25. september 2016

Hargašov memoriál vyhrala maďarská loď, zo Slovákov najlepší Lachkovič

V poradí 71. ročník Hargašovho memoriálu v kanoistickom maratóne vyhrala maďarská osádka Adrián Boros - László Solti, ktorá triumfovala medzi mužmi v disciplíne K2 i v absolútnom poradí. Zo slovenských pretekárov sa najvyššie umiestnil Marián Lachkovič (19. v absolútnom poradí, siedmy v K1), ktorý je trénerom slovenskej reprezentácie v maratóne. Samuel Baláž bol v kategórii K1 juniori deviaty, v absolútnom poradí tridsiaty.

Zišla sa mimoriadne silná konkurencia, keď v štartovom poli nechýbali majstri sveta i ďalší medailisti zo svetových šampionátov na maratónskej trati. Prilákali ich na Slovensko aj zaujímavé prémie, keď celkový balík činil 55-tisíc eur. Na štart sa postavilo 62 pretekárov z ôsmich krajín troch kontinentov - Slovenska, Česka, Maďarska, Portugalska, Austrálie, Juhoafrickej republiky, Nemecka a Srbska.

V oba dni sprevádzalo podujatie krásne slnečné počasie a veľmi dobré podmienky na pretekanie, pričom na atraktivite súťaže pridali aj prenášky (Gundersenova metóda).

Obrovský boj o prvenstvo zviedli dve  maďarské lode z K2, pričom o prvenstve Borosa so Soltim pred Gerem Bálintom a Mártonom Mészárosom rozhodli dve sekundy, čo je na maratón neuveriteľne malý rozdiel.  „Na Hargašovom memoriáli sme súťažili druhýkrát, vlani sme boli druhí. Boli sme z toho smutní, lebo hneď po tom, ako sme sa minulý rok stali majstrami sveta, sme prehrali s tretími. Teraz sme to odčinili a máme z toho veľkú radosť," vyznal sa v cieli Boros. „Trate sa nám páčili, zvlášť sobotňajšia, s mnohými zákrutami, ktoré sme mohli „rezať". Najprv bola veľká skupina, potom viacerí zaostali. Nadviazali sme na naše postavenie z prvej etapy a sme šťastní," doplnil ho Solti.

V prvý deň dvojetapových pretekov sa súťažilo na Malom Dunaji (Madarász - Veľké Blahovo - Madarász), druhý deň bol dejiskom „veľký" Dunaj so štartom i cieľom v Čilistove, finišovalo sa v areáli x-bionic®sphere . Táto spoločnosť je už druhý rok partnerom organizátora - Vodáckeho klubu  Tatran Karlova Ves.

Marián Lachkovič ako najlepší Slovák skončil v K1 na siedmom mieste, celkovo ho klasifikovali ako devätnásteho. „Mne sa viac páčila sobotňajšia etapa na Malom Dunaji, kde je viac prírodných zákutí ako na tomto odvodňovacom kanáli, ale treba to vedieť jazdiť. Posledných 5 kilometrov bolo v nedeľu veľmi ťažkých, vzhľadom na plytkú vodu," hodnotil preteky zo svojho pohľadu.

LACHKOVIC

V K1 bol medzi mužmi najlepší Juhoafričan Andrew Birkett, ktorý zviedol veľký súboj s čerstvým portugalským bronzovým medailistom z MS v Brandenburgu Josém Ramalhom. Medzi ženami zdolala Srbka Krisztína Bedőcs 18-násobnú majsterku sveta Renátu Csay z Maďarska. V C1 bol najlepší Márton Kövér (Maď.), v K1 juniorov Jean van der Westhuyzen (JAR), medzi juniorkami sa najlepšie umiestnila Zsófia Korsós (Maď).

Ako hodnotí podujatie jeho riaditeľ Tomáš Wiebauer? „Zišla sa tu výborná konkurencia. Prialo nám aj počasie. Kým vlani sme mali na Dunaji obrovské problémy s vlnami, tento rok to bolo podstatne lepšie. A tak nám nič nenarušilo plány."

Medzi divákmi sme stretli aj úspešného olympionika Vincenta Farkasa. Zvládol by 25 kilometrov? "Áno, ale nie v takom tempe ako víťazi. O rok by som si však Hargašov memoriál rád vyskúšal na vlastnej koži," odpovedal.