14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

13. september 2016

Kajak canoe klub v Šamoríne slávil päťdesiatku. Bolo čo oslavovať


Bola to veľká sláva. Nádvorie čilistovskej lodenice sa zaplnilo bývalými i súčasnými pretekármi, trénermi i funkcionármi. Prišli aj predstavitielia zväzov rýchlostnej kanoistiky a klubov zo Slovenska i Maďarska, zástupcovia mesta Šamorín a ďalší vzácni hostia. Dôvod? Kajak canoe klub Šamorín, jeden z najúspešnejších na Slovensku, oslavoval 50. výročie založenia.

„Prišlo veľa ľudí, hlavne takých, ktorí počas uplynulých 50 rokov mali do činenia s naším klubom.  S viacerými sme sa stretli po dlhom čase," konštatuje na margo osláv predseda klubu Imrich Tóth. Jedným zo vzácnych hostí bol Tamás Wichmann, bývalý skvelý maďarský kanoista, 9-násobný majster sveta. „Udržujeme s ním dlhodobo priateľské kontakty. Nielenže prišiel, ale nám aj zahral na gitare a zaspieval - pozná totiž maďarské pesničky s vodáckou tematikou. Postaral sa nám o kultúrny program, bolo to milé," vraví Tóth.

V roku 1966 sa o vznik kanoistického klubu zaslúžil šamorínsky učiteľ telesnej výchovy István Székely. Počas uplynulých piatich desaťročí vychovali množstvo skvelých pretekárov, účastníkov olympiád a ďalších vrcholných podujatí. K legendám klubu sa zaradili Felix Masár či Csaba Orosz.

V tomto roku zažíva klub boom. „Tento rok bol vôbec najúspešnejší počas doterajšej existencie klubu. Erik Linka, náš odchovanec získal na olympiáde v Riu de Janeiro ako člen štvorkajaka striebornú medailu. Medaily sme priviezli z vrcholných podujatí MS či ME aj v juniorských kategóriách i v U23. Klub zažíva najlepšie obdobie, je takmer všetko ideálne.  To, že prišli takéto výsledky práve pred oslavami päťdesiatky KCK, je bonus," vraví Tóth na margo načasovania osláv jubilea, ktoré už lepšie ani nemohlo byť.

Okrem spomínaného Tibora Linku si na olympiáde úspešne počínal aj šamorínsky rodák Vincent Farkas (desiaty na 1000 m v C1), do roku 2012 člen KCK. Na majstrovstvách Európy získal ďalší odchovanec klubu Gábor Jakubík  zlato v K 2 na 500 metrov a Tibor Linka v K4 na 1000 metrov. Vychádzajúcou hviezdou tamojšieho klubu je Csaba Zalka, ktorý tento rok vybojoval medaily v juniorskej kategórii na majstrovstvách sveta i Európy (na 500 m je majstrom Európy v K4 na 500 m).

V súvislosti so šamorínskym klubom treba oceniť aj skvelú prácu trénerov, spomeňme aspoň mená Štefan Székely. Gejza Vass, Csaba Orosz, Silvia Puhová, Marián Tesárik, Árpád Sándor, Eugen Honti, Zuzana Seregiová...

Úspechy kanoistiky v Šamoríne vyvolal záujem ďalších adeptov tohto športu, budúcej generácie pretekárov. „Môžeme povedať, že v poslednom období nemusíme ani robiť nábor, záujemcovia sa hlásia sami. Je to tým, že v Šamoríne poznajú tento šport a samozrejme aj výsledkami," dodal predseda klubu Imrich Tóth.

Ladislav Harsányi

Foto Tibor Őry, samorin.sk

 

   

« späť