14.7. 18:53 - II. kvalifikačné preteky - sobota: Gelle s Botekom odrazili konkurentov, prišli aj prekvapenia | 13.7. 08:20 - V sobotu a v nedeľu sa na Zemníku jazdí o miestenky na majstrovstvá sveta | 11.7. 12:50 - Šance pre mladé talenty: SOV spúšťa 3. ročník grantového programu UKÁŽ SA! | 9.7. 18:13 - Tréner Lachkovič o vystúpení Slovákov na ME v maratóne: Po rokoch prišli solídne výsledky | 8.7. 21:53 - Novácka päťstovka: 4 triumfy Mládkovej, ozddobou aj českí reprezentanti | 6.7. 08:25 - V Novákoch domáce hviezdy Mládková s Myšákom, české esá Havel a Špicar |

Archív aktualít

26. september 2016

Tréner juniorov Marián Tesárik po Súťaži olympijských nádejí: Takúto medailovú žatvu sme ešte nemali


Slovenská výprava sa vrátila zo Súťaže olympijských nádejí zo Szegedu so ziskom troch zlatých, piatich strieborných a piatich bronzových medailí. Medzi 31 krajinami tak obsadila siedmu priečku. Za podujatím sme sa obzreli so šéfom realizačného tímu našej juniorskej reprezentácie  MARIÁNOM TESÁRIKOM.

Ako hodnotíte účinkovanie slovenských pretekárov na Súťaži olympijských nádejí v Szegede?

„Vysoko pozitívne. a  nielen medailistov, ale  všetkých, ktorí sa prebojovali do finále. Mali sme obrovský počet finálových umiestnení. Takúto medailovú žatvu sme ešte na týchto pretekoch nikdy nezaznamenali. Kým vlani a predvlani sme získali po jednej zlatej medaile, teraz hneď tri, a počet ďalších kovov taktiež vzrástol."

Poďme k niektorým jednotlivcom. Csaba Zalka získal dvakrát zlato v jednotlivcoch plus bronz z K2. V jeho prípade to však prekvapenie nie je...

„Treba povedať na rovinu, že po tom, čo dosiahol na MS a ME, sme od neho zlato očakávali. Je to však o to cennejšie, že už tu nemal svojho partiaka. V  K2 išiel s mladým 15-ročným partnerom, ale napriek tomu brali medailu. Má ešte pred sebou rok v juniorskej kategórii a ja verím, že bude ďalej napredovať."

Príjemným prekvapením bol zlatý Dávid Koczkás. Aj pre vás osobne? Prípadne vás prekvapil niekto iný?

„Ani bo som nepovedal, že Dávid je až takým prekvapením. Sledujem ho už dlhšie, už  vlani bol medailistom. Ale víťazstvo, ktoré dosiahol v C1 na 1000 m, bolo fantastické. Celú trať zajazdil ukážkovo. Aj od ďalších, ktorí sa umiestnili na stupni víťazov, sme to očakávali. Pre mňa je prekvapením, že dve naše K4 na 200 m, zložené z veľmi mladých pretekárov, keďže v tejto katagórii sú pospájané ročníky 1999 - 2001, sa dokázali spomedzi 27 lodí prebojovať do finále."

Čím to je, že preteky olympijských nádejí priťahujú takúto veľkú pozornosť?

„Myslím si, že je to tým, že pravidelní účastníci vedia, kde sa konajú preteky, na akých vodných plochách, ktoré majú kvalitné dráhy. A takisto zohráva úlohu, že pretekári idú vo svojich ročníkoch. Nie so staršími, ale rovnocennými, takže porovnávanie výkonnosti je smerodajné. A táto súťaž je už v takom rozmachu, že môžeme o nej hovoriť ako o malých majstrovstvách sveta či Európy."

Aké podmienky sú vytvorené v Szegede, bola organizácia na úrovni?

„Areál je špičkový a rovnako môžeme hodnotiť i organizáciu. S využitím modernej techniky, keď desať sekúnd po dojazde sme už mali k dispozícii výsledky. Po dojazde Mariany Petrušovej  na 500 m som nechcel veriť, že neskončila tretia. Šiel som za hlavným rozhodcom, aby mi ukázali finiš v opakovanom zázname. Keď som vošiel do miestnosti, bol som šokovaný množstvom obrazoviek, okolo ktorých sedelo hádam pätnásť ľudí, prevažne technikov. Pustili mi záznam, ktorý žiaľ, ukázal, že Petrušová skončila štvrtá, keď tri lode prišli do cieľa v rozmedzí pätnástich centimetrov."

Aké pozitívne impulzy prinieslo toto podujatie a vôbec posledné obdobie z pohľadu budúcnosti mladých slovenských pretekárov?

„Ročníky 1999 - 2000 sú prvé, ktorá sa zapojili do projektu Leto s kajakom v rámci Slovenského zväzu rýchlostnostnej kanoistiky. Možno aj toto bol impulz pre kluby udržať týchto mladých pretekárov pohromade a zvyšovať ich početnosť. Len z väčšej kvantity môžeme vyselektovať talenty. Nikdy nebudeme mať takú širokú základňu ako Maďari či Nemci, preto musíme z toho mála  vyšperkovať jedného či dvoch, ktorí budú nosiť domov medaily. Som rád, že sme konečne dospeli do fázy, že ich zbierali nielen kajakári ale aj kanoisti, tak chlapci ako aj dievčatá. Spektrum sa rozšírilo, čo je podstatné pre budúcnosť. Je dôležité aj to, po nich príde mládežnícky tím, s ktorým pracuje Vladimír Mrva. Nadväzuje na to aj Česko-slovenský pohár v Račiciach, kam kluby chodievajú, a tak sa mladí môžu vo väčšom meradle porovnávať s českými pretekármi. Chcel by som sa poďakovať klubovým, osobným trénerom, celému realizačnému tímu a pretekárom za vzornú reprezentáciu našej krajiny."

DOVETOK PREZIDENTA

"Výsledky a výkony mladých slovenských pretekárov na Súťaži olympijských nádejí, ale aj testovanie 12-14 ročných pretekárov v Komárne, ukázali, že máme potenciál. Otvára sa priestor na ich ďalší rozvoj a rast i na doplnenie kategórie do 23 rokov a potom prechod medzi seniorov. Z pohľadu budúcnosti, najmä najbližších olympiád, máme s čím pracovať a je predpoklad, že dokážu nadviazať na úspechy, ktoré tento šport na vrcholných podujatiach dosiahol." povedal prezident SZRK Robert Petriska.

Ladislav Harsányi


   

« späť