14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

21. august 2016

REAKCIE na úspech štvorkajaka: Gratuloval aj prezident Kiska, Barteková si poplakala


Robert Petriska, prezident Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky: "Finále káštvorky som sledoval v Čechách a po jeho skončení som mal dvojnásobnú radosť. Tešil som sa, že naši chalani získali skvelé striebro a česká posádka, v ktorej mám dobrého kamaráta na poste háčika, bronz. Nemci išli ako z inej galaxie. Po neúspechu na vlaňajších MS dali dokopy štyroch najlepších kajakárov, ktorých momentálne majú k dispozícii. Po triumfe na podujatí Svetového pohára v Račiciach sa "schovali". Neštartovali ani na ME v Moskve, no v Riu to poriadne rozbalili."

Filip Petrla,  športový riaditeľ Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky: "Našťastie sme na záver získali medailu. Bez nej by bolo veľmi náročné hodnotiť vystúpenie rýchlostných kanoistov na olympiáde. Myslím si však, že aj zvyšok tímu v Riu určite nesklamal. Konkurencia bola náročná, vďaka za túto skvelú medailu. Musím chalanom zablahoželať k druhému miestu. Lepšie to v momentálnej situácii skončiť nemohlo. Nemci, ktorí zvíťazili, boli o triedu lepší. S Čechmi sme sa férovo pobili o druhé miesto, bolo to veľmi tesné."

Slavomír Kňazovický, strieborný medailista v C1 na 500 m z OH 1996 v Atlante: "Finále káštvorky som sledoval cez mobil, keďže práve v tom čase som cestoval. Na chalanoch bolo vidieť, že veľmi chcú. Aj keď možno mali tie najvyššie ambície, získať striebro na olympiáde je fantastický úspech. Nemci boli dnes nezdolateľní."

Pavel Blaho, bývalý reprezentačný tréner slovenských rýchlostných kanoistov: "Je to úžasné a perfektné, že chlapci sa po rokoch vrátili na medailové pozície. Pred štartom finále som v kútiku duše veril aj v zlato, no Nemci boli dnes nezdolateľní. Zložili hviezdnu loď s dvomi výbornými deblistami a top singlistom. Som rád, že naši v závere odrazili nápor Čechov. Myšák s Linkom majú ešte iba 22 rokov a veľký potenciál smerom k ďalšej olympiáde v Tokiu. Ani Erik Vlček ešte nepatrí do starého železa."

Tibor Soós, bývalý dlhoročný tréner káštvorky: "Mali sme obavy, či bude medaila. Veľmi sa tešíme, že slovenská kanoistika má striebro. Je to veľký výsledok, veď konkurencia v K4 je čoraz silnejšia. Nemci, to bola iná liga. Keby však nebol taký protivietor, rozdiel v cieli by bol menší."

Richard Riszdorfer, strieborný s K4 v Pekingu 2008, bronzový s K4 v Aténach 2004: "Chlapci dosiahli krásny výsledok. Celé finále išli veľmi pekne. Škoda, že Nemci chytili fantastickú formu, tých sa nemohli držať. Česi na nich dobiedzali, ale naši si záver kontrolovali. Skvelý výsledok. Klobúk dolu pred Erikom Vlčekom, ktorý to ťahal ešte s nami. O to lepšie, že pribrali do posádky dvoch mladých chalanov, ktorí priniesli do káštvorky novú energiu."

Michal Riszdorfer, strieborný s K4 v Pekingu 2008, bronzový s K4 v Aténach 2004: "Chalani zašli veľmi peknú jazdu. Nemci boli suverénni, s tým sa nedalo nič robiť. Naša zostava uplatnila svoje skúsenosti, nesplašili sa, išli to, na čo mali a skončilo sa to veľmi dobre. Odrazili aj útok Čechov, ktorí sa na nich tlačili, udržali si striebornú priečku."


