14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

03. september 2016

Majstrovstvá Slovenska v maratóne rozhodli o nominácii na svetový šampionát


V sobotu 3. septembra súťažili v Piešťanoch kanoisti maratónci o tituly majstrov Slovenska. Na Sĺňave boli v hre i miestenky na majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia 16. -18. septembra 2016 v nemeckom Brandenburgu.

Tréner slovenských reprezentantov Marián Lachkovič (38) sa zúčastnil na majstrovstvách Slovenska aj ako pretekár v K1 na 30,1 kilometra a túto disciplínu dokonca vyhral.  A tak sme mu najprv zablahoželali k titulu majstra SR, ktorých má už neúrekom. „Ďakujem pekne, poteší to aj v tomto veku," reagoval s úsmevom.

Nie je na pováženie, že jeho zverenci skončili až za ním? „Takto by som sa na to nepozeral. Napríklad druhý Andrej Antal sa vykúpal, takže neviem, ako by to skončilo, ak by ho nepostihla športová smola. Zbiera skúsenosti, a tento šport je najmä o tom."

Spomínaný Antal má iba 19 rokov, a tak bude môcť štartovať na MS v kategórii do 23 rokov. „Je to výborná vec, pretože za našich čias  to neexistovalo, človek bol hodený rovno medzi seniorov," komentuje Lachkovič.

Z čoho vychádzal tréner pri nominácii na MS v maratóne, ktorú postúpi na schválenie? „Na SZRK posielam návrh na nomináciu šiestich pretekárov. Kritériá boli stanovené tak, že možnosť zúčastniť sa na MS budú mať víťazi jednotlivých kategórií z majstrovstiev Slovenska. Z toho som vychádzal. Istá korekcia nastala, ale takmer všetci víťazi pôjdu na svetový šampionát." Sám seba však nenominoval, hoci ako víťaz mohol cestovať na MS ako pretekár. Pocestuje  „len" v trénerskej role.

Niekoľko disciplín museli na majstrovstvách Slovenska zrušiť, pretože sa do nich nik neprihlásil a  ďalšie boli početne slabšie obsadené. Čo na to vraví Lachkovič? „Tiež som čakal trochu lepšiu účasť. Maratón nepatrí medzi olympijské disciplíny a bolí, aj preto nemá na Slovensku takú popularitu," odpovedá.

„Budúci víkend uvidím väčšinu nominovaných opäť v akcii na Dunajskom maratóne, na ktorom som im odporučil štartovať. Bude to iný druh pretekov s hromadným štartom a pre pretekárov ďalšia cenná skúsenosť," dodáva.

 

Hodnotenie riaditeľa pretekov

 

Luboš Hložka: „Z môjho pohľadu mali preteky veľmi dobrú športovú úroveň. Z organizátorského hľadiska  máme dostatok skúseností z minulých ročníkov a verím, že sa nám latku podarilo udržať. Na kosení sme si dali záležať, aby sme minimalizovali výskyt rias. Chlapci na tom pracovali dva dni, narobili sa, ale myslím si, že sa to vyplatilo. Trať bola regulárna, žiadne protesty sme nedostali. Takisto aj správa hlavnej rozhodkyne Kataríny Ujváriovej sa niesla v tomto duchu. Chcel by som poďakovať  za prácu všetkým pomocníkom, dobrovoľníkom, ktorých bolo veľmi veľa. Venovali tomu voľný čas počas týždňa i celú sobotu."

Výsledky majstrovstiev Slovenska nájdete na https://baracuda.canoe.sk/public/default/harmonogram/88

(lh)

   

« späť