14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

22. august 2016

Zemník: Od majstrovstiev Slovenska cez olympiádu do budúcnosti


Úspechy slovenských rýchlostných kanoistov na olympiáde  v Riu de Janeiro, ktoré vyšperkovala strieborná K4, iba podčiarkli potrebu dobudovať areál  Zemník. Ten by sa mal v budúcnosti premeniť na Národné centrum kanoistiky a veslovania na Slovensku.

„Na Zemníku bola pôvodne jama, z ktorej sa čerpal materiál na výstavbu vodného diela  Gabčíkovo," ozrejmil pôvod vodnej plochy spred tridsiatich rokov s dĺžkou zhruba dva kilometre a šírkou dvesto metrov v reportáži  RTVS Boris Bergendi, generálny manažér Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky.

http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/9936/103165#213

Nachádza sa kúsok za dunajskou hrádzou za bratislavskou Petržalkou a spravuje ju  podnik Vodohospodárska výstavba. Kanoisti  ju po dlhom úsilí získali do prenájmu na 50 rokov za symbolické euro za každý rok. „Musíme preukázať, že areál zveľaďujeme. To je jedna z podmienok," vraví Bergendi, ktorý má veľkú zásluhou na tom, čo sa v uplynulých rokoch v areáli vybudovalo tak, aby mohol  začiatkom augusta 2016 hostiť prvé historické majstrovstvá Slovenska v rýchlostnej kanoistike na krátke trate.

„Ministerstvo školstva poskytlo Slovenskému zväzu rýchlostnej kanoistiky na štartovacie zariadenie v Zemníku dotáciu 62-tisíc eur," uviedla hovorkyňa rezortu Eva Koprena pre RTVS. SZRK sa bude môcť uchádzať o ďalšie štátne financie do infraštruktúry Zemníka určené pre budúci rok. V zime by mal dostať stavebné povolenie. Projekt v odhadovanej cene 20 miliónov eur je rozvrhnutý na štyri etapy.

Areál by mal okrem kvalitných podmienok na trénovanie umožniť aj organizovanie špičkových medzinárodných podujatí. „Je to náš cieľ a pri optimistickom odhade by sme tu mohli v roku 2022 usporiadať majstrovstvá sveta," prognózuje ďalší vývoj Bergendi.

Dôležité je, že voči plánom kanoistov nemajú výhrady ani ochranári. Hoci Zemník spadá pod Chránené vtáčie územie Dunajské luhy, Andrej Kovarík zo  štátnej ochrany prírody pre RTVS povedal:  „Myslím, že sme našli zhodu a cestu, ako to realizovať bez dramatického zásahu do územia."

Bude potrebné vybudovať  záchytné parkovisko, most, respektíve kvalitné cestné pripojenie. Areál by sa mal premeniť na športovo-rekreačný, lemovaný cyklotrasou.

Zemník očami prezidenta SZRK Roberta Petrisku

„Keď som bol reprezentačným trénerom juniorov v roku 1993, na Zemníku sme usporiadali kvalifikáciu na MS. Bol to obyčajný kanál  s viacerými  problémami, ale živý. Ešte sa tam uskutočnilo zopár kvalifikačných či nominačných pretekov a potom sme sa presunuli do Račíc. Pred tromi rokmi sa nám podarilo dostať areál do prenájmu. Začala sa tvrdá práca, na ktorú sa podujal  Boris Bergendi. Ani nevedel do čoho ide, aj s rizikami však Zemník potiahol so svojimi pomocníkmi, z ktorých spomeniem aspoň športového riaditeľa zväzu Filipa Petrlu, Juraja Pethöa, či piešťanskú partiu, ktorá dokázala perfektne pripraviť dráhu. Pred pár týždňami sa tam uskutočnili prvé majstrovstvá Slovenska, a hoci areál je v improvizovanom stave, podujatie sa vydarilo. Organizácia bola veľmi dobrá, vrátane služieb divákom - atrakcie, stan s históriou slovenskej kanoistiky, kvalitná veľkoplošná LED obrazovka, stravovanie... Vyprevadili sme odtiaľ olympionikov do Ria, čo bola tiež milá súčasť majstrovstiev.  Samozrejme, vieme aj o nedostatkoch - prístupová cesta, internet,  wifina, slabší  mobilný signál... Po ďalšom vylepšení infraštruktúry  by sme podľa môjho názoru mohli už  v najbližších rokoch usporiadať na Zemníku medzinárodnú regatu na spôsob piešťanskej, či súťaž olympijských nádejí. Veríme, že úspechy našich olympionikov tiež dopomôžu k tomu, aby sme pritiahli viac peňazí  zo štátnych zdrojov.  Pred niekoľkými týždňami sme mali rokovania s podpredsedom vlády SR pre investície Petrom Pellegrinim a dostali sme prísľub, že by sme mohli byť súčasťou výraznejšej finančnej pomoci určenej  pre športoviská na Slovensku."

(lh)

 

 

   

« späť