajn. Išli sme na semifinále s tým, že ho chceme vyhrať, aby sme mali lepšiu dráhu vo finále."

Erik Vlček: "Na konci dňa je najdôležitejšie, že sme postúpili do finále, čím sme splnili náš prvý cieľ. Nebolo to jednoduché. V rozjazde Nemci ukázali svoju silu a dominanciu, sú naozaj kvalitne pripravení. Dnes celkovo panovali zložité podmienky - vietor a vlny od ´motorákov´, ktorých bolo veľa, lebo sa konal vysoký počet jázd. Nám to až tak nevyhovovalo, nedokázali sme sa ´odlepiť´ a v závere sme sa na to už ´vykašľali´. V semifinále to Rusi skúsili vabank. Myslel som si, že to vydržia, ale napokon sa im to tempo úplne vypomstilo a vôbec sa nedostali do finále. My sme vedeli, že finiš je našou silnou stránkou a v záverečných 300 metroch sa pohneme."

Juraj Tarr: "Sme spokojní s tým, ako to dnes celé napokon dopadlo. Rozjazda nám nevyšla, ako sme chceli. Vedeli sme, že budeme súperiť s Nemcami, oni to kontrolovali, mali nás prečítaných. Na majstrovstvách Európy síce neštartovali, ale všetci sa na bicykloch prišli pozrieť na finále. Skončili sme aspoň na druhom mieste, keď už ten priamy postup do finále nevyšiel. Znamenalo to ľahšie semifinále. V ňom to však nebolo jednoduché. Na rozdiel od vetra do chrbta z rozjazdy totiž tentoraz fúkalo zboku. Ukázalo sa však, že sme dobre pripravení, od toho prvenstva sa môžeme odpichnúť. Francúzi vyradili Rusov, čo je prekvapenie. Pred finále sa tým pripomenulo, že stať sa môže hocičo. Keď nám všetko dobre sadne, môže z toho byť medaila. Dúfajme, že nám ju Pánboh dopraje,"

Tibor Linka: "V rozjazde to bolo trošku rozhádzané, ale väčšina našich prvých štartov taká býva. Semifinále bolo dosť ťažké a nepríjemné - vietor, vlny, hrozné ´motoráky´. Našťastie, zvládli sme to a vyjazdili sme si to finále. Zajtra príde nový deň, dnešok je za nami. Treba naň zabudnúť, kvalitne sa pripraviť, v boji o medaily musíme ´vystreliť´. Treba si zachovať chladnú hlavu a ísť do toho s pokojom. Každý chce zvíťaziť, aj my sa o to pokúsime".

(lh)

   

« späť