Štefan Viszlay, bývalý kajakár a reprezentant ČSSR, dal dokopy striebornú K4 z Ria: "Chvalabohu, vyšlo to na medailu. Na Nemcov chlapci nemali, ale urobili maximum, čo mohli. Druhé miesto je krásne, kto by to nebral. Najmä po rozjazdách by sme to brali všetkými desiatimi. Ak si túto striebornú medailu rozoberieme z pohľadu toho, aká sme malá krajina a aké máme možnosti, toto je obrovský výsledok. Zdolali sme aj Maďarov, čo je tradične silná kajakárska krajina. Ak by sa viac peňazí vrážalo do mládeže, bolo by to ešte lepšie, ale to už je iná téma. Čo sa týka mladých športovcov u nás, dávam všetkým za príklad Myšáka a Linku, ktorí tvrdo makajú na sebe a aj preto majú medailu z olympijských hier."

František Chmelár, prezident SOV: "Je to vynikajúce, máme už dve zlaté a dve strieborné medaily. Čo viac si človek môže želať. Neprekračuje to moje očakávania. Tušili sme, že chalani patria k trom najlepším, trochu sme sa báli Čechov. Nemci dnes neboli zdolateľní."

Peter Korčok (vedúci slovenskej výpravy na OH 2016): "Priali sme si túto medailu a očakávali sme ju. Vedeli sme, že chlapci patria medzi topfavoritov a sme veľmi šťastní, že to dokázali. Chalani mali výhodnú dráhu a bolo dobré, že boli vedľa Nemcov a držali sa ich. V závere udržali striebro. Je to perfektné."

Matej Tóth (zlatý na 50 km chôdza): "V minulosti som už bol na rýchlostnej kanoistike, premiéru som si odkrútil už v Aténach 2004. Dnešok bol fantastický. Kopec Slovákov a výborná atmosféra. Trochu sme si zakričali a malo to krásne vyvrcholenie. Veľmi sa mi na kanoistike páčilo, je tu krásne prostredie. Teším sa, že Slovensko má ďalšiu medailu. Od štartu som pozorne sledoval celú jazdu, v závere sme vedeli, že to napokon bude boj o striebro s Čechmi. Som rád, že povestné české šťastíčko bolo teraz na našej strane."

Danka Barteková, športová strelkyňa,  členka MOV, ktorá dekorovala štvorkajak: "Je pre mňa obrovská česť odovzdávať medaily takýmto športovcom. Momentálne sú pre naše Slovensko obrovská reklama a môžeme byť na nich hrdí. Osobne som bola veľmi rada, že som ju mohla dať Maťovi, pretože ho poznám. Je to veľmi príjemný skromný človek, od piatka asi aj národný hrdina a národný poklad. Nemusím hovoriť, že K4 bola moja osobná záležitosť, keďže priateľ Peter Likér trénuje K4 a s chalanmi som prežila časť prípravy. Pre mňa to bol emotívny moment a poplakala som si v piatok aj v sobotu, Boli to tri minúty neskutočných nervov. Vedela som totiž, koľko chalani obetovali pre tieto tri minúty. Bola som svedkom odopierania a všetkej práce. Som na nich hrdá a veľmi rada, že to takto spravili."

Mária Mračnová, bývalá atlétka a úspešná česko-slovenská olympionička v skoku do výšky: \"Dali sa dokopy dve generácie a spojenie múdrosti a sily vyústilo do krásneho striebra. Chalani v káštvorke sa výborne zladili."

Elena Kaliská, dvojnásobná olympijská víťazka vo vodnom slalome v K1: "Striebro na olympiáde v takej silnej konkurencii, aká je v rýchlostnej kanoistike, je skvelý výsledok. Možno chlapci chceli dosiahnuť ešte viac a vybojvoať zlato, no aj vzhľadom na to, že na olympiáde prvýkrát štartovali v takomto zložení, je striebro veľkým úspechom."

Andrej Kiska, prezident SR: "Ďalší perfektný výsledok. Striebro štvorkajaku v zložení Tibor Linka, Denis Myšák, Erik Vlček a Juraj Tarr. Chlapci, gratulujem a ďakujem za výbornú reprezentáciu Slovenska."

Zdroje: SITA, TASR, Facebook

   

« späť